سهام داری گروه بهمن در ایران خودرو رسمی شد

با قطعی شدن خرید سهام بلوکی ایران خودرو ، سهام داری گروه بهمن در ایران خودرو رسمی شد. این گروه در حال حاضر مالکیت ۳۰ درصد از سهام بزرگترین خودروساز خاورمیانه را در اختیار دارد.

به گزارش تازه‌نیوز، با قطعیت خرید بلوک ۳.۶ درصد ازسهام ایران خودرو توسط گروه بهمن که در اختیار بانک صادرات بود، این گروه رسما در ترکیب سهام داران آبی پوشان جاده مخصوص قرار گرفت وبه این ترتیب به شایعات پیرامون ابطال این معامله پایان داد.

البته موضع گیری شورای رقابت و کمیسیون اصل ۹۰ در خصوص دو صندلی این گروه در هیات مدیره ایران خودرو و همچنین حذف این معامله از سیستم در همان در هفته گذشته مسبب بروز این شایعات شده بود.

به نقل از آخرین‌خودرو، معاون عملیات بازار شرکت بورس تهران در همین رابطه به بورس ۲۴ گفته بود: “به دلیل اینکه معامله شرایطی است، معامله از سیستم معاملات حذف می‌شود تا طرفین شرایط انجام معامله را انجام دهند، ۱۴ روز هم برای این موضوع مهلت دارند.

مهدی زمانی سبزی، افزوده بود: همه عرضه‌های شرایطی به این صورت است. زمانی که طرفین، معامله شرایطی (نقد و اقساط) انجام می‌دهند، ابتدا تطابق سفارش خرید و فروش انجام می‌شود و خریدار و فروشنده به یکدیگر توسط بورس معرفی میشوند.

به گفته زمانی، طرفین یعنی خریدار و فروشنده و کارگزار خریدار و فروشنده, ۱۴ روز فرصت دارند تا شرایط معامله را محقق  و قرارداد‌های فی مابین را امضا کنند و پس از واریز حصه نقدی معامله ،  سپرده‌گذاری  وصول حصه نقدی را تایید  و  به بورس اعلام می‌کند و سپس معامله قطعی می‌شود. “

البته به نظر می رسد که طرفین توانسته اند در یک هفته شرایط را محقق و به معامله قطعیت بدهند.

البته هنوز شورای رقابت و یا کمیسیون اصل ۹۰ نسبت به این خرید واکنش نشان نداده و موضع گیری نکرده اند.

بنابراین با قطعیت یافتن این معامله و احراز آن در حال حاضر گروه بهمن ۳۰ درصد از سهام ایران خودرو را در اختیار گرفته است. سال گذشته نیز این گروه توسط دو شرکت شرکت پویا نمایان رستا با ۱۳.۲ درصد سهم و شرکت تدبیر سرمایه آراد با ۱۳.۲ درصد توانسته بود ۲۶.۴ درصد سهام آبی پوشان جاده مخصوص را به دست بیارود. از همین طریق در بهمن ماه سال گذشته در پی برگزای  مجمع عمومی این خودروساز توانست دو صندلی در هیات مدیره را در اختیار بگیرد.

با این حساب باید منتظر ماند دید و که آیا گروه بهمن برای خرید بلوک ۳ درصدی بانک تجارت نیز پا پیش خواهد گذاشت و یا فعلا به همین ۳۰ درصد بسنده خواهد کرد؟

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.