پیش‌بینی بورس برای دوشنبه ۴ مرداد

بورس چند روزی است که به دلیل گسترش ویروس کرونا تعطیل شده است و حالا قرار است فردا دوشنبه ۴ مرداد اولین روز معاملاتی هفته جاری باشد. پیش‌بینی کارشناسان از روند بازار روزهای آینده به چه صورت است؟

به گزارش تازه‌نیوز، بازار سرمایه در روزهای گذشته روند مثبتی را گذراند. شاخص کل بورس به کانال یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد رسید و معاملات خرد بورس هم توانست رکورد خوبی را ثبت کند. در یک ماه گذشته بازار سرمایه با روند مثبت نمادهای کوچک بازار پیش رفت. تا جایی که شاخص کل هم‌وزن به کانال ۴۰۰ هزار واحد رسید و رشد قابل توجهی را داشت.

یک ماه گذشته بورس با بازدهی بیش از ۱۲ درصدی در میان بازارهای دیگر بهترین نتیجه را ثبت کرد. در دو روز ابتدایی معاملات هفته گذشته با پیشروی گروه‌ها مخابراتی، پالایشی و معدنی بود. ارزش معاملات بورس با وجود آنکه روند بازار در هفته‌های گذشته مثبت بوده است اما از مرز شش هزار میلیارد تومان فراتر نرفت و رکورد بهتری را نتواسنت ثبت کند. اما دلایل رشد بورس در یک ماه گذشته چه بوده است؟

کارشناسان بازار سرمایه معتقدند در هفته‌های گذشته یکی از عوامل مهم رشد بازار برگزاری مجامع و تقسیم سودهای شرکت‌های بورسی بوده است. بسیاری از شرکت‌ها یه دلیل روند تند تورم در کشور و افزایش قیمت دلار توانستند درآمد یهتری را کسب کنند. در نتیجه سودهای تقسیمی خوبی را به سهامداران خود دادند.

از دیگر عوامل مهم رشد بازار سهام در روزهای گذشته می‌توان به بی‌خبری بورس نسبت به مسائل سیاسی داخلی اشاره کرد. به اعتقاد سلمان نصیرزاده، اگر بازار در یک ماه گذشته توانست روند قابل قبولی را داشته باشد نبود دخالت از سمت دولت و بی‌توجهی به بازار سرمایه بوده است. در غیر این صورت بازار باز هم با دستکاری مواجه می‌شد و روند دیگری را در پیش می‌گرفت. در حال حاضر در وضعیت انتقال دولت قرار داریم و دولت حداقلی‌ترین دخالت را در بازار دارد. اما نظر کارشناسان درباره روند بازار بعد از تعطیلی چند روزه بورس چگونه خواهد بود؟

اغلب کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند بازار در روزهای آینده و بعد از تعطیلات با تحرکات مثبت نمادهای کوچک همراه باشد. گروه سیمان و مواد غذایی از جمله گروه‌هایی هستند که مورد توجه تحلیلگران برای هفته پیش رو بازار قرار گرفته‌اند.

دیگر کارشناسان هم بر این نظر هستند که گروه پالایشی و پتروشیمی می‌توانند در روزهای آینده لیدر بازار باشند و روند قابل توجهی را از خود نشان دهند. این گروه هفته گذشته به دلیل انتشار گزارشات مالی شرکت‌های پالایشی توانست روند بازار را در دست بگیرد و تحرکات مثبتی را ثبت کند. همچنین در روزهای گذشته در مجامع شرکت‌های پالایشی سودهای تقسیمی قابل توجهی در بین سهامداران این نمادها تقسیم شد.

حمیدرضا دانش کاظمی، کارشناس و نماینده کانون‌ها در شورای عالی بورس هم درباره روند بازار در روزهای آینده گفت: مجامع شرکت‌های بورسی به طور کلی اخبار مثبتی را به بازار سرمایه داده‌اند. گزارش‌های منتشر شده در مجامع نشان می‌دهد شرکت‌ها درآمدهای خوبی را کسب کرده‌اند.

وی افزود: بعد از تعطیلی‌های چند روز به نظر می‌رسد با فشار عرضه در بازار مواجه باشیم البته این اتفاق موقتی خواهد بود و دوباره بازار به حرکت صعودی خود ادامه می‌دهد.

به نقل از تجارت نیوز، کاظمی درباره روند بازار بعد از روی کار آمدن رئیس جمهور جدید اظهار کرد: تحرکات بازار بستگی به انتخاب وزاری اقتصادی دارد گزینه‌های پیشنهادی و پیش‌بینی شده نشان می‌دهد که دید مثبتی نگاه به بازار سرمایه دارند و سیگنال‌های مثبتی را به بازار می‌دهند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.