خبر وزیر خارجه درباره تبادل پیام بین ایران – آمریکا و آزادی زندانیان!

وزیر امور خارجه درباره مذاکرات برجام و تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش تازه‌نیوز، حسین امیرعبداللهیان در دومین نشست خبری خود با خبرنگاران داخلی و خارجی با تاکید بر اینکه تبادل پیام بین ایران و آمریکا در مسیر دیپلماتیک خود همچنان ادامه دارد، گفت: البته در چارچوب رسانه‌ای برخی از مقامات آمریکایی مواضع غیر سازنده دارند و مواضع ریاکارانه خود را ادامه می دهند.

وی همچنین با تاکید بر اینکه ما به دنبال دستیابی به توافق خوب و پایدار هستیم در بخش دیگری از صحبت‌های خود به توجه دولت سیزدهم به امور ایرانیان خارج از کشور اشاره کرد و گفت: توجه به ایرانیان خارج از کشور همواره مورد توجه دولت و دستگاه‌های دیپلماسی بوده است.

وی در ادامه این نشست در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره اینکه آیا مذاکرات برجام نباید بازتعریف شود و آرایش جدیدی را کشور اتخاذ کند؟ گفت: در مذاکرات برای رفع تحریم یکی از مسایلی که تاخیر ایجاد کرد حل مسایل اتهامی آژانس بوده است. پیشنهاد طرف آمریکایی این بود که برجام را ابتدا تایید کنیم و مسایل با آژانس را در فرصتی در آینده حل کنیم. یعنی پیچ و مهره و توان هسته ای جدیدمان که بر مبنای قانون راهبردی ایجاد شده است را باز کنیم و بعد درباره مسایل با آژانس صحبت کنیم که این از خطوط قرمز ما بود و نپذیرفتیم. ما با طرف های مختلف در این مورد صحبت و تاکید کردیم اژانس از مسیر فنی منحرف شده و وارد مسیر سیاسی شده است. آنها گفتند ما توصیه می کنیم به آژانس تا در مسیر فنی حرکت کند. اما در یک هفته گذشته در حالی که توافق شده بود هیات آژانس به ایران بیایند به یک باره در مجموعه جنگ ترکیبی علیه ایران قطعنامه جدید روی میز گذاشتند! صحبت ما با این کشورهای این است که چطور به شما اعتماد کنیم؟ در حالی که قرار بود ضامن رفتار آژانس باشید خودتان در حال سوءاستفاده از آژانس هستید.

وی‌ ادامه داد: همچنین آمریکا ابتدا پیشنهاد کرده بود با رسیدن به برجام یا بدون برجام تبادل زندانیان انجام شود، اما ۴۰ روز بعد گفتند تبادل زندانیان با برجام انجام شود. ما گفتیم این افت و خیزهای شما دیوار بی اعتمادی را قوی‌تر می‌کند. البته در یک ماه و نیم گذشته آنها دوباره به طور جدی دنبال تبادل زندانیان هستند و ما به خاطر مسایل انسانی این مساله را دنبال می کنیم.

وزیر امور خارجه گفت ما مبتنی بر تامین حداکثری منافع ملی با هدف بازگشت به برجام مذاکرات را ادامه می دهیم. از نظر ما برجام با همه ضعف و قوت‌ها روی میز است و معتقدیم موضوعی که در پایان دولت قبل و در یک سال گذشته مذاکره شده می‌تواند به نقطه نهایی و توافق برسد.

وی‌ در ‌پاسخ به اینکه وزیر خارجه انگلیس گفته طرح ماه مارس روی میز است و از ایران خواسته طرح را بپذیرد؟ الان تبادل پیام مطابق کدام متن است؟ امکان مذاکرات دو جانبه ایران و آمریکا در چارچوب برجام وجود دارد؟ گفت: متن روی میز نتیجه گفت‌وگوهای چندماهه در وین و ایده های مختلف در ماه های گذشته است. ما در سه موضوع با طرف آمریکایی هنوز تفاوت دیدگاه داریم و سه کشور اروپایی در این موضوعات با آمریکا همکاری می کنند، اما آقای بورل و مورا تلاش دارند به یک راه حلی دست پیدا کنیم. این موضوعات حل مسایل آژانس و تضمین اقتصادی و تسری تحریم به طرف های ثالث است.

وی ادامه داد: در موضوع تضمین اقتصادی سعی کردیم آن را فرموله کنیم یعنی مدت اجرای قرارداد شرکت های خارجی در ایران باید طوری باشد که سرمایه گذار بتواند اعتماد کند. اینکه بگویند تا پایان دولت آقای بایدن در توافق می مانیم اما از فردای آن خبر نداریم قابل قبول نیست. ما با یک قبیله در آمریکا طرف نیستیم. قرار نیست آمد و رفت دولت ها قرارداهای بین المللی را متزلزل کند. از این رو بر اساس آخرین متنی که تجمیع شده از دیدگاه های کارشناسی و تبادلات فزاینده است، عمل می کنیم. ما اکنون روی میز متن آقای بورل را داریم که به مقدار زیاد دیدگاه‌ها در آن تجمیع شده اما معتقدیم در سه موضوع هنوز نیاز داریم متن نیرومندتر باشد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.