سعید نمکی: عوضی وزیر شدم

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: جامعه پزشکی مانند دوران دفاع مقدس جهادگونه و بدون چشمداشت در مبارزه با اپیدمی کووید۱۹ در صحنه است و حتی اگر پول هم نگیریم اجازه نمی‌دهیم در مبارزه با این ویروس از هیچ کشور اروپایی عقب بمانیم.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از ایرنا، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز یکشنبه ۶ مهر در مراسم تجلیل از پیشکسوتان سلامت در دفاع مقدس و مقاومت گفت: من وزیر سیاسی نیستم، سیاست بلد نیستم. نه رسانه دارم، نه تیم. وقتی به وزارت بهداشت رفتم هیچ معاونی را عوض نکردم. من عوضی وزیر شدم. وزیر شدن چیزهایی می‌خواست که من ندارم. این کسوت داشته‌های دیگری می‌خواست که من نداشتم. اهل تضرع و زاری نیستم که در اوج تحریم‌ها ضجه بزنم که پول و ارز ندارم.

وی افزود: من همان طور که شاعر شهرم گفت یاد گرفته ام که «قطاری دیدم که سیاست می برد و چه خالی می رفت» و از مولایم امیر المومنین(ع) یاد گرفتم که آلوده فتنه های سیاسی نشوم. وقتی تیم ندارم رسانه هم ندارم. رسانه من مردم پاکدل و بسیجیان هستند. چند تا حمله به من شد هیچ کس از من دفاع نکرد. در هیچ رسانه ای از من دفاع نشد. اگر به قاسم سلیمانی نامه نوشتم برای این بود که همدلی و همزبانی بهتر از او ندیدم. او پاکیزه ترین روحی بود که در زمان حیات درک کردم.

وی افزود: رئیس بانک مرکزی دیروز شنبه ۵ مهر ماه محبت کرد تا بخشی از بودجه صندوق توسعه کشور برای وزارت بهداشت آزاد شود. می‌دانم چه فشار سنگینی را تحمل می‌کند. اگر خواهش کردم که پول بدهید، برای این است که می‌خواهیم برای پاییز آماده شویم. می‌خواهیم مبلغی را به همکارانی بدهیم که ماه‌هاست در میدان مبارزه زحمت می‌کشند، ماه‌ها صبوری کرده‌اند اما گفتیم همین خرده را هم نمی‌خواهیم که مبادا این درخواست من مشکلی ایجاد کند.

نمکی افزود: اگر خدای نکرده از کرونا شکست بخوریم، همه ضرر می کنیم اما با همکاران اعلام کردیم این پول را هم نمی خواهیم از این بعد لب فرو می بندیم. همکاران من حقوق هم نگیرند کار می کنند. کارانه چیست، آمده ایم برای فدا کردن جان. برای خیلی ها عجیب است که می گوییم پول نمی گیریم ولی جانفشانی می کنیم و مملکت را اداره می کنیم. در هر شرایطی نمی گذاریم در عرصه بین المللی در مبارزه با کرونا از هیچ کشور اروپایی عقب بمانیم.

وزیر بهداشت گفت: در کنار همه مردم و نیروهای بسیجی کشور مقاومت می کنیم و کرونا را به لطف خدا شکست می دهیم، این وعده الهی است همان طور که هشت سال دفاع مقدس را اداره کردیم.

وی افزود: اواخر پاییز که گزارشی از کرونا را از چین دریافت کردیم. فهمیدم که ماجرایی در پیش است. من هفت و هشت ماه در هیچ برنامه تلویزیونی نیامده ایم امروز چون در جمع همفکران خودم هستم لب به سخن می گشایم. دلنوشته هایی هر روز دارم که شاید روزی آنها را منتشر کنیم.

نمکی گفت: اولین ساعاتی که از همه گیری کرونا (کووید-۱۹) خبردار شدم که در چین چنین اتفاقی افتاده است گفتم ویروس جدیدی پا به عرصه طبیعت گذاشته و روزهای سحتی را برای کل جهان می بینم. وقتی از بستن پروازهای چین صحبت کردم برخی خیلی ساده لوحانه به ما نگاه می کردند. گفتم اگر این آتش به نیستان کشور افتاد چه ها می شود.

