افشاگری از یک حرف در iPhone پس از سال‌ها؛ «i» به چه معناست؟

آیفون اگر معروف‌ترین برند موبایل دنیا نباشد، قطعاً جزو معروف‌ترین‌ها است. تا حالا با خود فکر کرده‌اید که حرف i در iPhone چه معنایی دارد؟

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از زومیت، استیو جابز اولین نسخه‌ی آیفون را در ۹ ژانویه‌ی ۲۰۰۷ (۱۹ دی ۱۳۸۵) معرفی کرد؛ محصولی انقلابی که به گفته‌ی جابز، هم یک آی‌پاد با صفحه نمایش عریض و کنترل‌های لمسی بود و هم یک تلفن همراه جنجالی با قابلیت اتصال به اینترنت.

از زمان عرضه‌ی اولین گوشی آیفون، یکی از سؤالاتی که برای بسیاری از کاربران این دستگاه‌های هوشمند ایجاد شده، معنی حرف i در ابتدای نام iPhone است.

حرف i صرفاً در iPhone به کار نرفته است و تقریباً ۳۰ محصول اپل در حوزه‌ی سخت‌افزار و نرم‌افزار ازجمله iPad و iPod و iMac نیز با حرف i شروع می‌شوند.

تا پیش از بازگشت استیو جابز به اپل در سال ۱۹۹۷، این شرکت در آستانه‌ی ورشکستی کامل قرار داشت؛ اما جابز با عرضه‌ی iMac در سال ۱۹۹۸ توانست اپل را نجات دهد.

آی مک محصولی نوآورانه و جدید بود که به‌عنوان اولین All in One اپل می‌توانست امکان دسترسی کاربران را به اینترنت که در آن بازه‌ی زمانی قابلیتی بسیار خاص به شمار می‌رفت، فراهم کند.

نام تقریباً ۳۰ محصول اپل در حوزه‌ی سخت‌افزار و نرم‌افزار با حرف i شروع می‌شود

بیشتر بخوانید:

جابز برای نام‌گذاری iMac، در ابتدا به سراغ نام MacMan رفت. این نام، مشابه عباراتی مانند Walkman و Pac-Man بود که به‌ترتیب نام یک برند تولیدکننده‌ی پلیر قابل حمل موسیقی و یک بازی محبوب آرکید هستند.

نام مورد نظر جابز اگرچه برای او جالب به نظر می‌رسید، اما کن راسل، یکی از همکاران اپل در یک شرکت تبلیغاتی، به جابز پیشنهاد داد که از عبارت iMac برای نام‌گذاری این کامپیوتر شخصی استفاده کند. به گفته‌ی راسل، معنی حرف i در ابتدای نام iMac مخفف کلمه‌ی اینترنت (internet) است.

جابز پیشنهاد راسل را قبول کرد و iMac به‌طور رسمی در ۶ می ۱۹۹۸ (۱۶ اردیبهشت ۱۳۷۷) معرفی شد. جابز در زمان رونمایی این محصول به این موضوع اشاره کرد که iMac تلفیقی از سادگی مکینتاش و هیجان اینترنت است و برای دسترسی سریع و ساده کاربران به اینترنت تولید می‌شود.

در حال حاضر اینترنت به یک ابزار معمولی و همه‌گیر تبدیل شده است؛ اما در سال ۱۹۹۸ شرایط به‌گونه‌ای دیگر بود و قرارگیری حرف i در ابتدای نام iMac نیز اشاره‌ای به انقلابی بودن این محصول و گره‌خوردن آن با یکی از هیجان‌انگیزترین تکنولوژی‌های آن زمان یعنی اینترنت داشت.

حرف i در iMac به معنی «اینترنت» است

جابز در مراسم رونمایی iMac گفت که علاوه بر اشاره‌ی حرف i در ابتدای نام iMac به اینترنت، مفاهیم دیگری مانند individual (منحصربه‌فرد) و instruct (آموختن) و inform (اطلاع‌رسانی) و inspire (الهام‌بخش) را نیز به‌عنوان اهدافی برای به‌کاربردن این حرف در نام‌گذاری iMac در نظر داشته است.

پس از iMac، در سال‌های ۱۹۹۹ و ۲۰۰۱ به‌ترتیب اولین کامپیوتر قابل‌حمل اپل به نام iBook (نسل اولیه‌ی لپ تاپ اپل) و آی‌پاد رونمایی شدند و در هر دو محصول، حرف i در ابتدای نام قرار گرفت.

اولین نمونه‌ی گوشی آیفون در ۹ ژانویه ۲۰۰۷ (۱۹ دی ۱۳۸۵) توسط جابز معرفی شد. به گفته‌ی وب‌سایت ۹to۵Mac آن محصول قرار بود با نام‌های TriPod یا Mobi یا Telepod یا iPad نام‌گذاری شود؛ اما سرانجام قرعه به نام iPhone افتاد.

استفاده از حرف i در ابتدای نام iPhone، با کاربری آن مطابقت دارد؛ تلفن هوشمندی که می‌تواند به اینترنت متصل شود.
اگرچه هنوز اپل دلیل مشخصی را برای استفاده از حرف i در ابتدای نام iPhone عنوان نمی‌کند؛ اما منطقی است که این نام‌گذاری را به کاربرد اصلی این محصول، یعنی استفاده از اینترنت در یک تلفن همراه ربط دهیم.

با توجه به اینکه گوشی آیفون، حالا از آی‌پاد پیشی گرفته و به موفق‌ترین و پرفروش‌ترین محصول اپل تبدیل شده است، تصور اینکه در آینده‌ی نزدیک نام این محصول جنجالی اپل به چیزی غیر از iPhone تغییر پیدا کند بسیار سخت خواهد بود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.