پرطرفدارترین کالای ایرانی برای چینی‌ها!

عضو کمیسیون روابط بین‌الملل و توسعه تجارت خانه صمت ایران گفت: چین بالاتر از امارات و ترکیه و عراق اولین شریک تجاری ایران در ۱۰ ماهه نخست امسال بوده و همچنان مقصد اول صادرات ایران در سال‌های اخیر بوده است.

به گزارش تازه‌نیوز، سید روح اله لطیفی در گفت‌وگو با ایسنا، همزمان با سفر رئیس جمهوری به چین اظهار کرد: چین با مجموع تجارت(جمع واردات و صادرات) ۲۹.۲ میلیون تن کالا به ارزش ۲۵.۳ میلیارد دلار بیشترین میزان تبادل تجاری با ایران را در ۱۰ ماه امسال داشته و جلوتر از امارات متحده عربی با ۱۹.۸ میلیارد دلار، ترکیه با ۱۱.۷ میلیارد دلار و عراق با ۹ میلیارد دلار قرار دارد.

وی افزود: در بین ۱۴۳ مقصد صادراتی کشور، چین  با خرید  ۱۲ میلیارد و ۸۰۶ میلیون دلار، بیشترین خرید کالا از ایران را در این مدت داشته  که با رشد ۱۰ درصدی نسبت به مدت مشابه همراه بوده است. همچنین واردات کشورمان از چین هم به ۱۲ میلیارد و ۶۹۸ میلیون دلار رسید که با رشد ۳۳ درصدی همراه بوده است.

این مطالب را هم ببینید:

لطیفی درباره دلایل افزایش تجارت ایران و چین توضیح داد: سیاست چند جانبه گرایی ایران، توجه به بازارهای بکر، سیاست توجه به شرق با وجود خود تحریمی غرب، عضویت ایران در شانگهای، همکاری‌های بین المللی ایران با  کشورهای آسیایی، ارتباط تاریخی ایران با چین در تجارت و همکاری برای فعال سازی جاده ابریشم جدید در طرح یک کمربند یک راه و منافع تجاری ایران و نزدیک شدن به کشورهای بریکس، باعث افزایش تعاملات تجاری و اقتصادی ایران  با کشور چین شده است.

سخنگوی سابق گمرک ادامه داد: بیش از هشت و نیم میلیارد دلار مواد معدنی، مشتقات پترو پالایشگاهی، مصالح ساختمانی، قیر و محصولات فولادی، آهنی و سایر فلزات نیمه ساخته در ۱۰ ماه گذشته به چین صادر شده و سایر کالاهای صادره نیز شامل محصولات شیلاتی، غذایی، خشکبار و زعفران، لاستیک، چرم، کیف، لوازم و محصولات نیمه صنعتی، شیمیایی، الکتریکی، محصولات شیشه و آئینه و پارچه بوده است.

وی درباره عمده کالاهای وارداتی از چین نیز توضیح داد: روغن‌های صنعتی، کود، دارو، ماشین الات، لوازم الکترونیکی، محصولات فولادی، پارچه، لاستیک، لوازم و قطعات خودرو، کاغذ و مقوا و محصولات غذایی و نهاده‌ها از مهمترین کالاهای وارده از چین به ایران در این مدت بودند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.