دولت سوم خاتمی یا استمرار وضع موجود ؛ قیمت ها پاسخ می دهند!

مسعود پزشکیان وزیر دولتی بوده است که متوسط تورم در دوران ۸ ساله اش، ۱۵ درصد بوده است. به عبارت دیگر از این سال تا سال بعد، مردم به طور متوسط ۱۵ درصد تورم را در زندگی خودشان احساس می کردند. اما وضع موجود چگونه است؟… دلار تنها در ۳ سال اول دولت کنونی، از ۲۵۰۰۰ هزار تومان به بیش از۶۱۰۰۰ تومان رسیده است و حال آن که خاتمی دلار را ۴۷۸ تومان تحویل گرفت و “بعد از ۸ سال” با ۹۰۰ تومان تحویل داد.

به گزارش تازه‌نیوز، کاندیداهای حفظ وضع موجود در مناظره ها و برنامه های تبلیغاتی شان ۲ وجه مشترک داشتند: “حمله به مسعود پزشکیان” و “به ما رأی دهید تا وضع موجود را استمرار دهیم”.

به نقل از عصر ایران، همه بحث های سیاسی را که عمدتا هم بیهوده اند، کنار می گذاریم و تنها به مهم ترین مساله  اکثریت مردم ایران که معیشت است با استناد به عدد و رقم، می پردازیم و قضاوت را به وجدان های پاک وا می گذاریم.

مسعود پزشکیان وزیر دولتی بوده است که متوسط تورم در دوران ۸ ساله اش، ۱۵ درصد بوده است. به عبارت دیگر از این سال تا سال بعد، مردم به طور متوسط ۱۵ درصد تورم را در زندگی خودشان احساس می کردند.

اما وضع موجود چگونه است؟

به این چند قلم که مشتی هستند نمونه خروار و همه ایرانی ها در زندگی روزمره شان آنها را تجربه می کنند دقت کنید. اعداد قیمت ها در ابتدای دولت فعلی و حال حاضر را نشان می دهند. این ها را مقایسه کنید با تورم ۱۵ درصدی دوران سیدمحمد خاتمی:

(قیمت ها به تومان هستند)
 میانگین هر متر مربع مسکن در تهران
آغاز دولت : ۳۰.۰۰۰.۰۰۰
اکنون: ۸۱.۰۰۰.۰۰۰
رشد:  ۱۷۰ درصد

پژو پارس اتوماتیک
آغاز : ۲۵۰.۰۰۰.۰۰۰
اکنون: ۷۵۰.۰۰۰.۰۰۰
رشد:  ۲۰۰ درصد

ساینا
آغاز: ۱۵۰.۰۰۰.۰۰۰
اکنون: ۴۴۰.۰۰۰.۰۰۰
رشد:   ۱۹۳ درصد

 روغن مایع (۹۰۰ میلی‌لیتر)
آغاز: ۲۵.۰۰۰
اکنون: ۶۶.۰۰۰
رشد:  ۱۶۴ درصد

 شکر
آغاز : ۲۰.۰۰۰
اکنون: ۴۲.۰۰۰
رشد: ۱۱۰ درصد

 برنج ایرانی
آغاز: ۴۰.۰۰۰
اکنون: ۱۰۰.۰۰۰
رشد:  ۱۵۰ درصد

 ران گوسفند
آغاز: ۱۳۰.۰۰۰ ت
اکنون: ۷۷۵.۰۰۰ ت
رشد:  ۴۹۶ درصد

 سردست گوسفند
آغاز: ۱۰۴.۰۰۰
اکنون: ۷۱۰.۰۰۰
رشد: ۵۸۲ درصد

سکه بهار آزادی
آغاز: ۱۰.۹۰۰.۰۰۰
اکنون: ۴۰.۹۰۰.۰۰۰
رشد:  ۲۷۵ درصد

دلار
آغاز: ۲۵۰۰۰
اکنون: ۶۱۰۰۰
رشد: ۱۴۴ درصد

همین مورد آخر را یک بار دیگر ببینید. دلار تنها در ۳ سال اول دولت کنونی، از ۲۵۰۰۰ هزار تومان به بیش از۶۱۰۰۰ تومان رسیده است و حال آن که  خاتمی دلار را ۴۷۸ تومان تحویل گرفت و بعد از ۸ سال با ۹۰۰ تومان تحویل داد.
جالب اینجاست که دولت کنونی در حالی رکورددار تورم و کاهش ارزش پول ملی در ۳ سال نخست است که به ادعای کاندیداهای حفظ وضع موجود، توانسته است بیش از دولت قبلی نفت بفروشد و درآمد ارزی کسب کند!

روز جمعه، مردم ایران بین “دولت سوم خاتمی” و “دولت دوم رئیسی”، یکی را انتخاب خواهند کرد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.