آیا گشت ارشاد تعطیل می‌شود؟

محمدرضا باهنر گفته شورای عالی انقلاب فرهنگی شش ماه قبل مصوبه‌ای ابلاغ کرده که «نباید در برخورد با بی حجابی، برخورد فیزیکی انجام شود». خبرآنلاین در مصاحبه با این عضو شورای انقلاب فرهنگی آخرین وضعیت «گشت ارشاد» را بررسی کرده است.

به گزارش تازه‌نیوز،  خبرآنلاین نوشت: دستگیری مهسا امنیتی، انتقال او توسط خودروی «گشت ارشاد» به پلیس امنیت اخلاقی در خیابان وزرای تهران و در نهایت فوت او در ساختمان پلیس، آغازگر بحرانی بود که به بیش از چهل روز اعتراضات سراسری در کشور منتهی شد. حالا مشخص شده شورای انقلاب فرهنگی، شش ماه قبل از فوت مهسا امینی، ممنوعیت برخورد فیزیکی و سخت افزاری در برخورد با بی حجابی را به دستگاه‌های مسئول ابلاغ کرده بوده است. محمدرضا باهنر در گفتگو با خبرآنلاین، صحت این مصوبه شورای انقلاب فرهنگی را تایید کرده است.

باهنر درباره ممنوعیت برخورد‌های فیزیکی گفته: «حدود شش ماه قبل، شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه گذاشتند و ابلاغ کردند مبنی بر این که در برخورد با بی حجابی، برخورد فیزیکی نباید انجام شود.»

این عضو شورای انقلاب فرهنگی معتقد است «وضعیت ارشاد به شیوه‌های اقناعی تغییر می‌یابد، و استفاده فیزیکی و سخت افزاری از گشت ارشاد دیگر نخواهیم داشت. آیا ارشاد امر به معروف و نهی از منکر در زمینه حجاب کلا منتفی می‌شود، من می‌گویم خیر. آیا جنس آن عوض می‌شود؟ می‌گویم بله.»

این مطالب را هم ببینید:

باهنر در ادامه از تاخیر دولت در ابلاغ آیین نامه‌های اجرای مرتبط با ممنوعیت برخورد فیزیکی با بدحجابی می‌گوید و تاکید می‌کند: «مسئله ارشاد با سخت افزاری، بگیر و ببند و برخورد فیزیکی حل نمی‌شود؛ جنس ارشاد اساسا نرم افزاری، مذاکره، تعامل و گفتگو است. حتما در خبر‌ها شنیده اید که شورای عالی انقلاب فرهنگی چهار پنج ماه قبل در رابطه با مسئله حجاب و گشت ارشاد و مصوبه طول و درازی دارد که متاسفانه آقایان مثل بقیه کار‌های اجرایی، آن را به تاخیر انداختند و برای مثال آیین نامه هایش را دیر نوشتند.»

این درحالی است که وقتی به نقش رسانه‌های اقناعی اشاره می‌شود، به امکانات و تریبون‌های حاکمیتی اشاره می‌شود که در انجام اقدامات فرهنگی نقش مهمی داشتند. باهنر تاکید می‌کند «معتقدم حتما صدا و سیما هم در این قضیه ده‌ها برابر رئیس جمهور امکانات و حوزه نفوذ دارد و می‌تواند گفتمان ایجاد کند، یا تریبون ائمه جمعه؛ ما در هر روز جمعه تا ۴۰۰ تریبون داریم.»

حالا باید دید آیا دولت سیزدهم، مصوبه شورای انقلاب فرهنگی برای توقف برخورد‌های فیزیکی در مواجهه با بدحجابی را به وزارت کشور ابلاغ خواهد کرد یا خیر؟

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.