خبر توقف مذاکرات وین نادرست است/ سند دیگری ارائه شده است

نماینده دائم فدراسیون روسیه در سازمان های بین المللی امروز اعلام کرد: خبر توقف مذاکرات وین نادرست است.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از مهر، میخایل اولیانوف نماینده دائم فدراسیون روسیه در سازمان های بین المللی در وین امروز سه شنبه در سخنانی اعلام کرد: پیش از انتخابات ریاست جمهوری در ایران که قرار است در ۱۸ ژوئن (جمعه ۲۸ خرداد ماه) برگزار شود، دستیابی به توافقی برای احیای برجام امکان پذیر نخواهد بود، اما مذاکرات ادامه خواهد یافت و انتخابات خود نباید تأثیر قابل توجهی بر روند مذاکرات بگذارد.

نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در این خصوص ادامه داد: تا آنجا که ما فهمیدیم، این شرایط نباید تأثیر قابل توجهی در روند مذاکرات بیشتر داشته باشد.

اولیانوف در پاسخ به این سوال که آیا او با گفته هایی که روند مذاکرات در وین متوقف شده، موافق است نیز گفت: من معتقدم که چنین ارزیابی غلط است و با واقعیت مطابقت ندارد؛ زیرا روند در حال ادامه است؛ اگرچه پیشرفت به همان سرعتی که ما می خواهیم حاصل نشده است.

به گفته وی، اصلاح متن کنونی سند نهایی همچنان ادامه دارد.

میخایل اولیانوف» همچنین اضافه کرد که روسیه دیروز (دوشنبه) سند دیگری را برای بحث ارائه کرد؛ اما از افشای محتوای آن خودداری کرد.

این دیپلمات روسیه افزود: توجه اصلی باید بر برنامه اجرای توافقنامه وین باشد – در حال حاضر این سوال اصلی باز است. ما باید توافق کنیم که چه کسی، چه کاری را در چه بازه زمانی باید انجام دهد تا نتیجه نهایی، احیای کامل برجام باشد.

به گفته این دیپلمات، هنوز کارهای زیادی در این زمینه باید انجام شود؛ اگرچه طرح های اولیه مفهومی و ایده های مشخص در حال حاضر روی میز مذاکره است.

وی ادامه داد: چندین مسئله مهم هنوز حل نشده باقی مانده اند. ایالات متحده و ایران هنوز نتوانسته اند یک رویکرد قابل قبول متقابلی را درباره آن ها تعیین کنند. روند ادامه دارد، چه مدت طول خواهد کشید – احدی نمی تواند بگوید. شاید ۱۰ روز دیگر به آن رویکرد برسیم یا شاید مدت زمان طولانی تری نیز طول بکشد، زیرا پیش بینی در هنگام مذاکرات دشوار کاملاً ممنوع است.

ایران تا کنون بارها تأکید کرده است که لغو تحریم‌های ظالمانه و یکجانبه آمریکا و نیز راستی آزمایی آنها برای بازگشت تهران به تعهدات هسته‌ای خود ضروری است.

توافقنامه هسته‌ای ایران با نام رسمی «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) در سال ۲۰۱۵ به امضای ایران و گروه ۱+۵ (ایالات متحده، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) و اتحادیه اروپا رسید.

طبق این توافقنامه، ایران مجاز به غنی سازی اورانیوم تا غنای ۳.۶۷ درصد است و در ازای آن، سایر طرف‌های امضاکننده این توافق ملزم به لغو تحریم‌های اقتصادی علیه ایران شدند.

به رغم رضایت تمام طرف‌ها از مفاد این توافقنامه، دولت ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» در ۸ ماه می ۲۰۱۸ (۱۸ اردیبهشت ماه سال ۹۷) به طور یکجانبه از این توافق خارج شد و تحریم‌ها علیه ایران را دوباره وضع کرد که این اقدام واشنگتن در کنار انفعال طرف‌های اروپایی و عدم اقدام مستقلانه آنها در جهت جبران پیامدهای این خروج، مقامات تهران را واداشت تا طبق مادتین ۲۶ و ۳۶ برجام در روندی گام به گام تعهدات برجامی خود را کاهش دهند.

ایران روز پنجم اسفند سال گذشته اعلام کرد که مطابق مصوبه مجلس شورای اسلامی، در اعتراض به تداوم تحریم‌های آمریکا و اجرا نشدن مفاد برجام از سوی طرف اروپایی، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف می‌کند و دیگر اجازه نظارت‌های فراپادمانی را به بازرسان نخواهد داد.

دولت جدید آمریکا در تلاش است تا وانمود کند به دنبال بازگشت به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران موسوم به برجام است؛ اما در عمل به بهانه‌های مختلف از انجام این کار سرباز می‌زند.

گفتنی است که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان اعلام کرده بود که تصمیم جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تعلیق اجرای پروتکل الحاقی کاملاً مطابق با متن برجام بوده و این تصمیم در راستای ادامه نقض توافق هسته‌ای از سوی آمریکا و انفعال سه کشور اروپاییِ متعهد در برجام در عمل به تعهداتشان صورت گرفته است.

بر این اساس، تفاهم موقت و ۳ ماهه جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز ۳۱ اردیبهشت به پایان رسید؛ اما برای یک ماه دیگر تمدید شد.

طبق این تفاهم، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنان دسترسی به سایت‌های مهم هسته‌ای ایران را حفظ خواهند کرد اما پس از منقضی شدن توافق، در صورت عدم لغو تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی، مقام‌های تهران ضرب‌الاجل تعیین کرده، دسترسی بازرسان را به سایت‌های مهم هسته‌ای قطع خواهند کرد و اطلاعاتی که در دوربین‌های آژانس ضبط شده و ایران آن را محفوظ نگه داشته، از بین خواهند برد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.