لزکو: صنعت خودروی اروپا در انتظار رکورد ۱۱۰ میلیارد دلار زیان

صنعت خودرو اروپا که به دنبال شیوع کرونا در نیمه نخست سال میلادی جاری ۹۰ میلیارد یورو خسارت دید، نگران زیانی بیش از این در پی عدم موفقیت در مذاکرات پسا برگزیت است.

به گزارش تازه نیوز، ویروس کرونا در مجموع ۶ تولیدکننده اصلی خودرو اروپایی را در نیمه نخست سال ۲۰۲۰میلادی نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۹ از ۹۰ میلیارد یورو درآمد محروم کرده است. خطوط تولید خودروسازهای اروپایی به دلیل بحران بهداشتی ناشی از کرونا تقریبا دو ماه در قاره کهن متوقف شد.

روزنامه اقتصادی «لزکو» فرانسه روز دوشنبه نوشت: در حالی که اصطکاک‌های عمیق و دشوار میان لندن و بروکسل واهمه عدم موفقیت در مذاکرات ر ایجاد می‌کند، متخصصان این بخش (صنعت خودرو) برآورد می‌کنند که چنین سناریویی در طول ۵ سال به خسارت ۱۱۰ میلیارد یورویی منجر می‌شود. در این بخش که پیشتر به دلیل همه‌گیری کرونا کاهش نیرو داده بود، هم اینک نزدیک به ۱۵ میلیون نفر مشغول به کار هستند.

صنعت خودرو اروپا که از هه گیری ویروس کرونا به طور گسترده آسیب دیده از زیان مضاعف در صورت عدم موفقیت در مذاکرات پس از برگزیت واهمه دارد. با این سناریو میزان زیان تجاری تا سال ۲۰۲۵ ممکن است به ۱۱۰ میلیارد یورو برسد. مبلغی که به حدود ۱۰۰ میلیارد یورو خسارتی که در سال جاری به این صنعت وارد شده، اضافه می‌شود.

صنعت خودرو اروپا یک فاجعه «بدون معامله» را پیش‌بینی کرده است. ۲۳ سازمان فعال در این بخش روز دوشنبه در بیانه مشترکی خواستار تامین بدون تاخیر توافق تجارت آزاد از سوی اتحادیه اروپا و بریتانیا شدند.

اگر چه در حال حاضر نشانه‌هایی از بهبود اوضاع بازار خودرو در جهان در سه ماه دوم سال جاری میلادی به چشم می‌خورد، ‌اما تداوم روند شیوع بیماری کرونا آینده صنعت خودروسازی را در هاله‌ای از ابهام فرو برده است.

نشریه «پلتس» به تازگی در تحلیلی نوشته بود: ‌اگرچه صنعت خودرو در منطقه اتحادیه اروپا نیز در ۱۷ ماه گذشته رکود را تجربه کرده است، شاخص میزان خرید در ماه ژوئن به بیشترین رقم در چهار ماه گذشته یعنی ۴۷.۴ درصد رسید. این رقم در ماه می حدود ۳۹.۴ درصد بود.

همچنین میزان تقاضا برای خرید خودرو در اتحادیه اروپا در ماه ژوئن در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال گذشته میلادی با ۲۲.۳ درصد کاهش به ۹۴۹ هزار و ۷۲۲ خودرو رسیده است.

این رقم در نیمه نخست سال جاری میلادی با ۵۲.۳ درصد کاهش روبرو شده است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.