رانت و فساد در ایران خودرو و سایپا/ هزینه‌ای که از جیب مردم پرداخت‌ می‌شود!

نایب رییس کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی ایران گفت: نباید رفاه را از مردم کشور سلب کنیم و تنها با یک تصمیم این مشکلات قابل حل است، اما رانت و فساد موجود در صنعت خودروسازی به ویژه دو خودروساز ایران خودرو و سایپا این اجازه را نداده است.

به گزارش تازه‌نیوز، اسماعیل یزدان‌پناه تصریح کرد: اگر دولت خود را از بخش اجرایی کنار بکشد در بخش نظارتی عملکردی موفق‌تر خواهد داشت اما اکنون ترجیح می‌دهد که بخش عمده اقتصاد را در دست داشته باشد.

وی افزود: خصولتی‌ها نیز ایجاد شده‌اند تا از رانت بیشتری برخوردار شوند. باید به این سمت حرکت کنیم که از سعی و خطای مجدد پرهیز کنیم به بخش خصوصی بها دهیم و امور را به خصوصی‌ها واگذار کنیم.

با وجود حضور خصولتی‌ها،‌ صدای بخش خصوصی به گوش مسئولان نمی‌رسد

به نقل از نبض بازار، وی با تاکید بر ضرورت تغییر نگاه مدیران و مسئولان نسبت به فعالان بخش خصوصی اظهار کرد: با وجود حضور خصولتی‌ها،‌ صدای بخش خصوصی به گوش مسئولان نمی‌رسد تغییر نگاه مسئولان برای بهبود شرایط تولید ضروری است. به نظر می‌رسد تا همه تلاش نکنند صدا‌های واقعی از سوی بخش خصوصی به گوش مسئولان نمی‌رسد.

یزدان‌پناه درباره مزیت‌های حضور بخش خصوصی قدرتمند در بازارداخلی و صادراتی و افزایش سهم در بازار‌ها اظهار کرد: دولت باید تمرکز بیشتری بر بحث نظارتی داشته باشد. اکنون بخش عمده حضور دولت در بخش اجرایی بوده و ۸۰ درصد اقتصاد در دست دولت است. دولت باید در جایگاه نظارتی خود به وظایفش عمل کند. در بسیاری از کشور‌های توسعه‌یافته جهان امکانات در اختیار بخش خصوصی است تا به عنوان موتور پیشران اقتصاد کشور بتوانند دستاورد‌های بهتری در اقتصاد برای کشور‌ها به همراه داشته باشند.

بیشتر بخوانید:

هزینه عملکرد ناقص خودروسازان را مردم پرداخت می‌کنند

یزدان پناه اظهار کرد: بسیاری از موضوعات تنها با تصمیم‌هایی قابل اجرا شدنی هستند. به طور مثال با آزادسازی واردات خودرو باید زمینه رقابت تولیدکنندگان داخلی و خارجی را فراهم کرد. این پرسش مطرح است که چرا باید هزینه عمکرد ناقص خودروسازان را مردم بپردازند و روزانه ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین برای خودرو‌هایی با مصرف بالا سوخت شود که نتیجه‌ای جز آلودگی هوا به دنبال ندارد.

واردات خودروی خارجی رفاه مردم را افزایش می‌دهد

وی عنوان کرد: واردات خودرو باعث کاهش مصرف بنزین، هوای پاک‌تر، در دسترس بودن خودروی با کیفیت‌تر و افزایش رفاه اجتماعی خواهد شد، اما منافع برخی مانع از واردات خودروی خارجی شده است.

رانت و فساد اجازه بهبود شرایط در دو شرکت بزرگ ایران‌خودرو و سایپا را نمی‌دهد

نایب رییس کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان کرد: نباید رفاه را از مردم کشور سلب کنیم و تنها با یک تصمیم این مشکلات قابل حل است، اما رانت و فساد موجود در صنعت خودروسازی به ویژه دو خودروساز ایران خودرو و سایپا این اجازه را نداده و اجازه تصمیم‌های مهم را سلب کرده است.

وی افزود: نگاهی به نحوه فعالیت بنگاه‌ها و فعالان اقتصادی نشان می‌دهد ثبات اقتصادی و برنامه‌ریزی از مهمترین موضوعاتی است که نقشه راه تولید را برای تولیدکنندگان مشخص می‌کند. اینکه فعال اقتصادی چه میزان تولید داشته و به چه اندازه‌ای سرمایه در گردش داشته باشد. کشف وشناسایی ذائقه مشتری، بازارهدف و برنامه‌ریزی برای بازار‌ها یا کسب سهم از بازار‌های کشف‌نشده از موضوعاتی است که نیازمند برنامه‌ریزی درست، اطلاعات صحیح و قوانین باثبات است.

فضای پرابهام اقتصاد با تغییر یکباره قوانین و مقررات

وی با اشاره به فضای پرابهام اقتصاد با تغییر یکباره قوانین و مقررات افزود:‌این در شرایطی است که قوانین کشور ما به طور دائم در حال تغییر هستند. سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی پس از سرمایه‌گذاری منتظر بازدهی آن هستند، اما کسب بازدهی در شرایط تغییر قوانین شدنی نیست. این پرسش مطرح است که یک فعال اقتصادی چند بار می‌تواند خود را بازیابی کند و دوباره از نو آغاز کند و این خودتخریبی تا کجا می‌تواند حیات یک بنگاه اقتصادی را به خطر اندازد.

نایب رییس کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی ایران عنوان کرد: نباید شرایط تحریمی با تصمیم‌هایی در داخل برای فعالان اقتصادی تشدید شود. باید از نظرات فعالان اقتصادی استفاده شود و اگر قرار است تغییری در قوانین ایجاد شود نظرات ذی‌نفعان یا مجریان آن قانون اخذ شود. بار‌ها در جلسات اتاق بازرگانی نیز مطرح شده است که فعالان اقتصادی در کشور‌ها و نمایشگاه‌های مختلف شرکت می‌کنند و برای کسب سهم در بازار آن کشور‌ها تلاش می‌کنند، اما پس از عقد قرارداد صادراتی به دلیل تغییر قوانین یا مشکلاتی در صادرات محصول ما بدنام شده و نام کشور نیز به عنوان کشوری بدقول در تعهد صادراتی مطرح شده است.

وی تصریح کرد: به نظر می‌رسد بهترین راهکار این است که قوانین و آئین‌نامه‌های کشور در صورت تغییر طی فراخوانی به اطلاع فعالان اقتصادی برسد تا اگر مشکلی ایجاد شد در راستای حل آن موارد جدیدی اتخاذ شود.

وی درباره فرصت‌های اقتصاد ایران برای توسعه اظهار کرد: از یک جنبه این امیدواری وجود دارد که تمام راه‌های نشدنی را تجربه کرده‌ایم و رویکرد باید به سمت بازار‌های جهانی مثبت باشد و به مسیری برویم که راه تجربه شده و ناموفق نباشد. الگو‌های لازم نیز در این زمینه وجود دارند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.