حمله اشتباه پهپاد ارتش نیجریه به کشته شدن ۸۵ نفر منجر شد!

رئیس جمهور نیجریه روز سه شنبه دستور داد تحقیقات کاملی در خصوص حادثه کشته شدن ده‌ها زن و کودک نیجریه‌ای در پی حمله اشتباه پهپادی ارتش این کشور صورت گیرد.

به گزارش تازه‌نیوز،  «بولا تینوبو» رئیس جمهور نیجریه روز سه‌شنبه دستور داد تا تحقیقات کاملی درباره حمله اشتباه پهپاد ارتش این کشور که به کشته شدن دستکم ۸۵ نفر از جمله زنان و کودکان روستایی در شمال «کادونا» منجر شد، انجام شود.

به گزارش خبرگزاری «رویترز» فرمانده ارتش نیجریه روز سه شنبه از روستای« توندونی بری» بازدید و از ساکنان آن بابت حمله هوایی اشتباه عذرخواهی کرد. کادونا در ۱۶۳ کیلومتری شهر «آبوجا» پایتخت و میان ایالت‌های شمال غربی و شمال مرکزی قرار دارد که با آدم ربایی و کشتار شبه نظامیان دست و پنجه نرم می‌کند.

به نقل از فارس، شمال غربی نیجریه  یکی از پر هرج و مرج‌ترین مناطق این کشور آفریقایی است. تخمین زده  شده که ۳۰۰۰۰ راهزن مسلح در  این  منطقه حضور دارند. مقام‌های دولتی نیجریه اعلام کرده‌اند که راهزنان با گروه تروریستی بوکوحرام در ارتباط هستند.

بوکو حرام در سال ۲۰۰۹ یک شورش و جنگ خونین را در شمال شرقی نیجریه به راه انداخت و بتدریج دامنه حملات خود را به کشورهای همسایه گسترش داد. این گروه تروریستی همچنین در سال ۲۰۱۵ ارتباط و بیعت خود را با داعش اعلام کرد.

سازمان مدیریت امداد نیجریه آمار رسمی کشته شدگان را ۸۵ نفر و ۶۶ مجروح اعلام کرد. شاهدان گفتند که شمار بیشتری کشته شده‌اند.

رئیس جمهور نیجریه حادثه یکشنبه شب را بسیار ناگوار، ناراحت کننده و دردناک خواند. سخنگوی ارتش نیجریه در این رابطه گفت که نیروهایی که در حال انجام گشت‌های هوایی بودند  افرادی را مشاهده کردند و به دلیل تحلیل اشتباه آن‌ها‌را شبه نظامیان و راهزن تصور کرده و با پهپاد به آن‌ها حمله کردند.

یکی از اهالی این منطقه گفت: «قطعات بدن به ویژه کودکان، روی سقف ساختمان‌ها و شاخه‌های درختان ریخته شده بود. ما آنها را در کیسه‌های خالی بسته بندی کردیم و آنها را در کنار اجساد مردگان گذاشتیم.»

یکی دیگر از اهالی منطقه گفت:«ما ۹۷ جسد را شمردیم که بسیاری از آنها زن و کودک هستند.»

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.