این مهریه‌های عجیب در دادگاه مطالبه شده‌اند؛ از چشم‌هاﻯ داماد تا شمش طلا هم وزن عروس خانوم!

همیشه عادت کرده‌ایم که مهریه سکه طلا، ملک یا سفر زیارتی باشد، اما گاهی بعضی از مهریه‌ها خبرساز می‌شود.

به گزارش تازه‌نیوز، «کی داده کی گرفته»؛ کنایه‌ای طنزآمیز، اما تلخ که در طول ۴دهه بسیاری از شوهران را در لحظه امضای برگه طلاق به دام انداخت. در گذشته در بیشتر مراسم خواستگاری خانواده داماد خیلی به بها و نوع مهریه‌ای که تعیین می‌شد اهمیتی نمی‌داد و با تصور این که پس‌دادنی در کار نیست زیر بار هر تعهد سنگینی می‌رفت، اما به مرور افزایش آمار طلاق و بی‌ارزش شدن ریال و اصرار بیشتر زنان برای مطالبه حق خود و پیگیری قانونی آن موجب شد تا خانواده داماد برای قبول مهریه پیشنهادی خانواده عروس چرتکه به‌دست باشند و ببینند آیا قادر به زیر بار رفتن چنین تعهدی هستند یا خیر.

به نقل از همشهری، البته در این میان گاه مهریه عجیب و غریبی هم از آقا داماد‌ها مطالبه می‌شود که گاه خنده‌دار، گاه شوک‌برانگیز و غیرمعقول و گاه قشنگ و پر از معناست؛ ۲ هزار قطعه نبات، ۱۱۰ کیلوگرم گل‌یاس، ۱۰۰ هزار لیتر بنزین، سفر به ۱۲۰ پایتخت جهان، هزار بار سفر به کربلا با پای پیاده، اعضای بدن داماد، دریافت یک و نیم تن گل مریم، ۲ هزاﺭ قطعه شکلات و تهیه یک کتابخانه پر از کتاب‌های فلسفی نمونه‌ای از این نوع مهریه‌هاست که با انگیزه‌های متفاوتی مطالبه می‌شوند. در ادامه به چند مورد مهریه جنجال‌برانگیز مطالبه شده در دادگاه قضا اشاره می‌کنیم.

سفر به پنج قاره جهان

در این عقدنامه هزینه ۵ سفر به قاره‌های جهان شامل کشور‌های برزیل، کانادا، چین، هندوستان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، آلمان، تانزانیا و استرالیا، معادل با نرخ روز مؤسسات توریستی معتبر در تهران برای تور‌های ۱۵ روزه رایج در این مؤسسات، به‌عنوان مهریه نوشته شده است. حالا اگر عروس خانم بخواهد مهریه‌اش را اجرا بگذارد، داماد باید او را روانه ۱۰ کشور با هزینه میلیاردی کند.

۱۹۷۸ توپ تنیس

ورزشکار حرفه‌ای رشته تنیس برای این که نشان دهد مادیات برایش مهم نیست ۱۹۷۸ توپ تنیس را به‌عنوان مهریه تعیین کرد، اما در نهایت مهریه‌اش را در دادگاه بخشید.

۱۰۰ تابلوی نقاشی

مهریه زن جوان ۱۰۰ تابلوی نقاشی شوهرش از منظره‌ها بود. زمانی که شقایق درخواست طلاق داد همسرش متعهد شد تا ۱۰۰ ماه، هر ماه یک تابلوی نقاشی از منظره به همسرش بدهد.

۵۰۰۰ مرجان دریایی

نیلوفر، مرد رؤیاهایش را در سفر شمال پیدا کرده بود و، چون زندگی با او را رؤیایی می‌دید ۵۰۰۰ مرجان دریایی را به‌عنوان مهریه تعیین کرد، اما این مهریه در دادگاه به‌دلیل تعلق نگرفتن مالیات به آن قابل دریافت از سوی سعید نبود.

۱۰ راس آهو از کوه‌های منطقه

مهناز ۲۶ ساله به‌دلیل علاقه‌ای که به طبیعت داشت مهریه‌اش را ۱۰ راس آهوی وحشی انتخاب کرد. بعد از مهاجرت اجباری به تهران تصمیم گرفت مهریه‌اش را اجرا بگذارد تا شوهرش را مجبور کند تا زمانی که این تعداد آهوی وحشی را از دشت‌های شهرستان محل سکونتشان شکار نکرده، به تهران برنگردند؛ این هم ازجمله مهریه‌هایی بود که قابلیت اجرا نداشت.

۱۰۰ لپ‌تاپ

عشق زن جوان به کامپیوتر و این که کارش نیز مرتبط با آن است موجب شد تا ۱۰۰ لپ‌تاپ آخرین مدل روز در عقدنامه را به ثبت برساند و نهایتا آن را در دادگاه مطالبه کرد.

