فعال شدن مکانیسم ماشه در بورس/ چگونه از ضرر سنگین جلوگیری کنیم؟

حسین محمودی اصل نوشت: در چنین شرایطی بهترین اقدام، آگاه‌سازی سهامداران، کاهش التهاب وایجاد آرامش هست تا سهامداران خرد اسیر این نوسانات نشده و متضرر نگردند.

به گزارش تازه‌نیوز، «فعال شدن مکانیسم ماشه در بورس» عنوان یادداشت حسین محمودی اصل در روزنامه تعادل است که در آن آمده: تجربه سال ۹۹ در بازار سرمایه باعث شده با رشد بازار، سهامداران با ترس و احتیاط تابلوی بورس را بنگرند و همیشه دست به ماشه باشند تا با تغییر روند سریع اقدام به فروش کنند و از نوسان‌ها جا نمانند. البته وضعیت فعلی بازار با سال ۹۹ قابل مقایسه نیست اما تجربه آن زمان، سربازان آماده شلیک را در کنار هم قرار داده غافل از اینکه فرماندهان دوربین‌های دقیق‌تری برای رصد دارند و سریع‌تر عقب‌نشینی نموده و به سنگر امن پناه می‌برند.

همان‌گونه که در خرید در کف عده محدودی موفق می‌شوند درفروش نیز همگان نمی‌توانند موفق عمل کنند.  اینکه با منفی شدن بازار داد همه در می‌آید نشان از آن دارد که دید میا‌ن‌مدت و بلندمدت جای خود را به دید کوتاه‌مدت داده است چراکه دامنه نوسان ۷ درصدی رشد شدید و افت شدید را رقم می‌زند و بازار دوطرفه می‌تواند تعادل و ثبات را به بازار برگرداند.

مکانیسم نانوشته ماشه خود می‌تواند به نفع بازار عمل کند و از نوسانات شارپی و خو‌ش‌بینی بیش از حد جلوگیری کند در بازاری که در آن این وضعیت فعال است سازمان بورس باید مکانیسم‌های کنترلی و حمایتی را به‌صورت خودکار وارد مدار کند تا سهامداران خرد اطمینان یابند مکانیسم‌های طراحی شده به‌طور خودکار براساس داده‌های تعریف شده می‌توانند فعال شوند. میزان اعتبار کارگزاری‌ها و سهم صندوق‌های درآمد ثابت می‌تواند از این فرایند پیروی کند.

موضوع تعطیلی بازار زمانی که بیش از ۵ درصد کاهش در شاخص را شاهد باشیم یک اختیار برای سازمان است و با دامنه نوسان ۷ درصدی برخی سهام ایجاد شد که به جهت عدم تجربه آن و همچنین بلوکه شدن چند روزه سهام در شرایط عادی اصلا به مصلحت نیست و با مطرح شدن آن بسیاری از خریداران عقب‌نشینی کرده و بر فشار فروش افزوده می‌شود. در چنین شرایطی بهترین اقدام، آگاه‌سازی سهامداران، کاهش التهاب وایجاد آرامش هست تا سهامداران خرد اسیر این نوسانات نشده و متضرر نگردند.

ایجاد آرامش برای رشد باثبات و بلندمدت بازاربسیار مفید خواهد بود. نوسان ذات بازار است اما جلوگیری از نوسان‌سازی از وظایف ناظر بازار است و این امر با استفاده از نرم‌افزارهای نظارتی رصد می‌شود که نیاز به این نرم‌افزارها تقویت شود. فروش‌های هماهنگ به قصد نوسان‌سازی و سپس نوسان‌گیری تخلف است و باید با آن برخورد شود. اما در زمان رشد بازار و وجود ترس از ریزش و اصلاح، ممکن است فروش پرفشار در لحظات حساس، به اشتباه فروش هماهنگ به قصد نوسان‌سازی تلقی گردد. بازار نیاز به ایجاد ابزارهایی برای تفکیک چنین فروش‌هایی از هم دارد.

با در دستور کار قرار گرفتن اصلاح قانون بازار سرمایه بخش بزرگی از خلا‌های موجود می‌تواند برطرف گردد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.