این سگ رباتیک از دیوار راست بالا می‌رود! +تصاویر

یک سگ رباتیک جدید از پنجه‌های مغناطیسی خود برای بالا رفتن از دیوارها و سقف‌های فلزی استفاده می‌کند.

به گزارش تازه‌نیوز، سگ رباتیک جدیدی که از دیوار و سقف‌ها بالا می‌رود، ترس از تسلط ربات‌های قاتل بر تمدن بشری را یک قدم به واقعیت نزدیک‌تر کرده است. این ربات چهارپا که در موسسه علوم و فناوری پیشرفته کره توسعه یافته است، دارای پاهای مغناطیسی است که در صورت نیاز نیروی مغناطیسی آن‌ها فعال و غیرفعال ‌می‌شود.

به نقل از ایسنا، فعال و غیرفعال کردن نیروی مغناطیس به ربات اجازه می‌دهد تا یک پای خود را به دیوار یا سقف متصل نگه دارد و پای دیگر را به سمت نقطه دیگر هدایت کند. این سگ رباتیک که «مارول»(MARVEL) نام دارد با سرعت حدود ۴۸ سانتی‌متر در ثانیه از دیوار بالا می‌رود و با سرعت ۶۰ سانتی‌متر در ثانیه روی سقف حرکت می‌کند.

«مارول» شاید شبیه به سگ‌های قاتل در سریال «Black Mirror» به نظر برسد، اما مخترعان پیش‌بینی می‌کنند که از این نوآوری برای کمک به تعمیر پل‌ها، مخازن صنعتی و ساختمان‌ها استفاده شود.

سگ رباتیکی که از دیوار راست بالا می‌رود!

محققان در مطالعه منتشر شده در مجله «ScienceRobotics» اظهار داشتند که این ربات سریع‌ترین سرعت پیاده‌روی عمودی و معکوس را نشان می‌دهد.

«مارول» مانند سگ‌های رباتیک معمولی با چهار پا و یک نیم تنه مملو از تجهیزات الکترونیکی ساخته شده است، با این تفاوت که این ربات دارای قدرت مغناطیسی در پاهایش است. آهن‌رباها به شکل یک پد لاستیکی و غیرلغزنده طراحی شده‌اند که به سطوح می‌چسبد در حالی که موتورها پاهای ربات را حرکت می‌دهند.

آهنرباهای الکتریکی که از یک آهنربای دائمی و یک هسته نرم تشکیل شده‌اند و یک سیم‌پیچ اطراف آن‌ها قرار دارد را می‌توان به صورت الکترونیکی روشن یا خاموش کرد. فعال و غیرفعال کردن آهنرباها تنها به یک پالس خفیف الکتریکی نیاز دارد.

وزن این ربات حدودا هشت کیلوگرم است و می‌تواند تا ۲.۷ کیولگرم بار را بر پشت خود حمل کند. همچنین می‌تواند به صورت بی‌سیم کار کند.

محققان نحوه حرکت و جابجایی پاهای ربات را به یک مارمولک در حال بالا رفتن از سطوح تشبیه می‌کنند. در این مطالعه آمده است: نحوه طراحی پاها به ربات اجازه می‌دهد تا نیروهای زیادی را بدون جدا شدن، لیز خوردن یا واژگون شدن به محیط‌ها اعمال کند.

سگ رباتیکی که از دیوار راست بالا می‌رود!

در آزمایشات، «مارول» قادر بود ۱.۸ کیلوگرم بار را از دیوارها و سه کیلوگرم را روی سقف با خود حمل کند. در این مطالعه همچنین آمده است که کاربرد بالقوه «مارول» بررسی مکان‌های صنعتی، مانند ساختمان‌های فولادی، پل‌ها، کشتی‌ها یا مخازن ذخیره‌سازی است.

این مکان‌ها نیازمند انجام فعالیت‌هایی در ارتفاع زیاد یا فضاهای محدود هستند برای مثال فعالیت‌هایی مانند بازرسی پل‌های فولادی یا سکوهای جوشکاری کارخانه‌های کشتی‌سازی، که می‌تواند برای کارگران انسانی خطرناک باشد.

محققان همچنین «مارول» را بر روی یک مخزن صنعتی ساخته شده از فولاد آزمایش کردند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.