۷ مهر روز جهانی قلب؛ دور این کارها را خط بکشید تا سکته نکنید!

یک متخصص قلب و عروق گفت: افرادی که از سنین پایین نسبت به کاهش یا رفع فاکتورهای خطر بیماری های قلبی اقدام کنند قطعا از قلب سالمی در طول زندگی خود برخوردار خواهند بود.

به گزارش تازه‌نیوز، ناهید صالحی به مناسبت روز جهانی قلب (۷ مهر) با اشاره به  کاهش سن ابتلا به بیماری های قلبی گفت: متاسفانه به دلیل تغییرات سبک زندگی و کاهش تحرک و مصرف غذاهای فست فودی، سن ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی به شدت پایین آمده است.

به نقل از ایسنا، وی با بیان اینکه مشکلات قلبی و عروقی بعضا بدون علامت هستند، گفت: متاسفانه شاهد هستیم که برخی افراد بدون علامت دچار سکته حاد قلبی می شوند و همین امر می طلبد که افراد نسبت به پیشگیری در خصوص بیماری های قلبی و عروقی توجه بیشتری داشته باشند.

صالحی نشانه بارز مشکلات قلبی را درد و ناراحتی قفسه سینه حین فعالیت عنوان کرد و افزود: اگر افراد چنین علامتی دارند باید هرچه سریعتر به پزشک قلب و عروق مراجعه کرده و نسبت به بررسی سلامت قلب خود اقدام کنند.

این متخصص قلب و عروق در ادامه به تشریح راهکارهای پیشگیری از ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و داشتن یک قلب سالم پرداخت و افزود: تنها راه موثر در این زمینه شناخت فاکتورهای خطر بیماری های قلبی و رفع آنهاست.

وی خاطرنشان کرد: البته اقدامات پیشگیرانه باید از سنین پایین و قبل از آسیب قلب و عروق شروع شود، چرا که در غیراینصورت با بیمار شدن قلب هرگونه اصلاح سبک زندگی عملا گامی در جهت درمان قلب خواهد بود، نه پیشگیری.

“فست فودها” را کنار بگذارید و ورزش کنید

صالحی تغذیه را یکی از فاکتورهای موثر در سلامت قلب عنوان کرد و افزود: افراد باید از سنین پایین به مصرف غذاهای مفید عادت کرده و مصرف فست فودها و نوشیدنی هایی مضری مانند نوشابه را کنار گذاشته و یا به شدت محدود کنند.

وی افزود: مصرف تنقلات مضری مانند چیپس و پفک و… هم باید کنار گذاشته شود و به جای آن تنقلات مفیدی مانند انواع مغزها، میوه ها و … جایگزین شود.

این متخصص قلب و عروق کنار گذاشتن و یا محدود کردن مصرف غذاهای پرچرب و شور و مصرف نمک را هم برای حفظ سلامت قلب بسیار موثر دانست.

صالحی در ادامه به تاثیرات ورزش روزانه بر سلامت قلب اشاره کرد و افزود: اگر افراد از سنین پایین به انجام ورزش روزانه عادت کنند قطعا نقش موثری در حفظ سلامت قلب آنها خواهد داشت.

فشار و چربی خون را کنترل کنید

این متخصص قلب و عروق فاکتور خطر دیگر بیماری های قلبی را فشار خون و چربی خون عنوان و با تاکید بر چکاپ سالیانه این دو فاکتور برای افراد بالای ۳۰ سال گفت: افرادی که سابقه فامیلی ابتلا به چربی خون و فشار خون را دارند باید از سنین نوجوانی اقدام به چکاپ سالیانه کنند.

وی افزود: چربی خون ربطی به چاقی و لاغری ندارد و عمدتا ژنتیک درآن دخیل است، بنابراین تمام افراد نسبت به بررسی چربی خون خود باید اقدام کنند.

صالحی گفت: فشار خون هم زمینه ارثی بالایی دارد و بطور معمول بدون علامت است و نیاز است که افراد حتما نسبت به چکاپ سالانه آن اقدام کنند.

صالحی گفت: در صورتی که افراد مبتلا به چربی یا فشار خون هستند باید تحت نظر پزشک، با اصلاح تغذیه و سبک زندگی خود این دو فاکتور خطر مهم در بیماری های قلبی و عروقی را کنترل کنند.

سیگار و قلیان ممنوع/ وزنتان را پایین بیاورید

این متخصص قلب و عروق در ادامه از سیگار و قلیان به عنوان فاکتور خطر دیگر برای ابتلا به بیماری های قلبی  و عروقی یاد کرد و افزود: اثرات مخرب سیگار و قلیان بر قلب و دیگر ارگان های بدن مانند ریه و دستگاه گوارش و … بارها و بارها به اثبات رسیده و افراد برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های قلبی باید این فاکتور خطر مهم را حتما حذف کنند.

صالحی گفت: چاقی و اضافه وزن هم فاکتور خطر دیگری برای بیماری های قلبی هستند و افراد جهت پیشگیری باید وزن خود را کاهش دهند.

این متخصص قلب و عروق گفت: افرادی که از سنین پایین نسبت به کاهش یا رفع فاکتورهای خطر بیماری های قلبی اقدام کنند قطعا از قلب سالمی در طول زندگی خود برخوردار خواهند بود.

صالحی خاطرنشان کرد: بیماری های قلبی یک روزه به وجود نمی آید و سکته قلبی یک دفعه بدون هیچ پیش زمینه ای رخ نمی دهد و قطعا فاکتورهای خطری وجود داشته که فرد دچار سکته شده و یا مبتلا به بیماری های قلبی می شود.

وی تصریح کرد: بنابراین بهتر است تمام افراد قبل از اینکه قلبشان دچار مشکل شده و سکته کنند، نسبت به رفع فاکتورهای خطر بیماری های قلبی اقدام کرده و سلامت قلب خود را هرچند وقت یکبار بررسی کنند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.