رد‌صلاحیت شده‌های انتخابات وارد کابینه رئیسی می‌شوند

با اتمام انتخابات ریاست جمهوری گمانه زنی ها درباره کابینه ابراهیم رئیسی بالا گرفته است.

به گزارش تازه‎‌نیوز، علی قلهکی، فعال توئیتری اصولگرا درباره کابینه احتمالی ابراهیم رئیسی می‌گوید نزدیکان او کابینه‌اش را «شگفت آور» معرفی کردند و احتمال دارد از افرادی که در انتخابات ریاست جمهوری رد صلاحیت شدند استفاده کند.

در گمانه زنی‌ها اما احتمال داده شده است ابراهیم رئیسی برای وزارت راه و نیرو از سعید محمد، برای معاون اول علی نیکزاد و محمد مخبر، وزارت ارتباطات و رفاه اجتماعی اخوان، برای وزارت خارجه و شورایعالی امنیت ملی غریب آبادی، امیرعبدالهیان ،علی باقری کنی، وزارت کشور زاکانی و حسین دهقان و در مرکز تحقیقات استراتژیک از مهدی اسماعیلی در کابینه خود استفاده کند؛ که هیچکدام تایید نشده است.

قلهکی: کابینه رئیسی شگفت‌آور خواهد بود

قلهکی  در گفت و گو با انصاف نیوز در تحلیل نحوه چینش کابینه دولت سیزدهم توسط ابراهیم رئیسی به انصاف نیوز می‌گوید: «به نظرم کابینه‌ی آقای رییسی ائتلافی، یعنی چیزی شبیه به عملکرد ایشان در قوه قضاییه خواهد بود. دوستان اصلاح طلب در زمان ریاست ایشان در قوه قضاییه به خوبی از رافت و حسن خلق آقای رییسی در قوه استفاده کردند. طبیعتا دولت ایشان هم برای فاصله گرفتن بیشتر از برچسب‌هایی که روحانی در انتخابات ۹۶ علیه ایشان بازتولید کرد، دولت، متشکل از تمام افرادی که چارچوب انقلاب را قبول دارند، است. در قوه قضاییه‌ی آقای رئیسی بیشتر افرادی که بیشترشان تحصیلات خود را در دانشگاه امام صادق به پایان رسانده بودند حضور داشتند. این موضوع خوب است و هم بد است که اکثر آنها را می‌شناسم ولی فضای قوه مجریه با حجم کار و نیروهایی که باید در راس قرار بگیرند با قوه قضائیه بسیار متفاوت است.»

همچنین قلهکی درباره خصوصیات کابینه رئیسی با توجه به حضور مستقل در انتخابات می‌گوید: «آقای رییسی از این باب گفت مستقل آمده‌ام که شوراهای مختلف و همچنین احزاب اصولگرا که برای انتخابات کار می‌کردند ایشان را از ابتدا وامدار خود نکنند. مستقل نامیدن آقای رییسی هوشمندی بود، زیرا بیش از ۵۰٪ مردم ایران در دایره‌ی اصولگرایی و اصلاح طلبی جای نمی‌گیرند و دنبال جریان سوم و جدیدی بودند. کابینه رییسی به گفته نزدیکان وی شگفت‌آور خواهد بود. البته کار سختی است گذر از افرادی که ۴سال است زنبیل گذاشتند.»

وی درباره استفاده احتمالی رئیسی از کاندیداهایی که به نفع او کنار رفتند هم می‌گوید: «آقایان جلیلی و زاکانی ایثار فراوانی برای آقای رییسی کردند. ولی حضور آقای جلیلی در جایگاهی غیر از وزارت خارجه و شورای عالی امنیت ملی محتمل‌تر از آقای زاکانی است.
آقای زاکانی جایگاه خوبی در مجلس دارد و جدا شدن وی از مجلس باعث به هم خوردن تعادل یکی از بازوهای پژوهشی مهم کشور می‌شود.»

قلهکی درباره استفاده از افراد ردصلاحیت شده هم می‌گوید: «از افراد عدم احراز صلاحیت شده محتمل است که استفاده کنند. در میان آنان، افراد توانمند و خوبی هستند ولی اگر دلیل عدم احراز صلاحیت آنها مباحث مالی باشد، جایی در کابینه آقای رییسی نخواهند داشت.»

او همچنین افزود: «جوانانی از جمله مهدی دوستی (رئیس پالایشگاه ستاره خلیج فارس) بنظرم می‌توانند کرسی وزارت را در دولت آقای رییسی کسب کنند‌. آقای رییسی حتما و باید نیمی از کابینه خود را در اختیار جوانان متخصص، متعهد و غیر جو زده که فارغ التحصیل دانشگاه‌های مختلف هستند، بگذارد. گام دوم انقلاب باید در دولت ایشان تا حدود زیادی برآورده شود.»

قلهکی درباره افرادی که رئیسی از افراد حاضر در کابینه دولت حسن روحانی استفاده کند می‌گوید: «نظرم این است که افرادی چون همتی، نمکی، سعید اوحدی، حسین دهقان، امیر حاتمی، غریب آبادی، شریعتمداری و … می‌توانند در کابینه آقای رییسی حضور داشته باشند.»

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.