لزکو: صنعت خودروی اروپا در انتظار رکورد ۱۱۰ ميليارد دلار زيان

صنعت خودرو اروپا که به دنبال شيوع کرونا در نيمه نخست سال ميلادي جاري ۹۰ ميليارد يورو خسارت ديد، نگران زياني بيش از اين در پي عدم موفقيت در مذاکرات پسا برگزيت است.

به گزارش تازه نیوز، ويروس کرونا در مجموع ۶ توليدکننده اصلي خودرو اروپايي را در نيمه نخست سال ۲۰۲۰ميلادي نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۹ از ۹۰ ميليارد يورو درآمد محروم کرده است. خطوط توليد خودروسازهاي اروپايي به دليل بحران بهداشتي ناشي از کرونا تقريبا دو ماه در قاره کهن متوقف شد.

روزنامه اقتصادي «لزکو» فرانسه روز دوشنبه نوشت: در حالي که اصطکاک‌هاي عميق و دشوار ميان لندن و بروکسل واهمه عدم موفقيت در مذاکرات ر ايجاد مي‌کند، متخصصان اين بخش (صنعت خودرو) برآورد مي‌کنند که چنين سناريويي در طول ۵ سال به خسارت ۱۱۰ ميليارد يورويي منجر مي‌شود. در اين بخش که پيشتر به دليل همه‌گيري کرونا کاهش نيرو داده بود، هم اينک نزديک به ۱۵ ميليون نفر مشغول به کار هستند.

صنعت خودرو اروپا که از هه گيري ويروس کرونا به طور گسترده آسيب ديده از زيان مضاعف در صورت عدم موفقيت در مذاکرات پس از برگزيت واهمه دارد. با اين سناريو ميزان زيان تجاري تا سال ۲۰۲۵ ممکن است به ۱۱۰ ميليارد يورو برسد. مبلغي که به حدود ۱۰۰ ميليارد يورو خسارتي که در سال جاري به اين صنعت وارد شده، اضافه مي‌شود.

صنعت خودرو اروپا يک فاجعه «بدون معامله» را پيش‌بيني کرده است. ۲۳ سازمان فعال در اين بخش روز دوشنبه در بيانه مشترکي خواستار تامين بدون تاخير توافق تجارت آزاد از سوي اتحاديه اروپا و بريتانيا شدند.

اگر چه در حال حاضر نشانه‌هايي از بهبود اوضاع بازار خودرو در جهان در سه ماه دوم سال جاري ميلادي به چشم مي‌خورد، ‌اما تداوم روند شيوع بيماري کرونا آينده صنعت خودروسازي را در هاله‌اي از ابهام فرو برده است.

نشريه «پلتس» به تازگي در تحليلي نوشته بود: ‌اگرچه صنعت خودرو در منطقه اتحاديه اروپا نيز در ۱۷ ماه گذشته رکود را تجربه کرده است، شاخص ميزان خريد در ماه ژوئن به بيشترين رقم در چهار ماه گذشته يعني ۴۷.۴ درصد رسيد. اين رقم در ماه مي حدود ۳۹.۴ درصد بود.

همچنين ميزان تقاضا براي خريد خودرو در اتحاديه اروپا در ماه ژوئن در مقايسه با مدت زمان مشابه در سال گذشته ميلادي با ۲۲.۳ درصد کاهش به ۹۴۹ هزار و ۷۲۲ خودرو رسيده است.

اين رقم در نيمه نخست سال جاري ميلادي با ۵۲.۳ درصد کاهش روبرو شده است.

مطالب مرتبط

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.