محدودیت جدید طلافروشان؛ فروش این نوع طلا ممنوع شد!

رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر اتاق اصناف ایران گفت: طلافروشان دیگر مجاز نیستند طلای دست دوم بفروشند و این ممنوعیت به دلیل حمایت از تولید است؛ اما خرید طلای مردم، همچنان ممکن است و طلافروشان بعد از خرید طلای دست دوم از مردم باید آن را ذوب کنند تا به چرخه تولید بازگردد.

به گزارش تازه‌نیوز، کیومرث امیریان، رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر اتاق اصناف ایران گفت: فروش طلای دست دوم توسط عرضه‌کنندگان و طلافروشان ممنوع شده است و مردم می‌توانند به روال سابق مراجعه و طلای دست دوم خود را بفروشند.

امیریان افزود: طلافروشان دیگر مجاز نیستند طلای دست دوم بفروشند و این ممنوعیت به دلیل حمایت از تولید است؛ اما خرید طلای مردم ممکن است و طلافروشان بعد از خرید طلای دست دوم از مردم باید آن را ذوب کنند تا به چرخه تولید بازگردد.

وی ادامه داد: طلافروشان با فروش طلای دست دوم دیگر به مستعمل فروشی تبدیل شده اند و هدف از این کار کمک به چرخه اقتصاد کشور است.

رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر اتاق اصناف ایران توضیح داد: در چند سال گذشته کد استاندارد روی طلاها نداشتیم و از لحاظ عیار طلا چالش‌هایی ایجاد شده بود، الان که به دنبال حمایت از تولید هستیم، حتما باید طلاهای نو فروخته شود و درصدهای اجرت می‌تواند از ۵ درصد به بالا متغیر باشد.

بیشتر بخوانید:

به نقل از اقتصادآنلاین، امیریان تصریح کرد: مردم به نحوی برای طلای دست دوم هم اجرت ساخت پرداخت می‌کنند و طلافروشان از مردم برای طلای دست دوم هم اجرت دریافت می‌کنند و این اجرت به نام ۷ درصد یا ۳ درصد و یا به نام ارزش افزوده از سوی آنها اعمال می‌شود و این وسط فقط یک اسمی روی طلای دست دوم گذاشته‌اند و منفعت می‌برند و این سازنده‌ها هستند که لطمه می‌خورند و مردم هم ضرر می‌کنند.

رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر اتاق اصناف ایران بیان کرد: برخی طلافروشان که سودجود هستند از بی‌اطلاعی مردم سوءاستفاده می‌کنند و فقط اسم طلای دست دوم را روی جنس خودشان گذاشته‌اند و به مردم ضربه می‌زنند.

امیریان تاکید کرد: طلافروشان باید به صنف طلافروشی بازگردند، نه دست دوم فروشی و در غیر این صورت با واحدهای صنفی برخورد خواهد شد.

این مقام صنفی گفت: کد دست دوم فروشی را از صنف طلا به دلیل ضربه‌ای که به تولیدکنندها می‌زند، حذف خواهیم کرد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.