جزئیات دیدار امروز دادستان کل روسیه با رئیس قوه قضاییه در تهران

رئیس قوه قضاییه در دیدار دادستان کل فدراسیون روسیه به پیشبرد همکاری‌های ایران و روسیه برای رفع مسائل و مشکلات حقوقی و قضایی اتباع دو کشور و تسهیل دستیابی آنها به مساعدت‌ها و معاضدت‌های حقوقی و قضایی تاکید کرد.

به گزارش تازه‌نیوز، غلامحسین محسنی‌اژه‌ای امروز با «ایگور کراسنوف» دادستان کل فدراسیون روسیه، دیدار و گفتگو کرد.

​به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، رئیس قوه قضائیه ضمن خیرمقدم به این مقام قضایی روس و هیئت همراه، در خصوص حضور دادستان روس در ایران توضیحاتی ارائه کرد و گفت: روابط دوجانبه میان جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه به‌ویژه در ۲ سال اخیر در بخش‌های سیاسی و اقتصادی و سایر موضوعات، رو به ارتقا است؛ بنابراین توسعه و بسط ارتباطات حقوقی و قضایی میان دو کشور نیز اجتناب‌ناپذیر و ضروری است.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به انعقاد ۲ سند همکاری حقوقی و قضایی در دیدار روز گذشته دادستان‌های کل ایران و روسیه، بر تعبیه سازوکارهای مناسب برای عملیاتی‌سازی جامع و کامل این اسناد همکاری تاکید کرد.

وی با تبیین و تشریح اختیارات و کارکردهای قوه قضاییه در ساختار نظام جمهوری اسلامی ایران، گفت: دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران از گسترش همکاری‌های حقوقی و قضایی با نظامات قضایی کشورهای همسایه و فدراسیون روسیه استقبال می‌کند و امیدواریم بتوانیم در راستای مصالح و منافع دو ملت ایران و روسیه، معاضدت‌های قضایی و حقوقی را به پیش ببریم.

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای با اشاره به شکست و ناکامی برخی مکاتب عمدتاً غربی مدعی در به ارمغان آوردن سعادت برای بشر، تصریح کرد: امروز جهان در حال تغییر است؛ ما نیز با عنایت به تعریف اصولی‌ و درستی که از بشر و حقوق او داریم، باید در این تغییر و تحول جهانی، نقش‌آفرین و اثرگذار باشیم.

رئیس قوه قضائیه اظهار داشت: امروز شاهدیم که عده‌ای مشغول ارائه تعریفی ناقص و مغلوط از بشر هستند و در مقابل، هر جامعه‌ای را که منکر این تعریف غلط از بشر باشد، ناقض حقوق بشر می‌نامند.

وی تصریح کرد: می‌توان با همکاری یکدیگر و مشارکت همه اندیشمندان و نخبگان آزاداندیش جهانی، مبانی درست و اصولی از بشر و حقوق او، ارائه کرد و بدین واسطه، مفاهیم و مصادیق حقوق بشر، ناقض حقوق بشر و حامی حقوق بشر، تعیین و ارزش‌گذاری شوند.

این مطالب را هم ببینید:

رئیس قوه قضائیه گفت: رویه‌ها و نظام قضایی، واجد نقشی مهم در توسعه «حقوق محیط زیست» هستند؛ بنابراین ایران و روسیه می‌توانند با تشکیل کارگروه‌های تخصصی در زمینه توسعه حقوق محیط زیست، همکاری مشترک و مترقی داشته باشند.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به اقدامات تروریستی که علیه مردم و کشور ایران در بیش از چهار دهه اخیر از ناحیه آمریکا، رژیم صهیونیستی و ایادی و اذناب آنها صورت گرفته است، گفت: با وجود همه دشمنی‌ها و توطئه‌هایی که علیه مردم و نظام جمهوری اسلامی ایران روا شد، امروز ما در سطح منطقه‌ای و جهانی از جایگاه و منزلت بالا و برجسته‌ای برخورداریم و در زمینه‌هایی نظیر مقابله با تروریسم و جریان‌های افراطی، مبارزه با انواع جنگ‌های سخت و نرم و همچنین خنثی‌سازی تحریم‌های غیرانسانی و ظالمانه غربی‌ها از تبحّر و تجربیات گرانسنگی بهره‌مندیم و درخصوص این مقولات نیز قوانین جامع و متناسبی را وضع کرده‌ایم.

