آیا روغن نارگیل برای پوست مفید است؟

همه ما چیزهای مختلفی درباره مزیت‌های روغن نارگیل شنیده‌ایم، از پاکسازی تا آبرسانی به پوست. امروزه این ماده طبیعی در انبوهی از محصولات مراقبت از پوست یافت می‌شود، درحالی که بعضی افراد هم ترجیح می‌دهند که روغن نارگیل را مستقیما روی پوست استفاده کنند.

به گزارش تازه‌نیوز، محبوبیت روزافزون روغن نارگیل باعث شده است که این سوال مهم را مطرح کنیم که آیا روغن نارگیل واقعا برای پوست مفید است؟

دکتر دندی انگلمان (متخصص پوست‌ومو) به این سوال پاسخ می‌دهد.

 

روغن نارگیل چیست؟

 

روغن نارگیل از بخش درونی میوه نارگیل گرفته می‌شود. روغن نارگیل بکر اساسا از میوه تازه نارگیل به‌دست می‌آید، درحالی که روغن نارگیل تصفیه‌شده را با استفاده از میوه نارگیل خشک‌شده تهیه می‌کنند.

روغن نارگیل سرشار از چربی‌های طبیعی است و بخش عمده این چربی‌ها نیز از چربی‌های اشباع تشکیل می‌شود. تولیدکنندگان محصولات مراقبت از پوست هم از عصاره نارگیل یا روغن نارگیل طبیعی در ساخت و تولید محصولات مختلف استفاده می‌کنند.

 

آیا روغن نارگیل برای پوست مفید است؟

 

دکتر انگلمان می‌گوید که «محصولات بر پایه روغن، یکی از بهترین محصولات برای بازگرداندن رطوبت طبیعی به پوست هستند. این محصولات به‌سادگی توسط پوست جذب می‌شوند و به درون لایه‌های عمیق پوست نفوذ می‌کنند.

البته روغن‌های مخصوص صورت باید در انتهای روتین مراقبت از پوست استفاده شوند تا بتوانند رطوبت زیادی را درون پوست نگه دارند و مانع از تبخیر آب پوست شوند. درحالی که روغن‌های مخصوص صورت واقعا ظرفیت رطوبت‌سازی بالایی دارند، اما توجه به این نکته بسیار مهم است که این محصولات نمی‌توانند به پوست آبرسانی کنند».

دکتر ژانت گراف (متخصص پوست‌ومو) هم درباره آبرسانی پوست می‌گوید که «آبرسانی زمانی اتفاق می‌افتد که پوست اساسا آب را به درون سلول‌های پوستی جذب می‌کند. پس وقتی که درباره مرطوب‌سازی صحبت می‌کنیم، به آن فرایندی اشاره داریم که آب را درون لایه بیرونی پوست حفظ می‌کند».

 

مزیت‌های روغن نارگیل برای پوست

 

روغن نارگیل، ماده‌ای است که کیفیت مرطوب‌کنندگی شدیدا عمیق و قدرتمندی دارد. بنابراین این ماده رطوبت را درون پوست نگه می‌دارد و نوعی سد دفاعی روی پوست‌های خشک و آسیب‌دیده می‌سازد. پس روغن نارگیل می‌تواند یکی از گزینه‌های عالی برای لایه‌بندی نهایی روی ترکیبات آبرسان مانند اسید هیالورونیک، سرامیدها و گلیسرین باشد. با توجه به کیفیت چندمنظوره روغن نارگیل، این ماده می‌تواند برای درمان خشکی پوست صورت، بدن و حتی موها استفاده شود.

روغن نارگیل سرشار از اسیدهای چربی است که همگی برای محافظت از لطافت و صافی پوست ضرروی هستند. همین اسیدهای چرب برای شکل‌گیری غشای سالم در سلول‌های پوستی هم اهمیت ویژه‌ای دارند. به‌گفته متخصصان پوست‌ومو، اسیدهای چرب موجود در روغن نارگیل به محافظت از سد دفاعی پوست کمک می‌کنند و رطوبت را درون پوست نگه می‌دارند.

 

آیا استفاده از روغن نارگیل می‌تواند عوارض جانبی داشته باشد؟

 

دکتر انگلمان درباره این موضوع می‌گوید: «به نظرم روغن نارگیل برای پوست صورت مناسب نیست زیرا می‌تواند روزنه‌های پوستی را مسدود کند و باعث شکل‌گیری جوش‌های پوستی شود.

توجه داشته باشید که روغن نارگیل از نظر ظرفیت جوش‌زایی یا کومدوژنیک در رده‌های بسیار بالای جدول قرار می‌گیرد». بنابراین پوست‌های بسیار چرب و مستعد آکنه نباید مستقیما از روغن نارگیل طبیعی استفاده کنند.

به‌گفته دکتر انگلمان، حتی کسانی که پوست خشکی دارند و می‌خواهند از روغن نارگیل خالص استفاده کنند، بهتر است که این ماده را برای پوست بدن نگه دارند. با این‌حال، آن دسته از محصولات مراقبت از پوست که حاوی ترکیبات روغن نارگیل هستند، می‌توانند برای پوست صورت هم استفاده شوند.

منبع: سلامت

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.