تنش اسرائیل و برزیل بالا گرفت؛ نتانیاهو: تا زمانی که رئیس‌جمهور برزیل عذرخواهی نکند، عنصر نامطلوب شناخته می‌شود

اقدام لوئیس ایناسیو لولا دا سیلوا، رئیس جمهوری برزیل، در مقایسه حمله اسرائیل در غزه با هولوکاست به تنش دیپماتیک میان دو کشور منجر شده به طوری که اسرائیل آقای لولا را «عنصر نامطلوب» خواند و برزیل نیز روز دوشنبه سفیر خود را فراخواند.

به گزارش تازه‌نیوز، اقدام لوئیس ایناسیو لولا دا سیلوا، رئیس جمهوری برزیل، در مقایسه عملیات نظامی اسرائیل در غزه با هولوکاست به تنش دیپماتیک میان دو دولت منجر شده به طوری که اسرائیل لولا را «عنصر نامطلوب» خواند و برزیل نیز روز دوشنبه سفیر خود را فراخواند.

به نقل از اعتماد، این تنش‌ها یک روز قبل و زمانی شروع شد که لولا داسیلوا گفت، جنگ کنونی در نوار غزه «جنگ نیست، بلکه نسل‌کشی است» و آن را با کشتار یهودیان به دست هیتلر مقایسه کرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، گفت که لولا «خط قرمز» را رد کرده است. دولت او نیز روز دوشنبه سفیر برزیل را برای نشستی با اسرائیل کاتز، وزیر خارجه اسرائیل، در «یاد وشم» که مرکز یابود قربانیان هولوکاست است، احضار کرد.

کاتز درباره لولا دا سیلوا گفت: «او تا زمانی که حرف خود را پس نگیرد و عذرخواهی نکند، در اسرائیل عنصر نامطلوب شناخته می‌شود.»

وزارت خارجه برزیل نیز در اقدامی متقابل گفت که سفیر اسرائیل در برزیل را برای نشستی در همین روز احضار کرده است و همچنین سفیر خود در تل‌آویو را برای مشاوره فراخواند. بیانیه این وزارتخانه می‌گوید که سفیر برزیل روز سه‌شنبه تل‌آویو را ترک می‌کند.

لولا داسیلوای ۷۸ ساله که در انتخابات ریاست جمهوری اخیر برزیل بر ژاییر بولسونارو پیروز شد، سیاستمداری چپ‌گرا محسوب می‌شود. کشور او هم‌اکنون ریاست دوره‌ای گروه ۲۰ را بر عهده دارد و اظهارات لولا دا سیلوا نیز در حالی بیان شد که برزیل روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه این هفته میزبان وزرای خارجه کشورهای گروه ۲۰، از جمله آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، است.

یکی از موضوعات این اجلاس که در شهر ریو دو ژانیرو برگزار می‌شود جنگ کنونی غزه است که در پی حمله روز هفتم اکتبر حماس به جنوب اسرائیل آغاز شد. لولا داسیلوا حمله حماس را تروریستی خواند، اما از آن زمان بارها از حملات اسرائیل به نوار غزه و آمار بالای قربانیان غیرنظامی انتقاد کرده است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.