وی به تشریح اهمیت مقوله امنیت سایبری پرداخت و با یادآوری سفر سال ۱۳۸۴ خود به مسکو و شرکت در اجلاسیه‌ای تخصصی ناظر بر تهدیدات و چالش‌های پیش‌روی امنیت بشر، گفت: من در جریان اجلاسیه فوق‌الذکر در حدود ۲ دهه قبل، بر اهمیت موضوع امنیت سایبری و تهدیداتی که در آینده از این ناحیه متوجه کشورهای مستقل می‌شود، تاکید کردم و اکنون نیز بر اتخاذ بهترین استراتژی‌ها در حوزه امنیت سایبری به گونه‌ای که بیشترین زمینه بهره‌مندی برای مردم در فضای مجازی فراهم شود، تاکید دارم.

در ادامه این دیدار، «ایگور کراسنوف» دادستان کل فدراسیون روسیه، ضمن قدردانی از مهمان‌نوازی مقامات ایرانی و ابراز خشنودی از ملاقات با حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای عالی‌ترین مقام قضایی جمهوری اسلامی ایران، اظهار کرد: تهدیدها و چالش های مشترکی نظیر افراطی‌گری و تروریسم، امنیت سایبری، جرم علیه اطفال و قاچاق سلاح و موادمخدر وجود دارد که ما در روسیه متمایل به تبادل تجربیات و اطلاعات در این زمینه‌ها با طرف ایرانی هستیم و با عنایت به عضویت دائم ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای، این تبادل تجربیات و اطلاعات می‌تواند گسترده‌تر و جامع‌تر باشد.

دادستان کل فدراسیون روسیه تصریح کرد: با عنایت به تلاش‌های صورت گرفته از سوی رؤسای جمهور دو کشور ایران و روسیه، اکنون روابط دو طرف در همه سطوح از جمله بخش دادگستری‌ و تعاملات قضایی، اهمیت استراتژیک پیدا کرده است؛ بر همین مبنا ما تمایل داریم روابط قضایی و حقوقی خود را با جمهوری اسلامی ایران در تمام حوزه‌ها گسترش دهیم و این بسط تعاملات فی‌مابین در عرصه‌های جهانی نیز متجلی باشد.

دادستان کل فدراسیون روسیه با اشاره به مکانیسم‌های تعبیه شده در این کشور برای مقابله با جرائم حوزه رمزارزها، اعلام آمادگی کرد که در صورت تمایل طرف ایرانی، مسکو این سازوکارها را با تهران به اشتراک بگذارد.

وی با اشاره به تشکیل کارگروه مشترک میان دادستانی کل روسیه و ایران برای پیشبرد همکاری‌های حقوقی و قضایی در بخش‌ها و زمینه‌های مختلف، تصریح کرد: کلید موفقیت بسط تعاملات حقوقی و قضایی ایران و روسیه، ایجاد سازوکارهای همکاری‌هاست و روسیه از این مهم، استقبال می‌کند.

دادستان کل فدراسیون روسیه به ارائه توضیحاتی درباره ساختار و کارکرد نهاد قضایی و دادستانی در این کشور پرداخت.

گفتنی است، «ایگور کراسنوف» دادستان کل فدراسیون روسیه که به ایران سفر کرده است، روز گذشته در دیدار با حجت‌الاسلام محمد جعفر منتظری، همتای ایرانی خود، دو سند همکاری حقوقی و قضایی به امضا رساند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.