حقوق کارگران چقدر با خط فقر فاصله دارد؟

چمتی گفت: حقوق کارگران حدود هفت میلیون تومان با خط فقر فاصله دارد. با توجه به اینکه در جامعه کارگری امنیت شغلی وجود ندارد, بیش از ۷۰ درصد جامعه کارگری حداقل‌بگیر هستند و بخش زیادی از آنها مزایایی دریافت نمی‌کنند.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از تسنیم، ناصر چمنی، درباره کاهش قدرت خرید کارگران گفت: دیگر نمی‌توان گفت که افزایش حقوق خنثی شده است بلکه باید بگوییم دستمزد کارگران نابود شده است.

وی گفت: زمانی که در یک جامعه خط فقر تعیین می‌شود، اما جامعه کارگری با حقوق دو میلیون و ۶۵۵ هزار تومانی فعالیت می‌کند، حتی اگر عیدی و سنوات دریافت کند، باز هم حقوق او به حدود سه میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بیشتر نمی‌رسد.

چمنی بیان کرد: یعنی حقوق کارگران حدود هفت میلیون تومان با خط فقر فاصله دارد. با توجه به اینکه در جامعه کارگری امنیت شغلی وجود ندارد، بیش از ۷۰ درصد جامعه کارگری حداقل‌بگیر هستند و بخش زیادی از آنها مزایایی دریافت نمی‌کنند.

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران افزود: با درآمدی که دارند فقط می‌توانند بخشی از هزینه زندگی را بگذرانند. در زمان حاضر هستند مناطقی که هزینه اجاره‌بها برای زندگی حدود سه میلیون تومان است، در بدترین جاها حدود ۱٫۵ میلیون تومان است، در چنین شرایطی یک کارگر حدود ۵۰ درصد درآمد خود را برای مسکن هزینه می‌کند.

وی ادامه داد: متأسفانه در برخی مناطق اجاره پشت‌بام منازل نیز مرسوم شده است، این نشان‌دهنده سطح زندگی کارگران است. در سال‌های گذشته دیدیم که وقتی دستمزد را به این دلیل که تورم ایجاد می‌کند زیر نرخ تورم تصویب کردیم باز هم قدرت خرید جامعه کارگری کاهش یافت. امسال نیز قدرت خرید کارگران دوبار تنزل یافت یکی با گران شدن ارز و دیگری افزایش هزینه‌های مسکن و مواد خوراکی که باعث شد معیشت کارگران به‌شدت آسیب ببیند.

نماینده کارگران در شورای‌عالی کار با بیان اینکه کارگران نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند گفت: در وضعیتی که چه بخواهیم چه نخواهیم تورم و افزایش هزینه‌ها را شاهد هستیم، باید برای دستمزد مطابق خط فقر تصمیم‌گیری کرد.

وی درباره مطالبات کارگران از رئیس جمهور گفت: جامعه کارگری ما با احتساب بازنشستگان الآن چیزی حدود ۴۸ میلیون نفر هستند پس ما در مورد مشکل بیش از نیمی از جامعه صحبت می‌کنیم، بنابراین دولت آینده باید با نمایندگان کارگران مشکلات جامعه کارگری را دسته‌بندی و برای حل آن اقدام کند. بزرگترین خواسته ما این است که آقای رئیس‌جمهور کارگروهی تشکیل دهند که بتوانند مشکلات کارگران را با تشکلات و نمایندگان کارگری تا جایی که می‌توانند حل کنند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.