شمار قربانیان زلزله ترکیه از ۴۹ هزار نفر گذشت؛ ۱۷ کشته در سیل مناطق زلزله‌زده تا این لحظه!

“رجب طیب اردوغان”، رییس جمهوری ترکیه اعلام کرد که شمار قربانیان زلزله در این کشور از ۴۹ هزار تن فراتر رفته است.

به گزارش تازه‌نیوز، رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه در سخنرانی خود در اجلاس فوق العاده سران سازمان کشورهای ترک تبار گفت: تعداد قربانیان زلزله در ترکیه از ۴۹ هزار نفر فراتر رفته است. وی همچنین افزود: امیدوارم با حمایت کشورهای دوست و برادر در مدت کوتاهی عواقب زلزله را کاهش دهیم.

“فلورانس بائر”، مدیر منطقه اروپای شرقی و آسیای مرکزی صندوق جمعیت سازمان ملل متحد نیز در نشست خبری روزانه خود با اشاره به اینکه ویرانی‌های ناشی از زلزله‌های ترکیه بسیار زیاد است، خواستار کمک‌های بین‌المللی شد.

به نقل از ایسنا، بائر در پاسخ به سوال خبرنگار آناتولی گفت که نیاز اساسی در منطقه زلزله‌زده سرپناه است که خارج از صلاحیت صندوق جمعیت ملل متحد است. بائر با اشاره به اینکه زنان همواره بیشترین آسیب را در بحران‌ها و بلایای طبیعی می‌بینند، گفت که حدود ۱۶۰ هزار زن در منطقه مذکور باردار بوده و به دلیل آسیب‌های زیرساختی در دوران بارداری و زایمان با مشکلات جدی مواجه هستند.

به گزارش آناتولی، وی اظهار داشت که تنها ۱۴ درصد از درخواست کمک‌های بشردوستانه یک میلیارد دلاری که سازمان ملل برای ترکیه آغاز کرده بود، برآورده شد. میزان ویرانی‌های ناشی از زلزله به حدی است که نمی‌توان پیش بینی کرد. جامعه بین‌المللی برای پر کردن شکاف‌ها باید با دولت ترکیه همکاری کند.

۱۷کشته در سیل مناطق زلزله‌زده ترکیه تا کنون

پس از وقوع سیل در دو استان زلزله‌زده ترکیه، گروه‌های امداد و نجات روز گذشته (پنجشنبه) سه جسد دیگر را از زیر گل‌ولای بیرون آوردند که شمار قربانیان این فاجعه جدید را به ۱۷ نفر رساند.

به دنبال بارندگی شدید روز چهارشنبه، ناگهان سیل در خیابان‌های استان‌های آدیامان و شانلی‌اورفه جاری شد و هر چه بر سر راه داشت از جمله خودروها را با خود شست و منازل، چادرها و اسکان‌های موقت زلزله‌زدگان را زیر آب برد و تلفات انسانی برجا گذاشت.

بر اساس آخرین خبرها، امدادگران روز پنجشنبه جسد سه نفر را در میان گل‌ولای و آوار به جا مانده از سیل در شانلی‌اورفه پیدا کردند و به این ترتیب شمار قربانیان به ۱۷ نفر افزایش یافت. بیشتر تلفات هم مربوط به همین منطقه بوده است.

در آدیامان نیز یک خانه کانتینری که خانواده‌ای از بازماندگان زلزله در آن اسکان داشتند، زیر آب رفت و دو نفر غرق شدند. یک پرستار و کودک دو ساله‌اش نیز همچنان مفقود هستند.

به گزارش یورونیوز، در همین حال، روز پنجشنبه یک زمین لرزه‌ با قدرت ۴.۸ ریشتر شهر “بولو” در شمال شرق ترکیه و در فاصله ۲۶۰ کیلومتری استانبول را لرزاند و مردم از ترس روانه خیابان‌ها شدند. این زمین‌لرزه تلفاتی در پی نداشته است.

آدیامان و شانلی‌اورفه از جمله ۱۱ استانی در ترکیه هستند که در ششم فوریه امسال بر اثر زلزله ۷.۸ ریشتری، متحمل تلفات و ویرانی‌های گسترده‌ای شدند و در مجموع بیش از ۴۹ هزار نفر در ترکیه جان خود را از دست دادند. بر اثر این زلزله، حدود شش هزار نفر هم در شمال سوریه جان باختند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.