یک میلیون شاخه گل رز

زن جوان کرمانی از دادگاه تقاضا کرد شوهرش مهریه‌اش را که یک میلیون شاخه گل رز بود به او بدهد. سرانجام مرد جوان یک میلیون شاخه گل رز قرمز را از چند شهر با ۵۰۰ میلیون تومان خرید و با کامیون برای همسر سابقش فرستاد.

۱۲۰۰ نان بربری

مهریه زن جوان در مراجعه به دادگاه ۱۲۰۰ نان بربری بود که به‌علت بی‌مسئولیتی و معتاد بودن شوهرش آن را مطالبه کرده بود و در نهایت شوهر ۲۹ ساله یکجا این تعداد نان را برای همسرش خرید.

حفظ دیوان حافظ

هر دو عاشق شعر و ادبیات بودند و از آنجا که برای شیدا مادیات مهم نبود، مهریه‌اش را حفظ دیوان حافظ قرار داد، اما در دادگاه به‌خاطر این که مهریه شیدا مالیات نداشت قرار شد خودش مهریه‌ای را تعیین کند که قابل پرداخت باشد.

چشم‌هاﻯ داماد

برای نگه داشتن همیشگی هومن که تاجر بود از او خواست چشم‌هایش را مهر او کند. اما از آنجا که امکان سلب حیات یا نقص عضو به‌عنوان مهریه قانونی و شرعی نبود، مرد تاجر را تنها به پرداخت سکه‌های طلا محکوم کردند.

۱۰۰۰ بار سفر پیاده به کربلا

یکی دیگر از مهریه‌های عجیبی که در عقدنامه یکی از دختران ایرانی به ثبت رسیده است ۱۰۰۰ سفر پیاده به کربلاست. این مهریه ارزش مالی ندارد، اما کاری است که طبق تقاضای عروس‌خانم، داماد باید آن را انجام دهد تا حکم طلاق صادر شود.

صعود به ۱۰ قله جهان

این مهریه عجیب هم چند سال پیش به درخواست عروس و داماد کوهنورد در عقدنامه ثبت شد؛ زوجی که طی زندگی مشترک خود کوه‌های زیادی را با یکدیگر فتح کردند، اما از منظر حقوقی از آنجا که نام قله‌ها مشخص نیست، مهریه به‌دلیل مبهم بودن باطل است.

شمش طلا، هم‌وزن عروس‌خانم

کار از سکه طلا به تعداد سال تولد عروس خانم نیز گذشته است. البته این مهریه برای خانواده‌های بسیار مرفه است و یکی از گرانبهاترین و عجیب‌ترین مهریه‌هایی است که تاکنون ثبت شده. گرچه این مهریه هم مطالبه شده، اما از آنجا که ارزش مالی آن بسیار بالاست می‌تواند جزو مهریه‌های باطل به شمار رود.

۱۰۰ هزار لیتر بنزین

این مهریه عجیب نیز در دفاتر عقد به ثبت رسیده است. این مهریه نیز درصورت مطالبه از سوی زوجه، اگر نظام اقتصادی بنزین یک منطقه را با مشکل مواجه کند می‌تواند از سوی دادگاه باطل شود.

مهریه‌ای با عیار بیت‌کوین

در شرایط کنونی مهریه دختران به‌صورت تعدادی سکه، سفر زیارتی و یا هر دوی این موارد تعیین می‌شود و تعداد سکه‌ها نیز با توجه به موارد متفاوتی تعیین می‎شود. محل زندگی افراد، نوع خانواده‌ای که دختر و پسر در آن زندگی می‌کنند و مواردی از این دست در مشخص شدن مهریه عروس نقش‌آفرینی می‌کند. در برخی از شهر‌های کوچک و همچنین در روستا‌ها از مبلغی پول نقد به‌عنوان مهریه استفاده می‌شود و گاهی نیز یک قطعه زمین یا خانه مهریه زنان را شامل می‌شود. البته اخیرا پای بیت‌کوین هم به‌دلیل رونق بازار ارز‌های دیجیتال به عقدنامه‌ها باز شده است؛

به‌عنوان مثال اخیرا مهریه یک عروس ایرانی از جنس بیت‌کوین به یکی از جنجالی‌ترین اخبار بدل‌شد. در عقدنامه این عروس خانم یک جلد کلام‌الله مجید، یک شاخه نبات، ۰.۰۵ بیت‌کوین، ۲.۵۰۰ دیجی‌بایت، ۵ مثقال طلا و ۳۰ عدد ربع سکه بهار آزادی به‌عنوان مهریه ثبت شده است. البته برخی کاربران هنوز این سبک مهریه را نمی‌پسندند و در مقابل جمعی از کاربران این اتفاق را پیوند سنت و مدرنیته عنوان می‌کنند. برخی هم ارزش مادی آن را ناچیز می‌دانند و معتقدند با نرخ امروز دلار این مهریه زیر ۲۰۰میلیون تومان می‌شود درحالی‌که امروزه نرمال مهریه ۱۰۰ عدد سکه است که مبلغی بیش از یک‌میلیارد تومان می‌شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.