سیگنال رئیسی به بازار دلار/ پیش‌بینی قیمت دلار در دهه فجر

قیمت دلار در چند روز اخیر در حالی از تب و تاب افتاده که برخی بازیگران ارزی معتقدند دولت اجازه نمی‌دهد قیمت دلار و ارز در دهه فجر بالا رود؛ اما آیا قیمت دلار ارزان خواهد شد؟

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از اقتصاد۲۴، تنها نکته‌ای که در بازار رنج روز‌های اخیر مشاهده می‌شود این است که سقف و کف نوسان کوتاه شده است. فعالان بازار این پدیده را خطرناک می‌دانند و اعتقاد دارند در بازار رنج وقتی سقف و کف کوتاه می‌شود، حرکت بعدی در هر جهتی شارپی خواهد بود.

پدیده خطرناک در بازار دلار

روز دوشنبه اشاره شد بازار ارز از یکشنبه هفته گذشته یک روز درمیان صعودی – نزولی است. این الگو در روز سه‌شنبه بازار ارز هم تکرار شد و بازار برعکس دیروز کمی افزایشی بسته شد.

قیمت دلار هرات

دلار هرات ۴۳ هزار و ۸۰۰ تومان شروع شد و تا ظهر روی همین نرخ چرخید، اما در معاملات عصر وارد کانال ۴۴ شد. در پشت خط هم حرکت دلار هرات در این کانال تداوم داشت.

رونمایی از الگوی بازار ارز

با این حال از منظر معامله‌گران روند بازار به جهت فنی الگوی کنج نشان می‌دهد. بازار ارز تقریبا در یک محدوده مشخص نوسان دارد؛ هرات در ۴۳ هزار و ۶۰۰ تا ۴۴ هزار و ۲۰۰ تومان نوسان دارد و در تهران هم در محدوده ۴۴ هزار و ۱۰۰ تا ۵۰۰ تومان چرخ می‌زند. از منظر معامله‌گران از هر طرف بشکند یک روند شکل می‌دهد.

تنها نکته‌ای که در بازار رنج روز‌های اخیر مشاهده می‌شود این است که سقف و کف نوسان کوتاه شده است. فعالان بازار این پدیده را خطرناک می‌دانند و اعتقاد دارند در بازار رنج وقتی سقف و کف کوتاه می‌شود، حرکت بعدی در هر جهتی شارپی خواهد بود.

این مطالب را هم ببینید:

واکنش بازار به افزایش نرخ سود

با وجود اینکه خبر نرخ سود بانکی در روز دوشنبه ابلاغ شد، اما در کمال تعجب معامله‌گران بازار از خبر استقبال نکردند. حتی آن‌ها با اشاره به افزایش حقوق‌ها و ردیف کردن یکسری عدد و رقم برای کسری بودجه، روی خاصیت ضدتورمی این سیاست مانور نمی‌دادند.

مهمترین پرسش بازار وضعیت ارز در دهه فجر است. معامله‌گران به صورت سنتی تصور می‌کنند بانک مرکزی دهه فجر اجازه نمی‌دهد قیمت دلار بالا برود. برخی از آن‌ها اعتقاد دارند دولت با مراعات حال بورس تلاش دارد قیمت دلار به جای شارپی، پله‌ای پایین بیاید.

اما گروه دیگری با اتکا به تحلیل‌های فنی روند را پیش‌بینی می‌کنند. این گروه روی تکنیکال درهم متمرکز هستند. دو هفته قبل معامله‌گران پیش‌بینی کردند که درهم بین ۱۱ هزار و ۸۰۰ تا ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان بازی خواهد کرد و از هر طرف که خارج شود روند شکل می‌دهد.

درمجموع معامله‌گران بنیادی هم کماکان روی انتظارات و حجم تقاضا تاکید دارند. آن‌ها می‌گویند اگر به هر دلیلی معاملات به بازار برگردد جهت بازار مثبت می‌شود.

سرمایه گذاران کوچ کردند

آن چیزی که الان رنج بودن بازار را رقم زده کوچ برخی از سرمایه‌ها به بازار‌های دیگر است. صاحبان سرمایه فعلا ترجیح می‌دهند در بازاری غیر از دلار پناه بگیرند تا روند‌های آتی مشخص شود.

منظور از روند‌های آتی از دید معامله‌گران، چشم‌انداز تحریم‌ها و روابط خارجی ایران است. نوسان‌گیران هم به بازار طلا مهاجرت کردند و روی اونس کار می‌کنند.

از این‌رو دلار فعلا تقاضای چند هفته قبل را ندارد، اگر به هر دلیلی این تقاضا وارد بازار نشود، ادامه مسیر فعلی محتمل است.

سیگنال رئیسی به بازار دلار و سکه

از سوی دیگر سید ابراهیم رئیسی شب گذشته در گفتگوی تلویزیونی خود گفته دولت به دنبال نزدیک کردن نرخ دلار آزاد و نیمایی به هم است.رئیسی یکی از دلایل افزایش قیمت دلار را ناشی از اعتراضات دانست.

رئیس‌جمهور ادامه داد: انتظارات تورمی که در قیمت دلار وجود دارد، حتماً در قیمت‌گذاری آن تأثیر دارد، ما ذخایر ارزی خوب و قابل اطمینان داریم و هیچ نگرانی از این زمینه نداریم و فروش نفت داریم و پول آن وصول می‌شود.

برخی از سکه بازان دیشب با اشاره به اظهارات رئیسی می گفتند گفتار درمانی بازار  ارز و سکه را آرام نخواهد کرد و یکی از دلایل رشد نرخ ارز و سکه عدم اطمینان و اعتماد مردم به اظهارات سیاستگذاران اقتصادی است.

به باور این دسته از معامله گران تا زمانی که جهت انتظارات به دلیل شرایط اقتصادی و سیاسی داخلی و بین المللی تغییر نکند گفتار درمانی صرفا به عنوان یک مُسکن کوتاه مدت عمل خواهد کرد و احتمال صعودی شدن قیمت ها در بلند مدت وجود خواهد داشت.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.