هفدهمین قتل «قاتل بزرگراه» فاش شد؛ مقتول چگونه بعد از ۴۹ سال شناسایی شد؟

با شناسایی جسد نوجوانی که ۴۹سال پیش در جنوب آیووا پیدا شده بود، معلوم شد که او یکی از قربانیان قاتل سریالی معروف به «قاتل بزرگراه» است که به اتهام قتل ۱۶ نفر به اعدام محکوم شده است.

به گزارش تازه‌نیوز، در ۱۴ سپتامبر ۱۹۷۴ وقتی جسد مثله شده پسر نوجوانی در کنار بزرگراهی در جنوب ایالت آیووا در آمریکا پیدا شد، پزشکی قانونی علت مرگ او را مسمومیت با الکل و دیازپام اعلام کرد اما وقتی پلیس نتوانست هویت قربانی را شناسایی کند، نام او را «جان‌دو» گذاشت و پرونده‌اش در همه این سال‌ها راکد ماند.

به نقل از همشهری، چند سال بعد پلیس با قتل‌های متعددی روبه‌رو شد که همگی آنها با شگردی مشابه رخ داده بود. قربانیان پسران نوجوانی بودند که ابتدا با مسمومیت به قتل رسیده و بعد جسدشان مثله و در کنار بزرگراه‌های مختلف پیدا شده بود. این قتل‌ها تا سال ۱۹۸۳ ادامه داشت و پلیس مطمئن بود که با یک جنایتکار سریالی مخوف روبه‌رو است.

تحقیقات برای دستگیری قاتل سریالی ادامه داشت تا اینکه پلیس به سرنخ‌هایی از مردی به نام رندی استیون کرافت رسید و او را دستگیر کرد. این مرد که از سوی رسانه‌ها به «قاتل برگزاره» معروف شده بود در سال ۱۹۸۹ به خاطر ۱۶ قتل محکوم شد. این در حالی بود که پلیس معتقد بود قربانیان او بیشتر از ۱۶نفر بوده‌اند.

رندی گاهی در مورد قربانیان خود که آنها را مورد شکنجه و تجاوز جنسی قرار می‌داد و اجسادشان را مثله می‌کرد، یادداشت‌هایی می‌نوشت که همین یادداشت‌ها پرده از اسرار ۱۶ فقره از قتل‌های او برداشت. او در سال ۱۹۸۹ به اعدام محکوم شد، اما همچنان در زندان ایالتی سن کوئنتین در انتظار اعدام است؛ چرا که پلیس اعتقاد دارد که مرد جنایتکار افراد دیگری را هم به قتل رسانده که هنوز هویت آنها فاش نشده است.

در نوامبر ۲۰۲۲، زمانی که بار دیگر پرونده‌های راکد مورد پیگیری قرار گرفت، پرونده «جان دو»، همان پسر نوجوانی که جسد مثله‌ شده‌اش ۴۹سال پیش کنار بزرگراهی در جنوب آیووا پیدا شده بود نیز مورد بررسی دوباره قرار گرفت. نمونه‌های بافتی جان‌دو به یک شرکت خصوصی بیوتکنولوژی پزشکی قانونی ارسال شد و با آزمایش دی‌ان‌ای پدربزرگ و مادربزرگ جان‌دو شناسایی شدند و معلوم شد که او مایکل نام داشته است.

با شناسایی هویت مقتول این بار تحقیقات گسترده‌ای برای شناسایی قاتل مایکل صورت گرفت. حالا و بر اساس مدارک و شواهد به دست آمده از طریق آزمایش دی‌ان‌ای پلیس مطمئن شد که مایکل یکی دیگر از مقتولان قاتل سریالی معروف به قاتل بزرگراه است و به این ترتیب قرار است مرد جنایتکار به اتهام هفدهمین قتل محاکمه شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.