آیا دغدغه اصلی اسرائیل تونل‌های غزه است؟

به نوشته یک رسانه لبنانی، اسرائیل بیش از آنکه به دنبال تسخیر تونل‌های غزه یا از بین بردن حماس یا حتی آزادسازی اسرای خود باشد، در پی تحقق هدف بلندمدت مهم‌تری است.

به گزارش تازه‌نیوز، به نوشته یک رسانه لبنانی، اسرائیل بیش از آنکه به دنبال تسخیر تونل‌های غزه یا از بین بردن حماس یا حتی آزادسازی اسرای خود باشد، در پی تحقق هدف بلندمدت مهم‌تری است.

به نقل از اعتمادآنلاین، پایگاه خبری المستقبل لبنان در این باره نوشت: از زمان آغاز طوفان‌الاقصی تمام نگاه‌ها به سمت تونل‌های حفرشده در غزه و غافلگیری‌‌هایی که برای اسرائیل در آن نهفته است، معطوف شده به طوری که گفته شد بعد از غافلگیری طوفان‌الاقصی باید منتظر غافلگیری تونل‌ها باشیم، اما نگاه اسرائیل صرفاً متوجه تونل‌ها نبوده بلکه به آن‌طرف‌تر از خشکی و به منابع گازی است که در دریای غزه کشف شده است.

ترجیحاً این میادین گازی هستند که یکی از علل اصلی تلاش‌های مأیوسانه اسرائیل برای تحت سلطه قرار دادن نوار غزه محسوب می‌شوند، اسرائیل با تخریب سازمان‌یافته و قتل عام مردم درصدد خالی کردن نوار غزه از ساکنانش است و از این طریق می‌توان به اهداف غیرنظامی بلکه اقتصادی این جنگ هم رسید.

چشم‌داشت‌های اسرائیل به گاز غزه از زمان اعلام اکتشاف میدان گازی مارین که یکی از میادین گازی موجود در مقابل سواحل نوار غزه است آغاز شد، این میدان در فاصله حدود 36 کیلومتری ساحل و در عمق 610 متری قرار دارد و در سال 2000 از سوی گروه BG (بریتش گاز) کشف شده است.

این شرکت حجم گاز موجود در این میدان را 1.4 تریلیون فوت مکعب برآورد کرد که می‌تواند گاز غزه و کرانه باختری را به مدت 15 سال آینده تامین کند.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.