آمریکا: تهران به مذاکرات هسته‌ای پشت کرده است

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: فکر می‌کنم چندین بار از این تریبون خیلی واضح صحبت کرده‌ام و بنابراین باز هم می‌گویم که برجام ماههاست در دستور کار قرار نگرفته است. تمرکز ما بر آن نیست».

به گزارش تازه‌نیوز، «ودانت پاتل» معاون سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز گذشته (چهارشنبه) در کنفرانس خبری خود در جمع خبرنگاران بار دیگر بدون اشاره‌ای به نقش واشنگتن در مانع‌تراشی در مسیر مذاکرات وین برای احیای برجام تأکید کرد که این تهران بوده که به مذاکرات هسته‌ای پشت کرده است و ماههاست که برجام در دستور کار واشنگتن قرار ندارد.

بنا بر گزارش وب‌سایت اطلاع‌رسانی وزارت خارجه آمریکا، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سؤالی مبنی بر این‌که آیا واشنگتن اخیراً پیامی به ایران در خصوص برجام ارسال کرده یا خیر، گفت: «فکر می‌کنم چندین بار از این تریبون خیلی واضح صحبت کرده‌ام و بنابراین باز هم می‌گویم که برجام ماههاست در دستور کار قرار نگرفته است. تمرکز ما بر آن نیست».

 

به نقل از فارس، وی توپ را در زمین ایران انداخت و ادامه داد: «ایران در ماه سپتامبر و زمانیکه به توافقی که روی میز مورد تأیید همه بود، پشت کردند، فرصت بازگشت سریع به اجرای کامل برجام را از بین بردند».

پاتل سپس ژست حمایت از مردم ایران را به خود گرفت و گفت: «از ماه سپتامبر، تمرکز ما بر دفاع از آزادی‌های اساسی مردم ایران و ایستادن در کنار مردم ایران و مقابله با مشارکت نظامی عمیق ایران با روسیه و حمایت آن از جنگ غیرقانونی روسیه در اوکراین بوده است».

این مطالب را هم ببینید:

این مقام آمریکایی در حالی بحث حمایت از مردم ایران را به میان آورده است که آمار و ارقام و گزارش‌های رسانه‌های غربی نشان می‌هد که فشار تحریم‌های ایالات متحده به رنج مردم عادی ایران افزوده است و شرایط زندگی را برای آن‌ها بیش از پیش سخت‌ کرده است.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با این‌حال استفاده از دیپلماسی را بهترین روش در برابر ایران دانست و تصریح کرد: « ما البته گفته‌ایم – البته مدت‌هاست گفته‌ایم و همچنان معتقدیم – و این اعتقاد این دولت است – که ایران هرگز نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد و ما همچنان معتقدیم که دیپلماسی همچنان بهترین سازوکار برای چنین اقدامی است اما به عنوان سوال مشخص در مورد برجام، ماههاست که چنین چیزی در دستور کار نبوده است».

آخرین دور مذاکرات رفع تحریم‌های وین مردادماه سال جاری در وین برگزار شد اما بعد از آن دچار وقفه شده است تحلیلگران می‌گویند برخی عوامل مانند فشارهای رژیم صهیونیستی، اختلافات با کنگره و مشکلات داخلی در آمریکا دلیل بی‌میلی دولت بایدن برای بازگشت به برجام در ماه‌های گذشته بوده است.

در ماههای اخیر، کشورهای غربی به ویژه ایالات متحده و انگلیس تلاش دارند به بهانه حمایت از اغتشاشات ایران، مذاکرات وین برای احیای برجام و لغو تحریم‌های یکجانبه علیه جمهوری اسلامی را به حاشیه برانند و حتی اتحادیه اروپا تلاش می‌کند تا به بهانه حمایت از مردم ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را نیز در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد که البته خود مقام‌های اروپایی از جمله «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید که این اقدام با موانع قانونی همراه است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.