آرژانتین :وحیدی، وزیر ایرانی را دستگیر کنید! +تصاویر

دولت آرژانتین از کشورهای پاکستان و سریلانکا خواست احمد وحیدی را بازداشت کنند و تحویل دهند.

به گزارش تازه‌نیوز، به نوشته خبرگزاری فرانسه،‌ وزارت خارجه آرژانتین همچنین اعلام کرد از پلیس بین الملل (اینترپل) درخواست کرده احمد وحیدی وزیر کشور ایران را به اتهام دخالت در حادثه آمیا دستگیر کند.

حادثه  آمیا، بمب گذاری و انفجار مرکز یهودیان در بوئنوس آیرس آرژانتین در ۱۸ ژوئیه ۱۹۹۴ (۲۷ تیر ۱۳۷۳)  است.

وزارت خارجه آرژانتین اعلام کرد وحیدی در حال حاضر در هیات ایرانی به پاکستان و سریلانکا سفر می کند. اینترپل به درخواست آرژانتین برای وی اخطار قرمز صادر کرده است.

بیشتر بخوانید:

اشاره به سفر فعلی سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهوری به پاکستان و سریلانکاست. رئیسی امروز از پاکستان به سریلانکا رفت.

آرژانتین همچنین از دولت های پاکستان و سریلانکا خواسته است این وزیر ایرانی را دستگیر و به آنها تحویل دهد.

دادگاه آرژانتین  در 12 آوریل جاری /  ۲۴ فروردین  ۱۴۰۳ دولت ایران را مسئول دو حمله علیه مراکز یهودیان در آرژانتین اعلام کرد که سه دهه قبل، روی دادند.

شامگاه سه‌شنبه، وزارت امور خارجه در بوئنوس آیرس در بیانیه‌ای گفت: “آرژانتین به دنبال دستگیری بین‌المللی مسئولین حمله‌ای است که مرکز آمیا را در سال 1994 هدف قرار دادند. این حمله منجر به کشته شدن 85 نفر شد.”

انفجار امیا آرژانتین
انفجار امیا آرژانتین

وزارت امور خارجه آرژانتین افزود یکی از افراد تحت تعقیب، احمد وحیدی است که توسط دادگستری آرژانتین به عنوان یکی از مسئولین حمله به مرکز آمیا تحت تعقیب است. این فرد در حال حاضر سمت وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران را برعهده دارد. او یکی از اعضای هیئت دولتی است که هم اکنون به پاکستان و سریلانکا سفر می کند.

در این بیانیه آمده است: “آرژانتین از دولت های پاکستان و سریلانکا درخواست کرده تا وی را مطابق مکانیسم های ارائه شده توسط اینترپل دستگیر کنند.”

وحیدی در سال 1400 و با آغاز دولت رئیسی،‌ به عنوان وزیر کشور منصوب شد.

دولت آرژانتین 7 نفر از  مقامات ایرانی به همراه ” عماد مغنیه ” از مقامات نظامی وقت حزب الله لبنان را به دخالت در حادثه آمیا متهم می کند.

این مقامات ایرانی که از سوی دولت آرژانتین در ارتباط با پرونده آمیا متهم شده اند شامل اکبر هاشمی رفسنجانی (رئیس جمهوری وقت)، علی فلاحیان (وزیر اطلاعات وقت)، علی‌اکبر ولایتی (وزیر خارجه وقت)، محسن رضایی (فرمانده وقت کل سپاه)، احمد وحیدی (فرمانده وقت نیروی قدس سپاه)، احمدرضا اصغری (دبیر سوم وقت سفارت ایران در آرژانتین) و محسن ربانی (رایزن فرهنگی وقت سفارت ایران در آرژانتین) هستند.

دولت ایران هر گونه دخالت در حادثه آمیا را رد می کند.

انفجار آمیا در سال 1994 در پایتخت آرژانتین
انفجار آمیا در سال 1994 در پایتخت آرژانتین

در سال 1992، حمله به سفارت اسرائیل در بوئنوس آیرس، 29 کشته برجای گذاشت. دو سال بعد، مرکز انجمن اسرائیل و آرژانتین (AMIA) در پایتخت این کشور توسط کامیونی مملو از مواد منفجره مورد هدف قرار گرفت. در این انفجار 85 نفر کشته و 300 نفر زخمی شدند.

بیش از سه دهه پس از این دو حمله، شعبه دوم دادگاه کیفری بوئنوس آیرس، دولت ایران را مسوول این دو حمله دانست.

دادگاه همچنین گروه حزب الله لبنان را که مورد حمایت تهران است، متهم کرد.
آرژانتین دارای بزرگترین جامعه یهودی در آمریکای لاتین است که حدود 300 هزار نفر جمعیت دارند. این کشور همچنین محل زندگی جوامع مهاجر از خاورمیانه، به ویژه از سوریه و لبنان است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.