اتفاقی که ایران را دچار آشوب کرد/ ورود چین به مسائل تمامیت ارضی ایران اشتباه بود!

وزیر اسبق امورخارجه ایران گفت: ورود چین به مسائل تمامیت ارضی ایران خطا بود.

به گزارش تازه‌نیوز، ایرنا نوشت: کمال خرازی، وزیر اسبق امورخارجه در سومین مجمع گفت‌وگوی تهران با اشاره به اینکه امیدوارم این نشست موجب کشف حقیقت و گفتگو درباره مسائل منطقه خاورمیانه شود، خطاب به مهمانان گفت: شما پیش از رسیدن به تهران ادراکات دیگری از تهران داشتید و تصور می‌کردید که تهران صحنه جنگ و اغتشاش و درگیری است.

وی در بررسی دلایل ایجاد این ادراک گفت: دلیل این ادراک بمباران خبری و سازمانی است که دستگاه‌های اطلاعاتی غرب به بهانه‌های مختلف علیه ایران به وجود آورده‌اند. در کنار این بمباران خبری رسانه‌های جمعی غرب و شبکه‌های اجتماعی تحت نفوذ، بیگانگان با ورود اسلحه به ایران از نقاط مرزی، سازماندهی نیروهای تروریستی در خارج و وارد کردن آن‌ها به ایران، اغتشاشات را کشور به وجود آوردند.

خرازی با تاکید بر اینکه اعتراض حق هر شهروندی است و ایرانیان هم از این حق باید برخوردار باشند، گفت: اعتراض با اغتشاش تفاوت دارد و هیچ حکومتی اجازه به خطر افتادن امنیت کشورش را نمی‌دهد بلکه با اقتدار جلوی اغتشاش را هم می‌گیرد. در اروپا و آمریکا هم نحوه برخورد با اغتشاشگران مشخص است.

جنگ هیبریدی علیه ایران از قبل طراحی شده بود، فوت خانم امینی جرقه اغتشاشات بود

ریاست شورای راهبردی روابط خارجی موضوع اغتشاش در ایران را یک مسئله صرفا داخلی ندانست و گفت: مشکل فقط ناشی از مشکلات معیشتی حاصل از تحریم نبود بلکه جنگ هیبریدی علیه ایران به راه افتاد که در آن هم سیستم خبری، هم عملیات تروریستی و هم دستگاه‌های سیاسی و اطلاعاتی کشورها خارجی در آن درگیر بودندو این جنگ از قبل طراحی شده و منتظر جرقه بود که فوت خانم مهسا امینی این بهانه را به آنها داد.

وی افزود: این جنگ شامل همه اضلاع نظامی، سیاسی خبری و اجتماعی بوده و تخریب افکار عمومی از وجهه‌های این جنگ هیبریدی است که به آن جنگ شناختی می‌گویند که تغییر ذهنیت مردم یک کشور نسبت به جامعه، حکومت و کشور خود است.

خرازی با بیان اینکه ناتو و دیگر ارتش‌ها در حال افزودن عرصه جدید به مفهوم جنگ هستند، گفت: عرصه ذهن به عرصه‌های جنگ اضافه شده و در پی راه‌های تاثیر گذاری و تخریب ذهن مردم هستند و جنگ شناختی را هم به عرصه جنگ اضافه کرده‌اند تا شناخت انسان‌ها تخریب شود.

مشاور مقام معظم رهبری موضوع هسته‌ای را از مسائل درگیر منطقه دانست و گفت: پس از آنکه به همت دانشمندان ایرانی به تکنولوژی هسته‌ای دست پیدا کردیم، زمانی بود که طرف‌های اروپایی حتی با ۱۵ سانتریفیوژ هم موافقت نمی‌کردند و در پی تضمین عینی از ایران به منظور نرفتن به سمت سلاح هسته‌ای بودند که این تضمین عینی نداشتن غنی سازی بود.

