دبیرکل حزب کارگزاران: جمهوری اسلامی تا کی قرار است پای آقای رئیسی بایستد؟

حسین مرعشی در گفتگو با خبرآنلاین، رفتار جمهوری اسلامی در اعتراضات سراسری را بررسی و هشدار داده نباید نظام را فدای اشتباهات ابراهیم رئیسی کنیم. دبیرکل حزب کارگزاران از آخرین شانس و فرصت جمهوری اسلامی می گوید.

به گزارش تازه‌نیوز، خبرآنلاین نوشت: حسین مرعشی از جمله مدیران جمهوری اسلامی است که هم با اصلاح طلبان و هم اصولگرایان مرزبندی های مشخصی در روش های مدیریت کشور دارد. او در مصاحبه با خبرآنلاین، دلسوزانه اشتباهات دولت رئیسی و مجموعه های حاکمیتی و امنیتی را بر شمرد.

او به صراحت می گوید مواضعش نگرانی جدی نسبت به آینده ایران است. حاضر است با هر یک از مقامات جمهوری اسلامی که به آنها دسترسی دارد صحبت کند تا راه کارها و تحلیل ها درباره وضع موجود به آنان بگوید. تحلیل نهایی مرعشی این است که اگر فضای کشور بسته تر شود، بحران ها شدیدتر خواهد شد.

شوراهای عالی امنیتی:نقطه کانونی انفعال در تصمیم

از نگاه حسین مرعشی، نقطه کانونی اشکال در مدیریت بحران بعد از اعتراضات سراسری این بود که «چنین بحرانی در بالاترین سطح ممکن باید مدیریت شود» مرعشی با اشاره به اختلاف نظر رئیسی و شمخانی در دبیرخانه شورای امنیت ملی که نتیجه آن، ارجاع تصمیمات مهم امنیتی به جای شورای امنیت ملی به شورای امنیت کشور بوده، شاک را حائز اختیارات کافی برای بهره گیری از کل ظرفیت وزارتخانه های دولت ندانست و گفت:

«دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی به عنوان یک مرجع مدیریتی و کارشناسی فعال بوده است که سطح آن خیلی فراتر از وزارت کشور است. در شورا، وزارت کشور، وزارت خارجه، نیروهای مسلح، نهادهای اطلاعاتی و بقیه بخش‌های دولتی حضور دارند. تا امروز دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی یک ذخیره اطلاعاتی و کارشناسی داشته، اما مدیریت مشکلات موجود که گستردگی آن بی سابقه است، با شورای امنیت کشور زیر نظر وزارت کشور قرار گرفته است. یعنی سطح مشکل با سطح مدیریت هماهنگ نیست. اگر آقای رئیسی با آقای شمخانی مشکل دارد باید مشکل را حل و تکلیفش را روشن کند. اگر آقای رئیسی و آقای شمخانی هماهنگ و سازگار نیستند باید تصمیم بگیرند. چرا چنین موضوع مهمی از شورای عالی امنیت ملی به شورای امنیت کشور منتقل شده است؟ این در حالی است که آقای وحیدی جزئی از شورای عالی امنیت ملی است.»

این مطالب را هم ببینید:

چه دلیلی دارد برای حفظ ساختمان فرمانداری دست به اسلحه ببریم؟

استاندار کرمان در دولت هاشمی رفسنجانی با اشاره به ضرورت اصلاح قانون بکارگیری سلاح هنگامی که به ساختمان های اداری و دولتی همچون فرمانداری حمله می شود و هزینه کشته شدن افراد بر سیستم بار می شود، گفت «هیچ کس حق ندارد از تفنگش استفاده کند، مگر این که ضرورت آن را یک مرجع رسمی تایید کرده و کنترل شده باشد. چه دلیلی دارد برای حفظ یک ساختمان فرمانداری، پلیس دست به اسلحه ببرد؟ زمانی که استاندار کرمان بودم دو بار دوتا از فرمانداری‌های ما را معترضین آتش زدند و من تصمیم گرفتم و ایستادم تا به احدی تیراندازی نشود. اشکالی ندارد به مدت ۱۰ ساعت فرمانداری جیرفت در اختیار معترضین باشد.»

از لباس شخصی ها استفاده نکنید؛ مسئولیت نمی پذیرند

این همان نکته ای است که مرعشی از زاویه ای دیگر به آن اشاره و معتقد است نبایستی از نیروی غیرحرفه ای همچون لباس شخصی ها برای تامین امنیت اعتراضات استفاده کرد و در بیان دلیل این موضوع به عدم مسئولیت پذیری لباس شخصی ها اشاره و خطاب به نهادهای امنیتی می گوید «آن چه واضح است کمبود نیرو هم ندارید، ولی چرا به جای استفاده از سپاه، ارتش و نیروی انتظامی از لباس شخصی استفاده می شود. لباس شخصی ای که در کنترل شما نیست نمی تواند مسئولیت بپذیرد! حادثه ایذه را چه کسی می خواهد جواب دهد؟ چه کسی پذیرفته در ایذه تروریست‌ها حمله کردند؟ بگویید مامور من اشتباه کرده است. این اشتباهات باعث شده از آن طرف تمام ظرفیت رسانه‌ای را داوطلبانه به عربستان سعودی و انگلیس‌ها واگذار کردیم»

