واکنش جدید ایران در مورد تحویل پهپاد به روسیه برای استفاده در جنگ با اوکراین

وزیر امور خارجه در گفت‌وگو با نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا، ضمن رد ارسال پهپاد به روسیه، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در تلاش برای توقف درگیری‌ها در اوکراین از طریق دیپلماسی است و توصیه می کنیم اروپایی ها با رویکردی واقع بینانه به این موضوع بنگرند.

به گزارش تازه‌نیوز، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و جوزف بورل، نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ابتکار طرف اروپایی تلفنی درباره آخرین تحولات مربوط به بحران اوکراین و مذاکرات لغو تحریم ها تبادل نظر کردند.

به نقل از ایرنا، امیرعبداللهیان در خصوص ادعاهای استفاده از پهپاد ایرانی در جنگ اوکراین گفت: ما با روسیه همکاری دفاعی داریم، اما سیاست ما در قبال جنگ اوکراین، احترام به تمامیت ارضی این کشور، عدم ارسال سلاح به طرفین درگیر، توقف جنگ و پایان دادن به آوارگی مردم است.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در تلاش برای توقف درگیری ها در اوکراین از طریق دیپلماسی است و توصیه می کنیم اروپایی ها با رویکردی واقع بینانه به این موضوع بنگرند.
امیرعبداللهیان گفت: ما مخالف جنگ هستیم و تحویل پهپاد به روسیه برای استفاده در جنگ با اوکراین را قویا رد می کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران از پشتوانه قوی مردمی و دموکراسی کارآمد برخوردار است، اما برخی از  مقامات اروپا با تحلیل اشتباه و به بهانه دفاع از حقوق بشر از آشوب، ترور و اغتشاشات در ایران حمایت کردند که اقدامی نسنجیده، غیرسازنده، مداخله آمیز و البته با اهداف سیاسی مشخص بود.

امیرعبداللهیان با تاکید بر اینکه تمرکز بر منطق، عقلانیت و دیپلماسی، مسیر حرکت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است، افزود؛ سیاست خارجی ما بر مبنای استانداردهای دوگانه نیست.

جوزف بورل نیز در این گفتگوی تلفنی در خصوص تداوم همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی در زمینه موضوعات پادمانی ابراز امیدواری کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا موضع ایران در تاکید بر عدم ارسال سلاح و پهپاد برای بکارگیری در جنگ اوکراین را مهم و شایسته تقدیر دانست.
طرفین مسیر مذاکره برای لغو تحریم ها و توافق را مثبت و رو به جلو ارزیابی کردند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.