پیش‌ بینی بورس فردا چهارشنبه ۸ شهریور ۱۴۰۲

آخرین پیش‌ بینی بورس برای فردا چهارشنبه ۸ شهریور ۱۴۰۲ به چه صورت خواهد بود؟

به گزارش تازه‌نیوز، به نظر می‌رسد که برخی از معامله‌گران پس از کسب سودهای کوتاه به دنبال شناسایی سود هستند و این اتفاق می‌تواند به بهتر شدن ارزش معاملات و چرخش پول بین صنایع کمک کند. شاخص کل بورس طی معاملات روز جاری در نهایت کار خود را با یک افزایش ۰.۵۲ درصدی به پایان برساند و در محدوده ۲.۰۹۵ میلیون واحدی برسد در حالی که برای مدتی در سقف سال ۹۹ نیز نوسان کرد. در سمت دیگر شاخص هم‌وزن نیز که این روزها رشدهای ضعیف‌تری نسبت به شاخص کل دارد، با یک افزایش ۰.۲۷ درصدی همراه شد. ارزش معاملات خرد سهام نیز امروز اگرچه از عدد روز گذشته کمتر بود اما با ثبت عدد ۶۳۴۱ میلیارد تومانی، در محدوده‌های قابل قبولی نسبت به روزها و هفته‌های گذشته قرار گرفت که این موضوع با خروج پول ۲۰۸ میلیارد تومانی همراه بود.

به نقل از فردای اقتصاد، وعده وزارت اقتصاد در راستای خبرهای خوب برای صنایع و انتشار خبرهای تایید نشده‌ای درباره اقدامات احتمالی دولت و بانک مرکزی در رابطه با مسائلی که برای بازار سهام از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و طی ماه‌های گذشته شرایط سختی را برای بورس تهران رقم زده بود، در کنار بسته حمایتی صندوق توسعه بازار و همچنین نکات مثبتی که در سطح کلان سیاسی رخ داده، موجب شده که سهامداران با امیدواری بیشتری به معاملات خود در تالار شیشه‌ای بپردازند و چشم‌انداز پیش رو را مناسب‌تر از قبل ترسیم کنند. در ادامه با بررسی این مسائل و نگاهی به شرایط تکنیکالی شاخص کل، به پیش بینی بورس فردا خواهیم پرداخت.

رفع چالش نرخ خوراک و ابهام فرمول

مهدوی ابهر دبیر انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی روز یکشنبه عنوان کرد که نتیجه جلسه مشترک وزیر صمت، اقتصاد و نفت با معاون اول رئیس جمهور که چهارشنبه هفته گذشته برگزار شد، فرموله شدن قیمت گذاری خوراک  و گاز صنایع بود. نمایندگان وزارت صمت به دلیل موضوع قیمتگذاری گاز صنایع در جلسات حضور دارند و از قضا پیشنهادهات سازنده ای درباره فرموله شدن قیمت خوراک و گاز دارند از جمله این که باید در محاسبات قیمت گاز در هاب های FFT و NBP اروپا در محاسبات مد نظر قرار گیرد. به عنوان انجمن شرکت های پتروشیمی، نظر ما این است که برای  هاب اروپا در فرمول قیمت گذاری وزن بیشتری قایل شوند و فرمول به گونه ای باشد که  برآیند آن شامل چهار هاب بین‌المللی هنری، آلبرتا، FFT و NBP نباید بیشتر از ۱۲ تا ۱۴ سنت باشد. همچنین نرخ گاز سوخت هم حداکثر ۵۰ درصد خوراک  محاسبه شود. اگر قیمت گذاری با این شیوه مصوب و ابلاغ شود، از همین تاریخ  قابل اجرا است و عطف به ماسبق نمی‌شود. یعنی قیمت خوراک واحدهای های پتروشیمی در ۵ ماه سپری شده از سال همان ۵۰۰۰ تومان است

