دو واکسن ایرانی دیگر به فاز کارآزمایی بالینی نزدیک شدند

رییس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو گفت: کرونا در کشور ما فرصت بسیار خوبی به وجود آورد و توانست توانمندی های محققان ایرانی را در انواع پلتفرم های ساخت واکسن را نشان دهد.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از ایسنا، دکتر سعیده فخرزاده در وبینار بررسی وضعیت تولید واکسن کرونا در کشورها و ارائه توانمندی کشور ایران در تولید آن که در فرهنگستان علوم پزشکی برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر ۱۲ تقاضای جدی برای تولید واکسن با پلتفرم های مختلف از جمله DNA، mRNA، ویروس غیرفعال شده و … به اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو ارسال شده که فعلا ۸ مورد از آنها پرونده فعال دارند.

وی افزود: یکی از واکسن های ایرانی کرونا وارد فاز بالینی شده، دو واکسن دیگر به فاز بالینی نزدیک شده اند و ۵ مورد دیگر نیز پرونده را تهیه و به ما ارائه کرده اند تا بتوانند وارد مراحل بعدی شوند. جای خوشحالی است که این همه توانمندی و ظرفیت در این حوزه در کشور وجود دارد.

رییس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو یادآور شد: به عنوان سیستم نظارتی، فرایند ثبت واکسن های ایرانی کرونا را حتی المقدور تسهیل کردیم. از ابتدای شیوع کرونا شاید کارکنان بسیاری از سازمانها، دورکاری می کردند اما در این مدت ما و همکاران مان مرخصی هم نرفتیم تا مراحل تسهیل و ضوابطی تعریف شود که کارها به خوبی و به درستی پیش رود.

فخرزاده گفت: ضابطه تایید داروهای جدید و همچنین صدور مجوز واکسن را تهیه کردیم و برای صدور مجوز واکسن نیز راهنما تدوین کردیم که با جزییات توضیح داده ایم تا سازنده واکسن بداند که گام به گام باید چه مراحلی و مطالعاتی را در زمینه کیفی، بخش حیوانی و پیش بالینی  و کارازمایی بالینی باید انجام دهد.

وی تاکید کرد: همه تلاش ما این بود که در تسهیل و تسریع فرایندهای ساخت واکسن، هیچ نکته ای مورد غفلت واقع نشود. ما نمی خواهیم واکسنی را در کشور داشته باشیم که از نظر کیفیت و سلامت نسبت به واکسن های معتبر، پایین تر باشد. در این زمینه سعی کردیم توان کارشناسی خودمان را افزایش دهیم و از کمیته های مشورتی و تخصصی استفاده کنیم.

رییس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: به احتمال زیاد برخی واکسن های ساخت داخل چند ماه دیگر آماده تولید انبوه می شوند بنابراین برای تامین و واردات واکسن به کشور نیز ضابطه ای تدوین کردیم که اگر قرار است واکسنی را از خارج وارد کنیم، باید چه الزاماتی داشته باشد.

فخرزاده تاکید کرد: نمی توانیم صرفا وارد مطالعه بالینی کشورهای دیگر شویم تا زمانی که واکسن در کشور مبدا، مجوز مصرف را گرفته باشد بنابراین این شرط اول ما است که در صورتی می توان در مطالعه ای مشارکت داشته باشیم که مراحل ساخت با مشارکت طرف ایرانی انجام شده و تکنولوژی و دانش ساخت واکسن به کشور منتقل شود. در مورد واردات، واکسنی را تهیه می کنیم که در کشور مبدا، مجوز مصرف گرفته باشد و استفاده از آن شروع شده باشد.

وی تصریح کرد: به دنبال این هستیم که واکسن هایی که تاییدیه های سازمان جهانی بهداشت یا سیستم های نظارتی قوی دارند را برای کشور فراهم کنیم و در کنار آن، مستنداتی از مراحل مطالعات بالینی، مطالعات حیوانی و اطلاعات کیفی آن واکسن ها را دریافت کنیم و پس از انجام بررسی های لازم و در صورت تایید، آن را برای تزریق در اختیار مردم ایران قرار دهیم.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.