واکنش مدودف به نامزدی پوتین برای انتخابات ریاست جمهوری روسیه

ولادیمیر پوتین که دوره کنونی ریاست جمهوری اش در اوایل ماه مه سال ۲۰۲۴ میلادی به پایان می‌رسد، اعلام کرد که در انتخابات پیش روی ریاست‌جمهوری نامزد خواهد شد.

به گزارش تازه‌نیوز، شرکت‌کنندگان مراسم روز قهرمان ملی که در کرملین برگزار شد، از اعلام آمادگی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه برای شرکت در انتخابات آتی خبر دادند. پوتین در این مراسم که بیش از دویست نفر از شخصیت‌های نظامی و افتخارآفرینان این کشور در آن حضور داشتند، ۱۵ نشان طلای درجه یک اعطا کرد.

به نقل از ایرنا، آرتیوم ژوگا رئیس مجلس جمهوری خلق دونتسک در این مراسم از پوتین درخواست کرد که برای دور بعد انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام نامزدی کند. پوتین نیز در پاسخ موافقت خود را با این موضوع اعلام کرد و گفت در انتخابات شرکت خواهد کرد.

با پایان دوره ریاست پوتین در تاریخ ۷ مه سال ۲۰۲۴، انتخابات ریاست‌جمهوری بعدی در روسیه ۱۷ مارس سال آینده میلادی برگزار خواهد شد.

جزئیات مبارزات انتخاباتی پوتین هنوز مشخص نشده است
دیمیتری پسکوف٬ سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه (کرملین) در این باره گفت: اظهارات پوتین درباره تصمیم وی برای شرکت در انتخابات، واکنشی به درخواست ها بود.
وی یادآور شد: کمپین انتخاباتی پوتین هنوز به لحاظ قانونی آغاز نشده است، زیرا وی هنوز به عنوان نامزد ثبت نام نکرده است.
سخنگوی کرملین ادامه داد: جزئیات مربوط به مبارزات انتخاباتی پوتین هنوز مشخص نشده است.

استقبال مدودف
دیمیتری مدودف،معاون رئیس شورای امنیت روسیه نیز در این باره به اسپوتنیک اظهار داشت: تصمیم پوتین برای نامزدی در انتخابات کاملاً منطقی و صحیح است، فعالیت وی به عنوان رئیس جمهور باید ادامه یابد.

 

ریاست جمهوری پوتین

این پنجمین باری است که پوتین برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری روسیه نامزد خواهد شد و در صورت پیروزی در این دور از انتخابات، دوره ریاست وی تا ۶ سال دیگر یعنی سال ۲۰۳۰ میلادی تمدید خواهد شد. پوتین در سال ۲۰۰۰ برای اولین بار و به مدت چهار سال رئیس جمهور فدراسیون روسیه شد. پس از استعفای بوریس یلتسین رئیس جمهور اسبق روسیه در سی و یکم دسامبر سال ۱۹۹۹ میلادی، ولادیمیر پوتین جانشین وی شد. در تاریخ دوازدهم ژانویه سال ۲۰۰۰ میلادی گروهی از سیاسیون به پوتین پیشنهاد کردند در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند و او یک روز بعد هنگام سخنرانی در دانشگاه دولتی سن‌پترزبورگ از آمادگی خود برای شرکت در انتخابات خبر داد.

پوتین همچنین قصد خود برای شرکت در سال ۲۰۰۴ را نیز هنگام پاسخ دادن به سوالات تلفنی شهروندان روسیه در پایان سال میلادی ۲۰۰۳ اعلام کرد. پس از پایان دوره هشت ساله ریاست جمهوری، پوتین از مقام کنار رفت چرا که بر اساس قانون اساسی روسیه نمی‌توانست بیش از دو دوره متوالی زمام امور کشور را در دست بگیرد. دمیتری مدودف بود که پس از وی رئیس جمهور جدید روسیه شد، در حالی که پوتین به عنوان نخست وزیر به فعالیت خود ادامه داد.

مدودف در سپتامبر سال ۲۰۱۱ به اعضای حزب «روسیه متحد» پیشنهاد داد تا از پوتین برای شرکت در انتخابات سال ۲۰۱۲ حمایت کنند. در این دوره نیز پوتین موفق به پیروزی در انتخابات شد و این بار طبق قانون اساسی جدید برای یک دوره شش ساله عهده‌دار هدایت کشور شد. پوتین در سال ۲۰۱۸ حاضر نشد زودتر از موعد اعلام کاندیداتوری کند، چرا که معتقد بود اعلام زودهنگام موضوع توجه مسئولان کشور را از کار اصلی منحرف و معطوف به فضای پیشاانتخاباتی می‌کند. با این حال در دسامبر همان سال و در دیدار با کهنه‌سربازان روس از قصد خود برای شرکت در انتخابات خبر داد.

این بار هم پوتین یک روز پس از اعلام تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری توسط شورای فدراسیون برنامه انتخاباتی خود را اعلام کرد. لازم به ذکر است که بر اساس اصلاحات قانون اساسی روسیه که در سال ۲۰۲۰ میلادی انجام شد، کاندیداتوری ریاست جمهوری فعلی برای بیش از دو دور پیاپی منعی ندارد.

محبوبیت بیش از ۷۸ درصدی پوتین در بین افکار عمومی روسیه

بر اساس آخرین نظرسنجی مرکز افکارسنجی روسیه، سطح اعتماد مردم این کشور به ولادیمیر پوتین ۷۸.۵ درصد و میزان موافقت فعالیت‌های وی از سوی جامعه ۷۵.۸ درصد برآورد شده است. در این نظرسنجی که از ۲۷ نوامبر تا ۳ دسامبر در روسیه برگزار شده است، ۱۶۰۰ نفر از شهروندان این کشور شرکت کردند.

همچنین بر اساس اطلاعات بنیاد «افکار عمومی» روسیه، ۷۰ درصد مردم این کشور از کاندیداتوری مجدد پوتین برای انتخابات ریاست جمهوری حمایت می‌کنند. این عدد در دو سال گذشته و پس از آغاز جنگ در اوکراین افزایش پیدا کرده است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.