خبر مهم عراقچی از نتایج مذاکرات وین

رئیس تیم هیات ایران در مذاکرات وین با بیان اینکه در مجموع می‌توانیم بگوییم که پیشرفت خوبی در مذاکرات وین صورت گرفته است، اظهار کرد: امیدوارم در هفته آینده که مجدداً گفتگوها آغاز می‌شود، هیئت‌ها که می‌آیند تصمیم‌های خود را برای رسیدن به یک توافق گرفته باشند.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از خبرآنلاین، سید عباس عراقچی عصر روز چهارشنبه بعد از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام اظهار کرد: دور چهارم مذاکرات وین امروز خاتمه پیدا کرد و بعد از دو هفته مذاکرات فشرده در موضوعات مختلف و دو هفته کاری بسیار سخت تصمیم گرفتیم که یک جمع‌بندی از کار داشته باشیم.

وی با بیان این که در مورد موضوعات باقیمانده، هیات‌ها برای انجام آخرین مشورت‌ها به پایتخت‌های خود مراجعه می‌کنند، ادامه داد: ما موفق شدیم در طول این دو هفته به مقدار زیادی کار را به پیش ببریم و الان می‌توانیم بگوییم که به چارچوب یک توافق رسیده‌ایم. به ساختار توافق دست پیدا کرده‌ایم و متن اصلی توافق و ضمیمه‌هایی که خواهد داشت مشخص شده است. البته مذاکرات در مورد متن به پایان نرسیده و در مورد بسیاری از بندهای توافق، هنوز در حال مذاکره هستیم.

عراقچی تصریح کرد: برخی از موضوعات کلیدی کماکان مورد اختلاف است و در مورد آن توافق حاصل نشده است به همین دلیل هیئت‌ها تصمیم گرفتند که چند روزی تنفس بدهند و برای انجام مشورت‌های لازم به پایتخت‌ها مراجعه کنند.

این دیپلمات ارشد ایران با بیان اینکه در مجموع می‌توانیم بگوییم که پیشرفت‌های خوبی داشتیم ولی هنوز نمی‌توانیم بگوییم کار تمام شده است، ادامه داد: امیدوارم در هفته آینده که مجددا گفتگوها آغاز می‌شود هیات‌ها که می آیند تصمیمات خود را برای رسیدن به یک توافق گرفته باشند.

وی در مورد مذاکرات وین افزود: مواضع قطعی ما کاملاً روشن است. بر روی مواضع‌مان ایستادگی کردیم و تاکنون تمام امور بر اساس مواضع قطعی ما پیش رفته است و اختلاف جایی است که با منافع و مواضع ما تعارض پیدا می‌شود.

وی در پایان گفت: امیدواریم در هفته آینده مذاکرات روند بهتری را به خود بگیرد.

در همین ارتباط بخوانید: پیش‌نویس متن توافق احیای برجام آماده شده است

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.