اتهام جدید آمریکا به ایران: ما از یک حادثه که در دست بررسی است، مطلع هستیم

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مستقر در بحرین تصاویر و جزئیات تحقیقات خود در مورد حمله به نفتکش پسفیک زیرکان با پرچم لیبریا را منتشر و ادعا کرده که از پهپاد شاهد-۱۳۶ در این حمله استفاده شده است.

به گزاش تازه‌نیوز، ارتش آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی ادعا کرد که پس از بررسی بقایای باقیمانده از پهپادی که هفته گذشته از آن در حمله به یک نفتکش در سواحل عمان استفاده شده، به این نتیجه رسیده است که این پهپاد مشابه پهپادهایی است که تهران در اختیار روسیه قرار داده و مسکو از آنها در جنگ اوکراین استفاده می کند.

به نقل از ایرنا، ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مستقر در بحرین تصاویر و جزئیات تحقیقات خود در مورد حمله به نفتکش پسفیک زیرکان با پرچم لیبریا را منتشر و ادعا کرده که از پهپاد شاهد-۱۳۶ در این حمله استفاده شده است.
نیروی دریایی امریکا در بیانیه ای ادعا کرد که این پهپاد یک سوراخ به عرض ۷۶ سانتی متر در پشت نفتکش ایجاد کرد و انفجار به دیگ کشتی، مخزن آب آشامیدنی و قایق نجات آسیب رسانده است.

برد کوپر، فرمانده ارشد نیروی دریایی آمریکا در خاورمیانه در بیانیه ای مدعی شد: حمله ایران به یک نفتکش تجاری در آب های بین المللی، عمدی، آشکار و خطرناک بود و جان خدمه کشتی را به خطر انداخت و امنیت دریایی را در خاورمیانه بی ثبات کرد.

این مطالب را هم ببینید:

پیش از این، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید همسو با رژیم صهیونیستی، ایران را مقصر حمله پهپادی به یک کشتی در دریای عمان خواند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز چهارشنبه به وقت محلی اعلام کرد: ما به شدیدترین لحن حمله ۱۵ نوامبر به نفتکش موسوم به ام وی پاسیفیک زیرکان را که در سواحل عمان در حال حرکت در آب‌های بین‌المللی بود، محکوم می‌کنیم.

این مقام آمریکایی مدعی شد: پس از بررسی اطلاعات موجود ما اطمینان داریم که ایران احتمالا این حمله را با استفاده از یک پهپاد انجام داده است.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید ادعا کرد: هیچ توجیهی برای این حمله وجود ندارد و این جدیدترین الگو برای چنین اقداماتی و فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده در سطحی گسترده‌تر است.

مشاور امنیت ملی آمریکا در ادامه ادعاهایش افزود: این اقدام، آزادی دریانوردی از طریق این آبراه حیاتی، کشتیرانی و بازرگانی بین‌المللی و زندگی سرنشینان کشتی‌ها را با خطرات بیشتری روبرو می کند.

مشاور امنیت ملی دولت بایدن تصریح کرد: از روش های مختلف از جمله به عنوان یکی از طرفین چارچوب امنیت دریایی بین‌المللی، با شرکا و متحدان خود برای پاسخگو کردن ایران همکاری خواهیم کرد.

پیش از این، رسانه های صهیونیستی به نقل از مقامات نظامی ناشناس این رژیم ادعا کرده بودند که ایران عامل حمله سه‌شنبه به نفتکش میلیاردر صهیونیست است.

پیش از این، خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام مسئول که نخواست نامش شود، گزارش داده بود که یک نفتکش در سواحل عمان مورد اصابت یک فروند پهپاد انتحاری قرار گرفته است.

یک مقام مسئول مستقر در غرب آسیا که خواست نامش فاش نشود، گفت که این حمله سه شنبه شب در سواحل عمان رخ داد.

این خبرگزاری آمریکایی به نقل از یک سازمان نظامی انگلیسی ناظر بر تجارت دریایی در منطقه، نوشت: «ما از یک حادثه که در حال حاضر در دست بررسی است، مطلع هستیم».

بر پایه این گزارش، این نفتکش به نام “Pacific Zircon” مرتبط با یک میلیاردر صهیونیست است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.