وی افزود: سعی کردیم با شیوه های جهادی و بسیجی و آنچه برگرفته از دفاع مقدس بود جبهه آرایی کنیم، در تحریم و شرایط سختی بودیم اما بزرگمردان و زنانی داریم که روزهای سخت را خوب اداره کرده اند. جامعه ایثارگر پزشکی و پرستاری کشور را داریم که به آنها پشت گرم هستیم. شروع به سنگرساختن کردیم. دفاع سرسختانه ای داشتیم که جزو تاریخی ترین لحظه های تاریخ است. یک شهید آوینی می خواهد که این صحنه ها را ثبت کند.

وزیر بهداشت گفت: شبکه های معاند بدترین بد اخلاقی ها را روا داشتند، آنها طوفان را نسیم پنداشتند و گرفتار شدند. گر چه در بهترین شرایط ۱.۶ تخت به ازای هزار نفر داریم در حالی که کشورهای اروپایی حداقل سه برابر تخت و پزشک و  پرستار دارند. روز سوم اسفند نشستیم طراحی حمله ای به سمت ویروس را انجام دادیم تا به صورت فعال به سمت بیماری برویم. ۲۵۰ نفر از بسیجیان کنار ما آمدند و با سامانه ۴۰۳۰ به مبارزه رفتیم در اردیبهشت تعداد مرگهای روزانه را به حدود ۳۰ نفر رساندیم تولید کننده ونتیلاتور و مواد ضدعفونی کننده شدیم. کمک های مومنانه هم به میدان آمد که الگوهای زنده شده دفاع مقدس است. نسلی که دفاع مقدس را ندیده بود تکه هایی از آن صحنه های بزرگ را مشاهده کرد.

نمکی افزود: تردید ندارم با همت همه عزیزان این راه سخت را طی می کنیم. آنان که از نامه نوشتن من به سردار سلیمانی تعجب کردند بدانند که سردار سلیمانی نرفته است. نوای این مرد که می گفت ما ملت امام حسین (ع) هستیم همواره بر وجود من جاری است. سالروز دفاع مقدس را در چهلمین سالروز این حماسه ملی گرامی می داریم و به روح همه شهدای حریم و حرم و سلامت کشور درود می فرستیم. افرادی که در دفاع مقدس روپوش سفید آنها کفن رنگین آنها شد.

وی گفت: امروز هم مدافعان سلامت در مبارزه با کووید۱۹ در دفاع از سلامت مردم جانشان را از دست می دهند. دست بوس همه رزمندگان و مدافعان کشور هستیم. دفاع مقدس درسهای مهمی به ما آموخت. جبهه ها مدرسه عاشقی بود. اولین درس جبهه درس عشق بود و همان طور که امام فرمودند بسیج میوه روزهای سخت دفاع مقدس و مدرسه عشق بود. این عشق بود که صحنه های بی نظیری را آفرید. صحنه هایی که شهید آوینی به تصویر کشید و به ماندگاری آن افزود. مجروح سنگینی را به تصویر کشید که لبخند می زد. غیر از عشق چیز دیگری نبود.

نمکی افزود: جبهه ها مدرسه عاشقی بود همه کسانی که یک بار خاک جبهه را خوردند دیگر دلشان نمی خواست از آنجا برگردند. دومین درس این بود که نباید مرعوب هیمنه پوشالی دشمن شد. آموختیم که با ایمان و رشادت می توان هیمنه دشمن را در هم شکست. آن هجمه روزهای نخست اگر جز با ایمان و رشادت بود، خیلی جاها را باخته بودیم. اینکه بعد از هشت سال یک کشور تنها؛ با مجموعه ای سنگین درافتاد و یک میلیمتر از خاکش را در پشت هیچ میز مذاکره ای نداد. دلیلش این بود که آموختیم نباید جلوی دشمن مرعوب شد.

وزیر بهداشت گفت: امروز هم سنگین ترین تحریم های تاریخ را داریم. بعد از عاشورا در هیچ دوره تاریخی حمله شمر زمانه را با چنین تحریم و بستن همه روزنه ها علیه یک ملت نداشته ایم. ملتی که جز حق طلبی دنبال چیزی نیست. سومین درس دفاع مقدس هم این است که هر جا ایستادیم بردیم. هر جا متحد در کنار هم بودیم قطعا برنده میدان مبارزه بودیم . امروز هم اگر در کنار هم باشیم در برابر تمام دشمنی ها و اپیدمی ها پیروز می شویم.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.