واکسن دوم ایرانی کرونا تا ماه آینده رونمایی می‌شود

دبیر ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: ۷۰ هزار نفر داوطلب دریافت واکسن ایرانی شده اند و تا یک ماه دیگر از واکسن دوم ایرانی رونمایی می‌شود.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از باشگاه خبرنگاران، واکسن کرونا‌ی ایرانی دیشب ۹ دی ماه در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با حضور حمید رضا جمشیدی، دبیر ستاد ملی مقابله با کرونا مورد بررسی قرار گرفت.

دبیر ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه ۷۰ هزار نفر داوطلب دریافت واکسن ایرانی شده اند گفت: تست‌های انسانی واکسن در سه مرحله انجام می‌شود لذا تا یک ماه دیگر از واکسن دوم ایرانی رونمایی می‌شود.

او افزود: روش تهیه واکسن ایرانی از بین ۸ روش متداول دنیا، استفاده از ویروس غیر فعال کرونا است.

دبیر ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: در واکسنی که امروز تست انسانی آن انجام شد، متخصصان جوان ما از ۱۹ بیمار ایرانی ویروس کرونا را گرفتند و توالی ژن‌های آن‌ها را به دست آوردند و این ویروس را خالص سازی و آماده سازی کردند و پروژه‌های مختلفی را انجام دادند و فرموله کردند و آن را به یک واکسن تبدیل کردند، به طوری که در آزمایشگاه قابل تست حیوانی و انسانی شد.

او با اشاره به اینکه در مطالعه حیوانی این واکسن به چهار گونه مانند موش، خرگوش، میمون و خوکچه تزریق شد گفت: از حیوانات نمونه برداری و همه تست‌ها بر روی آن‌ها انجام شد، ذا تست‌های بی‌خطر و میزان دوز مشخص شد که چه مقدار واکسن را می‌توان به حیوان تزریق کنیم، تست اثربخشی بر روی آن‌ها هم نیز انجام شد لذا ما این مهم را انجام دادیم به این معنی که نمونه خون حیواناتی را که واکسینه شدن را گرفتیم و تا ببینیم چقدر خنثی کننده است.

جمشیدی با اشاره به اینکه واکسن ایرانی صد درصد بومی است اظهار کرد: واکسن شرکت “شفا فارمِد” متعلق به ستاد اجرایی فرمان امام، نخستین واکسن ایرانی است که مجوز آزمایش بالینی را گرفت و صد در صد ایرانی است که تست حیوانی آن ۹۰ درصد اثربخش بوده است.

دبیر ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: ایران صد سال پیش تولید واکسن داشته است به طوری که جوانان امروز قوی‌تر از گذشته تلاش می‌کنند.

استفاده از ۸ روش پلتفورم برای ساخت واکسن کرونا در دنیا

جمشیدی با بیان اینکه در دنیا ۸ روش پلتفورم برای ساخت واکسن استفاده می‌شود که یکی استفاده از خود ویروس کروناست گفت: این روش به دو شکل است یکی با غیرفعال کردن ویروس، یکی هم با استفاده از ویروس ضعیف شده، ما در ساخت واکسنی که امروز تست آن با تزریق به ۳ نفر شروع شد از ویروس غیرفعال استفاده کرده ایم.

او اظهار کرد: استفاده از مواد ژنتیک یکی دیگر از روش‌های ساخت واکسن است که در ستاد اجرایی امام و در یک شرکت دانش بنیان از این روش استفاده می‌شود و تاکنون بر روی موش آزمایش شده و به زودی روی میمون هم آزمایش خواهد شد.

دبیر ستاد مقابله با کرونا با اشاره به اینکه واکسن چینی که در کشور‌های عربی استفاده شده مانند واکسن ما ساخته شده بود عنوان کرد: ۲ روش دیگر هم هست که با استفاده از پروتئین انجام می‌شود که انستیتو پاستور از این روش برای ساخت واکسن استفاده می‌کند که آن هم به مرحله آزمایش روی میمون رسیده و به نتایج خوبی رسیده است.

آغاز تزریق انسانی واکسن انستیتو رازی تا یک ماه آینده

دبیر ستاد مقابله با کرونا با تاکید بر اینکه تقریبا همه روش‌هایی که در دنیا به عنوان پلتفورم ساخت واکسن مورد استفاده قرار می‌گیرد در ایران هم انجام می‌شود، افزود: تا یک ماه دیگر تزریق انسانی واکسن انستیتو رازی هم شروع می‌شود.

جمشیدی با اشاره به اینکه ما منتظر نتایج واکسن هستیم گفت: فاز اول بعد از چهارده روز با تکرار دوز دیگر واکسن تمام می‌شود لذا ما منتظر می‌مانیم تا نتایج بعد از حدود ۶۰ روز مشخص شود و در این مدت فردی که واکسن گرفته تحت معاینات و آزمایش‌ها و مراقبت‌های ویژه قرار دارد و مرتب معاینه می‌شود.

دبیر ستاد ملی مقابله با کرونا با تاکید بر اینکه واکسن ما صد در صد ایرانیِ ایرانی است تصریح کرد: ما بزرگانی مثل مرحوم میرشمسی داشته ایم و امروز هم میرشمسی‌های جوان بسیار عالمانه و عاشقانه شبانه روز کار می‌کنند، ما امروز واکسن دیفتری، کزاز، هپاتیت، فلج اطفال را تولید و مصرف می‌کنیم.

او گفت: به هر حال با تمرکزی که بر روی ساخت واکسن کرونا به وجود آمده چه به نتیجه برسیم چه به نتیجه نرسیم، پایه علمی کشور ارتقا پیدا می‌کند و این تهدید کرونا فرصت‌های جدیدی برای کشور به وجود آورده است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.