زیباکلام: آتش‌بس برای حماس پیروزی است

زیباکلام می گوید: توافق آتش‌بس گام مهمی برای آینده مناقشه میان اسرائیل و فلسطینی‌ها به حساب می‌آید.

به گزارش تازه‌نیوز به نقل از آرمان ملی، صادق زیباکلام فعال سیاسی در یادداشتی با عنوان «توافق آتش‌بس؛ چه کسی پیروز شد؟» نوشت:

در ایران رسانه‌ها آتش‌بس در غزه را پیروزی حماس اعلام کرده‌اند در این معنا که اسرائیل مجبور شده است آتش‌بس را بپذیرد در حالی که اسرائیلی‌ها اعلام کرده بودند به هیچ وجه حاضر به پذیرش هیچ‌گونه آتش‌بسی نیستند تا آزادی کامل همه اسراها و نابودی کامل حماس! از این بابت قطعا دولت نتانیاهو کابینه جنگی وی و جریانات تندروی درون دولت نتانیاهو مجبور شده‌اند که تن به عقب‌نشنی بدهند. آنچه مسلم است در این بیش از یک و ماه نیم گذشته و به رغم حملات بسیار شدید علیه غزه چه به صورت بمباران و چه بعد به صورت اعزام تانک و نیروی رزمی به غزه و وارد کردن بیش از ۱۴ هزار شهید که بسیاری از آنها زنان و کودکان هستند به فلسطینی‌ها.

بیشتر بخوانید:

واقعیت آن است که نظامیان و سیاسیون دست‌راستی اسرائیل نتوانسته‌اند به دو هدف اولیه و اصلی خود یعنی نابودی حماس و آزادی اسراها دست یابند. آتش‌بس به تعبیری نوعی پیروزی برای حماس به حساب می‌آید و اگر نگفته باشیم شکست، اما شاهد خرد شدن غرور نظامیان اسرائیل بودیم . نظامیان اسرائیلی یعنی مجبور شدند چیزی را بپذیرند که باورش را نداشتند اما در عین حال نمی‌توان این واقعیت را از نظر دور داشت که بسیاری از ساختارهای زیرساختی غزه و حماس و سایر مبارزان فلسطینی در نوار غزه آسیب فراوان دیده است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.