آغاز دهه حساس در بازار طلا و سکه/ الان زمان مناسبی برای خرید طلا است؟

برخی از فعالان بازار طلا و سکه در حالی معتقدند که بازارساز در دهه فجر اجازه افزایش قیمت طلا و سکه را نمی‌دهد که محمد کشتی آرای، نایب رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران می‌گوید: با توجه به ثبات نسبی قیمت طلا و سکه در هفته اخیر، الان بهترین زمان برای خرید طلا و سکه است.

به گزارش تازه‌نیوز، مشاهدات اقتصاد ۲۴ از بازار طلا و سکه نشان می‌دهد قیمت‌ها در بازار روز چهارشنبه با افزایش نسبی نسبت به روز سه شنبه همراه بود. اما برخلاف روز سه شنبه که قیمت سکه امامی طلایه دار افزایش قیمت بود، این بار سکه طرح جدید ۵۰ هزار تومان عقب نشینی کرد تا سکه بهار آزادی با افزایش ۱۰۵ هزار تومانی نسبت به روز سه شنبه، پرچمدار بازار سکه در روز چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ باشد.

قیمت طلا نیز که روز سه شنبه را کاهشی به پایان رسانده بود، تغییر جهت داد و شاهد افزایش قیمت بود. این در حالی است که محمد کشتی آرای، نایب رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران به اقتصاد ۲۴ گفت: روز سه شنبه قیمت جهانی طلا با کاهش ۲۲ دلاری همراه شد و این کاهش قیمت اونس طلا، سکه را وارد کانال ۲۳ میلیون تومانی کرد؛ ولی چهارشنبه مجددا قیمت جهانی طلا ۲۰ دلار افزایش یافت و همین عامل موجب ورود سکه به کانال ۲۴ میلیون و طلا به گرمی یک میلیون و ۱۲۰ هزار تومانی شد.

اما سوال اصلی این است که با آغاز دهه فجر و نزدیک شدن به پایان سال و آغاز خرید‌های نوروزی، آیا الان زمان مناسبی برای خرید طلا و سکه است؟

مرز تعادل در بازار طلا

محمد کشتی آرای به اقتصاد ۲۴ گفت: بعد از نوسانات شدید قیمتی طلا و سکه در هفته‌های گذشته، هفته آرامی را در این بازار پشت سر گذاشتیم.

نایب رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر ادامه داد: نخست، قیمت جهانی طلا و در وهله دوم قیمت دلار و ارز و سوم، عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت طلا و سکه در بازار داخلی است. بعد از نوسانات شدید قیمت دلار در هفته‌های گذشته، با توجه به کنترل قیمت دلار و ارز در هفته اخیر توسط بانک مرکزی، عامل نخست موثر در افزایش قیمت طلا در بازار داخل تا حدودی کنترل شده است.

این مطالب را هم ببینید:

ترکش‌های افزایش اونس جهانی به بازار طلای ایران

این کارشناس بازار طلا و سکه با تشریح عامل دوم موثر بر قیمت‌ها در بازار طلا و سکه، گفت: عامل دوم موثر بر قیمت طلا و سکه، قیمت جهانی اونس طلاست. قیمت هر اونس طلا در ابتدای هفته ۱۹۲۷ دلار بود که روز سه شنبه از التهاب آن کاسته شد و کاهش ۲۲ دلاری قیمت اونس جهانی در روز سه شنبه باعث شد که سکه امامی هم به کانال ۲۳ میلیون تومان کاهش پیدا کند، ولی روز چهارشنبه و در جریان بازار مجددا قیمت جهانی طلا با ۲۰ دلار افزایش به ۱۹۲۵ دلار رسید که موجب بازگشت قیمت سکه به کانال ۲۴ میلیون تومان شد.

کشتی آرای عامل سوم موثر بر قیمت طلا و سکه را «عرضه و تقاضا» دانست و به اقتصاد ۲۴ گفت: طبیعتا زمانی که بازار هیجانی است، تعادل عرضه و تقاضا به هم می‌خورد و این مساله باعث ایجاد حباب کاذب در قیمت طلا و سکه می‌شود؛ بنابراین با توجه به ثبات نسبی قیمت طلا و دلار در هفته اخیر، عرضه و تقاضا تعادل داشت و در نتیجه حباب سکه هم تغییری نکرد.

چوب جادویی قیمت سکه را رام کرد!

نایب رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر با اشاره به ادامه عرضه ربع سکه در بورس گفت: با توجه به نزدیک شدن به ایام نوروز ۱۴۰۲ و افزایش تقاضای خرید سکه به ویژه ربع سکه به دلیل ارزان‌تر بودن آن نسبت به سایر قطعات سکه، پیش فروش ربع سکه در بورس باعث می‌شود این قطع سکه در بازار افزایش قیمت نداشته باشد و در کانال ۹ میلیون تومانی نوسان کند یعنی اختلاف قیمت ربع سکه در بورس و در بازار آزاد یک میلیون تومان است که این یک میلیون تومان در طول هفته اخیر ثابت مانده است.

کشتی آرای ادامه داد: به نظر می‌رسد اگر در چند روز آینده اتفاق خاصی در حوزه اقتصادی و سیاسی پیش نیاید، قیمت طلا و سکه حداقل در یک هفته آینده در همین محور فعلا باقی بماند.

الان زمان مناسبی برای خرید طلاست؟

این کارشناس طلا و سکه در پاسخ به سوال اقتصاد ۲۴ که آیا الان زمان مناسبی برای خرید طلاست یا نه، گفت: اتفاقات غیرقابل پیش بینی یا تحولات غیرقابل پیش بینی در دست کسی نیست که بتوانیم تاثیر آن‌ها را بر بازار ببینیم، اما جدا از این مسائل، روند بازار طلا و سکه در کوتاه مدت قابل رصد است.

کشتی آرای ادامه داد: اگر کسی می‌خواهد طلا بخرد در مواقعی که بازار آرامش دارد و قیمت‌ها باثبات است اقدام به خرید طلا و سکه کند مثل زمانِ حالِ حاضر، زیرا زمانی که قیمت‌ها هیجانی است، فاصله خرید و فروش به دلیل ریسک بالا زیاد می‌شود و خرید و فروش با ریسک بالا همراه است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.