علت اصلی افزایش پیری پوست بعد از ۴۰ سالگی را بدانید

همه ما می‌دانیم که خطوط ریز پوستی و دیگر نشانه‌های پیری پوست همزمان با افزایش سن ایجاد می‌شوند، اما آیا تا حالا فکر کرده‌اید که دقیقا چرا چنین اتفاقی می‌افتد؟

به گزارش تازه‌نیوز، بدون تردید، افزایش تماس با نور خورشید و استرس دارای اثرات قابل‌توجهی در تسریع روندهای پیری پوست هستند، اما ریشه بسیاری از خطوط ریز و چین‌وچروک‌های پوستی به عامل خاص دیگری برمی‌گردد.

در دوران یائسگی چه اتفاقی برای ذخایر کلاژن می‌افتد؟

یکی از دلایل شادابی و زیبایی پوست در اوایل دهه ۲۰ سالگی، وجود ذخایر کلاژن مناسب در بدن است. درحالی که دوره سنی کاهش ذخایر کلاژن به ویژگی‌های خاص هر فردی بستگی دارد، اما تحقیقات نشان داده‌اند که این اتفاق از اواسط دهه ۲۰ سالگی شروع می‌شود.

بعد از اواسط دهه ۲۰ سالگی، هر سال حدود یک‌درصد از ذخایر کلاژن از بین می‌رود. اما وقتی که کسی وارد دوران یائسگی می‌شود، کاهش ذخایر کلاژن در ۵ سال اول یائسگی به ۳۰ درصد و پس از آن سالانه به ۲ درصد می‌رسد.نقش کلاژن در بدن بسیار مهم است زیرا در شکل‌گیری ساختار پوست، استخوان‌ها، مفصل‌ها و عضله‌ها نقش دارد، درحالی که انعطاف‌پذیری بافت‌های بدن را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین واضح است که کاهش ذخایر کلاژن می‌تواند باعث شکل‌گیری خطوط ریز پوستی و مشکلاتی مثل افتادگی پوست شود.

با این‌که درحال حاضر نمی‌توان کار خاصی برای متوقف کردن روندهای پیری پوست انجام داد، اما بسیار مهم است که خانم‌ها برای محافظت از پوست خودشان در دوره‌های سنی مختلف و مخصوصا دوران یائسگی، برنامه هوشمندانه و مشخصی داشته باشند.

 

نکاتی برای محافظت از سلامتی و زیبایی پوست در دوران یائسگی

 

۱. از مکمل‌های کلاژن استفاده کنید

مطالعات مختلفی ثابت کرده‌اند که مکمل‌های کلاژن به شکل‌گیری کلاژن در بدن و درنتیجه حفظ سلامتی و زیبایی پوست همزمان با پیشروی روندهای پیری کمک می‌کنند. البته همه مکمل‌های کلاژن از نظر کیفیت و اثربخشی با یکدیگر برابر نیستند و به همین دلیل هم بهتر است که مکمل مورد نظر را با مشورت متخصصان پوست‌ومو خریداری کنید.

 

۲. توجه ویژه به مرطوب‌سازی پوست

ترشحات چربی پوست همزمان با افزایش سن کمتر و ضعیف‌تر می‌شوند، درحالی که همین اتفاق می‌تواند حالتی کدر و بی‌روح به پوست شما بدهد. برای جلوگیری از این مشکل، باید توجه ویژه‌ای به محصولات مرطوب‌کننده داشته باشید و حتما به‌طور منظم از یک مرطوب‌کننده باکیفیت استفاده کنید. ترجیحات بهتر است دنبال کرم‌های حاوی پپتیدها، اسید هیالورونیک و روغن‌های گیاهی باکیفیت بگردید. در ضمن، باید چندبار در روز از این مرطوب‌کننده استفاده کنید تا محافظت از پوست را به حداکثر برسانید.

 

۳. استفاده از رتینول و ویتامینC برای پوست دست‌ها

رتینول به افزایش تقسیم و تکثیر سلولی کمک می‌کند، درحالی که همین روند به کاهش خطوط ریز پوستی و افزایش لطافت پوست کمک می‌کند. ویتامینC هم به‌عنوان یک ماده آنتی‌اکسیدانی بسیار مهم از پوست در برابر استرس اکسیداتیو و آسیب‌های مرتبط با آلودگی هوا محافظت می‌کند، درحالی که استرس اکسیداتیو می‌تواند خطوط ریز و چین‌وچروک‌های پوستی را تشدید کند. کمک به روشن‌سازی پوست و ازبین‌بردن لکه‌های تیره پوستی هم از دیگر مزیت‌های محصولات موضعی حاوی ویتامینC است.

منبع: سلامت

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.