چرا اجازه ندادید روحانی برجام را تمام کند؟

دبیرکل حزب کارگزاران فقدان مدیریت فضای بین المللی را دلیلی برای تحمیل فشار و هزینه به ایران دانسته و با یادآوری بی تدبیری در به نتیجه رساندن برجام متاثر از سوگیری های سیاسی داخلی، تاکید می کند

«تقریبا معلوم بود در انتخابات ۱۴۰۰ معلوم بود که قرار نیست انتخابات حداکثری برگزار شود، بلکه یک انتخابات حداقلی در دستور کار بود. چرا اجازه ندادید آقای دکتر روحانی برجام را تمام کند و بعد دولت را تحویل آقای رئیسی دهد؟ می شد تا آخر دوره به آقای روحانی انواع تهمت ها و افتراها را زد، ولی منافع توافق با غرب را داشته باشید. چرا اینکار را نکردید؟ »

مرعشی با اشاره به انتخاب های اشتباه دولت رئیسی در گزینش مدیران و وزیران گفت «حال دولت خودتان مستقر شده؛ اولا در انتخاب کادر، بدترین‌ های را انتخاب‌ کردید، آقای رئیسی در حوزه مناطق آزاد، کسی را به دبیری مناطق آزاد منصوب کردند که n توییت، علیه مناطق آزاد دارد؛ یا انتصاب آقای باقری در امور هسته ای که خود از مخالفین برجام بوده و بیش از ۶ ماه است روشن شده از طریق ایشان نمی توان امتیاز جدیدی گرفت، چرا تمامش نکردید؟»

تحلیل های غلط مبنای سیاست های اشتباه خارجی

رئیس دفتر هاشمی رفسنجانی با اشاره به تحلیل های غلط برخی اطرافیان رئیس جمهور که او را در معرض خطای در تصمیمات سیاست خارجی قرار می دهند گفت «در توهم ایجاد بحران انرژی اروپا در زمستان، کشور را وارد بحران سیاسی کردید. یا در ارتباط با ابزارهای در دانشگاه، فقط با نیروی امنیتی نمی توان به آرمش دست یافت. هیچ دانشگاهی وزیر علوم را قبول ندارد. ابزارهای مدیریتی دولت زیاد است، اما چرا فقط نیروی انتظامی، اطلاعات یا قوه قضاییه، در مدیریت بحران استفاده می شود و از توان وزارتخانه های دیگر غفلت می شود.»

شاید از دست داده باشید:

تنها شانس جمهوری اسلامی که استفاده نخواهد کرد!

حسین مرعشی تنها شانس جمهوری اسلامی برای جلوگیری از پیشروی روند اعتراضات به سمت رادیکالیسم را بهره گیری از فاصله شکاف «ناراضیان ساکت» و «ناراضیان در خیابان» می داند اما با ناامیدی از انفعال جمهوری اسلامی در استفاده از این شانس می گوید «نارضایتی بالای ۷۵درصد است ولی ممکن است در خیابان ۵ درصد مردم درگیر باشند. تا این شکاف و فرصت وجود دارد، جمهوری اسلامی باید از این فرصت استفاده کند که نمی کند!»

مرعشی با اشاره به ظرفیت های موجود جمهوری اسلامی که می تواند روند اصلاح را با بهره گیری از نیروهای با تجربه در بدنه خودش که معتقد به نظام هستند، آغاز کند گفت «همه کارشناسان کشور در خدمت جمهوری اسلامی هستند، اگر آقایان جهانگیری و علی لاریجانی را صدا کنند، آیا آنها کمک نمی کنند؟ همه کمک می کنند.

جمهوری اسلامی را فدای ابراهیم رئیسی نکنید!

دبیرکل حزب کارگزاران معتقد است نبایستی جمهوری اسلامی خود را فدای ابرهیم رئیسی کند چون مدیران انتخاب شده از سوی رئیسی نمی توانند در بحران ها کارامدی لازم را داشته باشند. مرعشی با یادآوری توصیه رهبری در جلسه تنفیض ریاست جمهوری می گوید باید برای عمل رئیسی به وعده هایش زمان تعیین کنند. او تاکید می کند «جمهوری اسلامی تا کی قرار است پای آقای رئیسی بایستد؟ من اگر تصمیم گیر باشم به آقای رئیسی می گویم چقدر وقت می خواهید؟ بروید و حل کنید اگر حل کردند که هیچی اما اگر حل نکردند … مگر قرار است که ما جمهوری اسلامی را فدای آقای رئیسی کنیم؟ ‌»

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.