افشای جزئیات دیدارهای پشت درهای بسته عربستان و انصارالله یمن

تحلیلگران و پژوهشگران می‌گویند پشت پرده دیدارهای اخیر عربستان و انصارالله یمن صرفا درباره توافق سیاسی برای پایان بحران یمن نبود، بلکه شامل اختصاص بودجه برای پرداخت حقوق‌ها با یک هواپیمای هدیه، پروتکل‌ها و اتاق عملیات درباره مرزها و گذرگاه‌های آبی بود.

به گزارش تازه‌نیوز، آیا هیئت انصارالله یمن که اخیرا به ریاض سفر کرد و مذاکرات بسیار با اهمیتی با مسؤولان عربستانی داشت تنها بعد از یک دیدار در مقابل دوربین‌ها به صنعا بازگشت یا هیئت انصارالله یمن با رهبری محمد عبدالسلام دیدارهایی پشت درهای بسته داشت؟

به نقل از ایسنا، این سوالی است که دیپلمات‌های غربی و پژوهشگران مطرح کرده‌اند و امیدوارند که بتوانند به نتایج مشخصی درباره ماهیت مهندسی روابط میان انصارالله و عربستان در پشت پرده و در چارچوب چشم انداز فراگیر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان برای مهار خشونت در جنوب این کشور و مرز با یمن و حتی داخل یمن و تحقق پروژه‌های توسعه منطقه‌ای دست یابند.

این مساله کامل ثابت شده است که ازسرگیری روابط عربستان و ایران بر توافق‌ها و پروتکل‌های میان انصارالله یمن و عربستان با میانجی‌گری مستقیم عمان سایه انداخته است. این مساله نشان می‌دهد که توافق عربستان و ایران بر احتمال قوی تحقق یک حل و فصل سیاسی درباره پرونده یمن و نه فقط درباره مرزها تأثیر گذاشته است.

به نظر می‌رسد که چشم اندازهای عربستان صرفا درباره راضی کردن آمریکایی‌ها و برخی کشورهای غربی و حتی روسیه درباره مذاکرات صلح یا حتی حل و فصل سیاسی درباره نزاع یمن نیست، بلکه درباره ایجاد روابط مستقیم و غیر معمول با انصارالله است.

بر اساس اطلاعات به دست آمده از سوی پژوهشگران احتمالا توافقی درباره اجرای قواعد درگیری در مرزها بین عربستان و یمن وجود دارد. این به معنای مشروعیت دادن عربستان به حضور انصارالله در عرصه سیاسی یمن است.

به گفته منابع محمد عبدالسلام، از رهبران انصارالله یمن از ریاض با یک هواپیمای اختصاصی که عربستان به انصارالله هدیه داد به صنعا بازگشت. آن‌ها می‌توانند از این هواپیما در تبادل سفرهای خود استفاده کنند.

به گفته پژوهشگران، احتمالا مساله بیشتر از یک توافق سیاسی با عربستان برای پایان نزاع در یمن است و درباره ایجاد روابط در سطح عملیاتی و توافق‌هایی با انصارالله با حمایت پشت پرده ایران و ایجاد روابط استراتژیک برای تضمین آتش بس طولانی مدت با انصارالله و در مرزهای دو کشور است.

انصارالله در حال حاضر می‌گوید که توافق درباره تبادل زندانیان و اسرا عملا انجام شده است. انصارالله به دنبال توافق‌های مرزی و پروتکل‌های امنیتی مشترک و تبادل خدمات انتقال کالا و افراد با همکاری عربستان است.

مساله مهم‌تر این است که مسؤولان انصارالله با هواپیمای اختصاصی با بودجه‌ای برای کمک به کاهش رنج و مشکلات ملت یمن به صنعا بازگشتند. این بودجه به پرداخت حقوق‌ها اختصاص داده شده است. این نشان می‌دهد که عربستان آماده حمایت مالی از انصارالله یمن برای تحقق ثبات و پیشبرد پروژه‌های گردشگری خود در دریای سرخ است.

همچنین یک کمیته اطلاعاتی امنیتی مشترک میان دو طرف برای هماهنگی و حمایت از توافق سیاسی تشکیل شده است. این مساله به این معناست که روابط عربستان با انصارالله یمن به صورت کاملا مستقیم و بدون میانجی‌گر خواهد بود. احتمالا روابط عربستان و انصارالله یمن بعدا از بعد سیاسی عبور کرده و به سمت ارتباط مستقیم پیش برود. این اقدام عربستان، امارات را خشمگین کرده است و باعث تغییراتی در سطح امنیتی در گذرگاه‌های تنگه هرمز و باب المندب شده است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.