وی افزود که نرخ خوراک پتروشیمی‌ها قرار است فرمولی شود اما اینکه چگونه فرمول رو تعیین کنند هنوز قطعی نشده است. نرخ خوراک با توجه به هاب‌ها، نرخ صادرات و نرخهای داخلی تنظیم می‌شود؛ قیمت ثابت کار غلطی است. فرمول ثابت به خاطر جهش قیمت گاز در اروپا جواب نداد، اروپا به خاطر اینکه تولید کننده انرژی نیست و وارد کننده هست ملاک غلطی است که در فرمول آمده. این خبر که نرخ خوراک روی فرمول می‌رود قطعی است. در ادامه نیز روز گذشته خاندوزی، وزیر اقتصاد، با تایید این موضوع عنوان کرد که نرخ خوراک فرموله شده و قرار است که این فرمول تا پایان برنامه هفتم توسعه بدون تغییر باقی بماند.

خودروسازان داخلی ارز می‌گیرند

درپی نامه اعتراضی شورای رقابت به رئیس‌جمهور درخصوص تبعات تامین ارز خودروسازان از محل صادرات خود، «منوچهر منطقی» معاون وزیر صمت در نامه به شورای رقابت این مساله را تکذیب و تاکید کرد: تغییری در تخصیص ارز خودروسازان به وجود نیامده و نگرانی از این بابت نیست. ۲۲ مرداد امسال توکلی مدیرکل خودرو وزارت صمت، در نامه‌ای از خودروسازان خواسته بود برای تأمین ارز مورد نیاز به فکر صادرات باشند یا اینکه از دیگر صادرکنندگان ارز مورد نیاز خود را تأمین کنند. انتشار این نامه باعث شد تا شورای رقابت با ارسال نامه‌ای به رئیس‌جمهور اعلام کند در شرایط ثبات بازار خودرو انتشار این نامه‌ها بر التهابات بازار اضافه خواهد دارد. در این نامه تاکید شد: نامه مدیرکل دفتر صنایع خودرو در خصوص «خودروهای مونتاژی» موضوع فصل (۹۸) بوده که تاکنون نیز از محل ارز غیر از نیما نظیر تهاتر، صادرات و ارز اشخاصی استفاده می‌شد. لذا تغییر خاصی در این خصوص به وجود نیامده است.

نگاهی به مسیر تکنیکالی شاخص بورس

پس از ثبت کندل‌های مثبت و قدرتمندی که شاخص کل طی روزهای گذشته به ثبت رساند، اکنون این نماگر در نمودار تکنیکالی خود به محدوده مقاومتی مهمی رسیده که می‌تواند برای مدتی مانع از افزایش به محدوده‌های بالاتر شود. همانطور که در تصویر پیداست، در محدوده زرد رنگ مشخص شده، چندین مقاومت مهم از جمله نسبت ۳۸ درصد فیبوناچی، کف ابر کومو و دو مقاومت داینامیک با یکدیگر هم‌پوشانی دارند که قدرت این محدوده مقاومتی را افزایش داده و کندل دو روز کاری گذشته نیز با برخورد به آن متوقف شد. از این رو می‌توان انتظار داشت که در این حوالی نماگر اصلی تالار شیشه‌ای، استراحتی زمانی را انجام دهد.

تحلیل تکنیکال شاخص کل بورس
تحلیل تکنیکال شاخص کل بورس

پیش بینی بورس فردا

 با توجه به نکات ذکر شده، احتمال شناسایی سود معامله‌گران پس از یک سود کوتاه مدت و همچنین مقاومت موجود در نمودار تکنیکالی، پیش بینی می‌شود که بورس فردا با فشار عرضه بیشتری همراه شود و شاهد بازاری منفی اما متعادل باشیم. البته در این بین برخی صنایع و گروه‌ها که خبرهای مثبت و مناسبی دارند بتوانند شرایط بهتری را دنبال کنند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.