اعتراضات اخیر در ایران آخرین میخ بر تابوت برجام بود!

سخنگوی سابق وزارت خارجه آمریکا با انتقاد از سیاست دولت بایدن در قبال ایران، اعتراضات اخیر در ایران را آخرین میخ بر تابوت برجام دانست و مدعی شد با این اعتراضات دیگر باید از مرگ برجام سخن بگوییم، چون دیگر فضا و زمینه ای برای ادامه مذاکرات برجامی باقی نمانده است.

به گزارش تازه‌نیوز، به نقل از پایگاه خبری واشنگتن فری بیکن، مورگان اورتگاس سخنگوی سابق وزارت خارجه آمریکا (در دوره ترامپ – پمپئو) در سخنان دیروز (جمعه) خود در نشست سالانه اندیشکده ریچارد نیکسون در واشنگتن، با اشاره به مرگ برجام پس از اعتراضات اخیر در ایران گفت:” من دیگر هیچ فضایی برای دولت بایدن نمی بینم که بتواند دوباره وارد مذاکرات طولانی مدت (با ایران بر سر احیای برجام) شود.”

به نقل از عصرایران، او مدعی شد: دولت بایدن از این پس چگونه می تواند با احیای برجام به رژیمی امتیازات مالی بدهد که زنان و جوانان را سرکوب می کند!

به نوشته پایگاه خبری” واشنگتن فری بیکن”: اورتگاس، که نقشی محوری در تلاش های دولت ترامپ برای تحریم ایران داشت، در ادامه گفت که دولت بایدن در حال حاضر اهرم فشاری در برابر رژیم ایران ندارد.
او گفت که اعتراضات سراسری که از ماه گذشته در ایران آغاز شده، احتمالا آخرین میخ بر تابوت مذاکرات بر سر تجدید توافق هسته ای است.

اورتگاس گفت که تیم جو بایدن پس از ورود به قدرت، “برنامه ای برای ایران جز بازگشت به برجام” نداشتند، در حالی که اگر دولت بایدن می توانست “توافق ضعیف و رقت انگیز” دیگری را نهایی کند، حدود سه چهارم سنا آن را رد می کردند. او افزود که ایران “هجده ماه بایدن را بازی داد» و او هیچ راهبردی برای آینده (در دولت بایدن) نمی بیند.

این مطالب را هم ببینید:

در این نشست، جان آلترمن یک مقام سابق وزارت امور خارجه آمریکا که ریاست برنامه خاورمیانه در مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی را بر عهده دارد، ارزیابی اورتگاس درباره سیاست دولت بایدن در قبال ایران و مساله احیای برجام را رد کرد و گفت که کارزار به اصطلاح “فشار حداکثری” دولت ترامپ علیه تهران – که شامل سخت ترین رژیم تحریمی در تاریخ است – شکست خورد زیرا متحدان ایالات متحده در آن شرکت نداشتند.

آلترمن گفت: عمیقا اشتباه و شاید ناصادقانه است که بگوییم بایدن فکر می‌کند که برجام ایران را اصلاح می‌کند.

او به کنایه افزود: سوابق ما در تغییر رژیم کشورها و قرار دادن دولت های بهتر به جای آنها کاملا مشخص است.
آلترمن افزود که با واکنش دولت بایدن در قبال اعتراضات اخیر در ایران موافق است و دولت بایدن مسیر معقولی را طی کرده است و ضمن انتقاد از رویکرد دولت ایران در قبال اعتراضات، مراقب بوده به جای معترضان صحبت نکند و از آنها دفاع نکند.

اظهارات این مقام سابق آمریکایی در حالی است که مقامات دولت بایدن طی هفته های گذشته بارها تاکید کرده اند از معترضان در ایران حمایت می کنند و حتی بایدن هفته گذشته در اظهاراتی مدعی شده بود: به زودی ایران را آزاد می کنیم” هر چند او بلافاصله پس از این گاف تلاش کرد آن را اصلاح کرده و بگوید: آنها (مردم ایران) به زودی خود را آزاد خواهند کرد.

در واکنش به اظهارات کنایه آمیز آلترمن درباره سابقه اقدامات دولت آمریکا در تغییر رژیم در کشورهای دیگر، اورتگاس گفت که دولت ترامپ هرگز بر تغییر رژیم در ایران متمرکز نبود، بلکه (با اجرای سیاست فشار حداکثری) مانع از دامن زدن به تروریسم در سراسر خاورمیانه و اروپا شد.

او گفت: مذاکره هرگز در مورد تثبیت یک رژیم یا انتخاب کسی که ایران را رهبری کند نبود. این تصمیم مردم ایران است. در دولت ترامپ هیچ وقت هیچ بحثی وجود نداشت که من از آن مطلع باشم و بخشی از آن شامل تغییر رژیم در ایران بوده باشد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.