چرا سعودی‌ها در قبال غزه خنثی عمل می‌کنند؟

پیش از ۷ اکتبر، عربستان سعودی درگیر عادی سازی روابط خود با اسرائیل بود. با این حال، زیر سؤال بردن این پروژه و ابراز همبستگی با فلسطینی‌ها نمی‌تواند منجر به تحولی در برنامه‌های اقتصادی و اجتماعی شود که محمد بن سلمان، ولیعهد، بقای سیاسی خود را بر اساس آن به خطر می‌اندازد. از این رو در تعهدات ملموس خود به نفع غزه احتیاط شدید دارد.

به گزارش تازه‌نیوز، در مقاله ای به موضع عربستان در قبال جنگ غزه پرداخته که در بخشی از فرازهای آن آمده است: سعودی بیشتر از هر چیز دیگری نگران اثرات نامطلوب جنگ غزه بر طرح ها و برنامه‌های توسعهٔ اقتصادی خود است.

به نقل از خبرآنلاین، گفته می شود سعودی در جلسات دربسته مانع از قطع روابط کشورهای عربی و اسلامی با اسرائیل همچنین مانع از بسته شدن حریم هوایی این کشورها بر روی هواپیماهای اسرائیلی شده است.
سعودی در جنگ غزه ناچار به کنترل و اعمال محدودیتهای شدید بر مردم در داخلِ کشور شد.

یکی از علل بی میلی سعودی برای دفاع فعالانه به نفع غزه ، نگرانی اش بابت افزایشِ نفوذ ایران و اخوان المسلمین در منطقه است.
سعودی نسبت به حفظِ روابط ممتاز با آمریکا اهتمام ویژه‌ای دارد.

جنگ غزه هزینه‌های عادی سازی روابط سعودی با اسرائیل را بالا بُرد. اگر نهایتاً آمریکا ناچار به خروج از خاورمیانه شود آنگاه انفعال سعودی در جنگ غزه به زیان ریاض تمام خواهد شد. هزینه تضمین امضای عربستان درباره صلح با اسرائیل در شرایط کنونی تنها افزایش یافته است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.