دلیل کسری ۴۰۰ هزار تومانی از یارانه نقدی بعضی از خانوار‌ها چیست؟

یارانه نقدی آذر ماه دو شب گذشته به حساب سرپرستان خانوار واریز شد، اما آن گونه که برخی از مردم می‌گویند ۴۰۰ هزار تومان از یارانه نقدی بعضی از خانوار‌ها کسر شده است. دلیل آن چیست؟

به گزارش تازه‌نیوز، روزنامه خراسان نوشت: طبق روال هر ماه یارانه نقدی ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی ۲۰ آذرماه به حساب سرپرستان ۹ دهک درآمدی از خانوارها واریز شد، اما برخی از افرادی که ماه‌های گذشته ۴۰۰ هزار تومان یارانه نقدی دریافت می‌کردند، این ماه تنها ۳۰۰ هزار تومان گرفته‌اند.

برخی از مردم گمان می‌کنند که این کاهش ۱۰۰ هزار تومانی مبلغ یارانه ناشی از خطای دولت است اما آن طور که تجارت نیوز نوشته سخنگوی ستاد هدفمندی یارانه‌ها گفته دلیل این مسئله شناوربودن دهک‌بندی خانوارهاست.

دلیل کم واریز شدن یارانه

این مقام مسئول با تایید حذف ۱۰۰ هزار تومانی یارانه برخی افراد گفت: برخی از خانوارها تا ماه‌های قبل جزو دهک یک تا ۳ بودند و یارانه ۴۰۰ هزار تومانی می‌گرفتند، اما اکنون دهک آن ها تغییر کرده و این افراد وارد دهک درآمدی ۴ تا ۹ شده‌اند. در نتیجه به جای ۴۰۰ هزار تومان تنها ۳۰۰ هزار تومان یارانه گرفته‌اند.

دهک بندی خانوار شناور است؟

این مقام مسئول خبر داده که علت این مسئله این است که دهک بندی امری پویاست و هر ماه ممکن است دهک بندی و در نتیجه مبلغ یارانه دریافتی خانوارها تغییر کند.شناور بودن دهک بندی خانوارها یکی از همان نکاتی است که پیش از این هم بارها مطرح شده بود.پیش از این هم پیگیری‌های تجارت‌نیوز از سازمان‌های متولی نشان می‌داد که وزارت رفاه از این پس دست کم هر شش ماه یک بار، فهرست دهک‌های درآمدی و شهروندان یارانه‌بگیر را به روزرسانی می‌کند. از طرف دیگر گفته می‌شود که دهک درآمدی افراد شناور است و این احتمال وجود دارد که در هر بررسی دهک درآمدی خانوارها جابه جا شود و مبلغ یارانه‌ای که آن ها دریافت می‌کنند هم متناسب با تغییر دهک تغییر کند.حالا مشخص نیست که شناور بودن دهک بندی خانوار ماهانه انجام می‌شود یا چند ماه یک بار، اما چیزی که مشخص است این است که بر خلاف دوره‌های قبل که مبلغ یارانه ثابت بود، دیگر مبلغ یارانه ثابت نیست و بسته به دهک خانوار دارد.

این مطالب را هم ببینید:

در کدام دهک درآمدی قرار داریم؟

این سوالی است که مخاطبان بسیاری آن را می‌پرسند و می‌خواهند بدانند در کدام دهک درآمدی قرار دارند. به خصوص افرادی که مبلغ یارانه آن ها تغییر کرده است.یکی از راه‌های استعلام دهک خانوار، استعلام از طریق کد ملی است. برای این کار افراد باید با شماره تلفن گویای ۰۹۲۰۰۰۰۶۳۶۹ تماس بگیرند و با وارد کردن کد ملی سرپرست خانوار دهک درآمدی خود را متوجه شوند.

با این شماره همه افراد می‌توانند دهک خانوار خود را با کمک کد ملی سرپرست استعلام کنند. جز افرادی که سرپرست یا یکی از اعضای خانواده آن ها جزو نیروهای مسلح باشد. این گروه برای اطلاع از دهک درآمدی خانواده خود باید با ستاد نیروهای مسلح تماس بگیرند.علاوه بر این، شماره تلفن ۰۲۱۶۳۶۹ مربوط به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که برای پاسخگویی به سوالات در اختیار مردم است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.