وی ادامه داد: با مقاومت ایران و همت دانشمندان اکنون ۱۹ هزار سانتریفیوژ را در چرخش داریم و آنها ناچار به مذاکره برای حل مسئله هسته‌ای ایران شدند اما با امضای برجام هم تعهدات غربی‌ها اجرا نشد و در نهایت هم آمریکا از آن خارج شد.

خرازی با اشاره به اینکه ما امروز از توانایی لازم هسته ای برخورداریم اما درصدد تولید بمب نیستیم، تاکید کرد: ایران قصد ساخت سلاح هسته‌ای را ندارد.

ریاست شورای راهبردی روابط خارجی در پاسخ به این پرسش که چرا ایران بمب اتم تولید نمی‌کند، توضیح داد: اولا از نظر اعتقادی تولید بمب را حرام می‌دانیم و از نظر راهبردی هم آن را راهگشا نمی‌دانیم، برای اینکه اگر ایران به سمت سلاح هسته‌ای حرکت کند در منطقه مسابقه هسته‌ای آغاز می‌شود. ما دهه‌هاست خواهان منطقه‌ای عاری از سلاح‌های هسته‌ای هستیم و معتقدیم که سلاح‌های هسته‌ای اسرائیل هم باید نابوده شده و به پادمان بپیوندد.
خرازی با بیان اینکه سلاح هسته‌ای را الزاما مولفه امنیت نمی دانیم، گفت: داشتن فناوری هسته‌ای بازدارنده و نشان‌دهنده توانایی ماست.

وی تصریح کرد: ایران آمادگی بازگشت به تعهدات برجامی را دارد و مشکلات بسیاری تاکنون حل شده و فقط موضوع پادمانی مانده و امیدواریم در سفر کارشناسان این موضوعات حل شود.

ورود چین به مسائل تمامیت ارضی ایران خطا بود

خرازی تاکید کرد: ورود چین به مسائل تمامیت ارضی ایران خطا بود و امیدواریم که چنین خطایی دیگر رخ ندهد.

ریاست شورای راهبردی روابط خارجی ادامه داد: مشاور مقام معظم رهبری در سومین مجمع گفتگوی تهران: اخیرا رئیس‌جمهور محترم چین از منطقه دیدار کردند. ما از این دیدارها که در راستای طرح جاده و کمربند سرمایه‌گذاری بیشتری در این منطقه انجام بگیرد استقبال می‌کنیم.

وی اظهار داشت: خطایی که رخ داد ورود به مسائل سیاسی بود ولی این خطا به مثابه این بود که ما هم درباره تایوان که جزو خاک آنها است اظهارنظری کنیم که برای چین موجب خرسندی نشود.امیدواریم چنین خطاهایی دیگر رخ ندهد و جبران شود.

خرازی اظهار داشت: سرمایه‌گذاری همه کشورهایی که دارای فناوری، سرمایه و اقتصاد بالاتری هستند، در منطقه اشکالی ندارد ولی اجازه دخالت در مسائل منطقه را ندارند،ما به کشورهای منطقه تجاوز نکردیم و نمی‌کنیم و  به توسعه کشورهای منطقه کمک خواهیم کرد.

ریاست شورای راهبردی روابط خارجی تاکید کرد: آمادگی کامل داریم که به کشور عراق برای توسعه کمک کنیم.

جنگ اوکراین باید هر چه زودتر از طریق گفتگو پایان پذیرد

خرازی با تاکید بر اینکه تلاش برای حرکت ناتو به سمت مرزهای روسیه خیلی تحریک‌آمیز بود، اظهار داشت: جنگ اوکراین باید هر چه زودتر از طریق گفتگو پایان پذیرد و جمهوری اسلامی هم آمادگی دارد که وسیله چنین گفتگویی را فراهم کند.

وی با بیان اینکه ما به طالبان توصیه می‌کنیم که با تروریست مقابله جدی کند،گفت: امیدواریم که طالبان اجازه ندهند که آمریکا دوباره به افغانستان وارد شود و حکومتی را تشکیل دهد که در افغانستان فراگیر باشد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.