آقای رئیسی آرزوها را دستورالعمل اجرایی می‌کند

جهت‌گیری روشنی در دولت رئیسی دیده نمی‌شود/ مشاوران رئیس‌جمهور کم‌سواد هستند!

با اتمام انتخابات ریاست جمهوری و روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی، اما هنوز از ارائه برنامه شفاف در مورد بسیاری از مسائل کشور دیده نمی‌شود.

به گزارش تازه‌نیوز، هر دولتی تا به حال روی کار آمده، رویکرد مشخصی داشته؛ از دولت سازندگی با نگاه توسعه‌ گرا گرفته تا دولت روحانی که حل مشکلات داخلی را در قالب بستن با کدخدا دنبال می کرد. حال این سئوال مطرح است که پروژه دولت ابراهیم رئیسی چیست؟

رویکرد نامشخص دولت سیزدهم درباره برجام و کسری بودجه

احمد شیرزاد در گفت‌وگو با نامه‌نیوز درباره پروژه اصلی دولت سیدابراهیم رئیسی گفت: شواهد و قرائن نشان می‌دهد که دولت سیزدهم پروژه مشخصی را دنبال نمی‌کند چون آقای رئیسی در خیلی از موارد موضع روشنی نمی‌گیرد. مثلا درباره برجام، او تا به امروز هیچ حرف مشخصی نزده است. معلوم نیست می‌خواهد برجام را به نتیجه برساند، زیر آن بزند یا معلق نگهش دارد! ضمن آن‌که هیچ بازه زمانی را هم برای هیچ کدام از گزینه‌های محتمل بیان نکرده است.

وی با اشاره به مسائل مهم داخلی افزود: کسری بودجه یکی از این موضوعات است اما دولت آقای رئیسی اعلام نکرده که چگونه می‌خواهد با این مشکل مواجه شود. می‌خواهد پول چاپ کند، مالیات بیشتر بگیرد یا سیاست ریاضت اقتصادی را به اجرا در آورد؟ در این حوزه هیچ مسیری را مشخص نکردند. یا اگر دولت بخواهد سیاست‌های توسعه‌ای را در پیش بگیرد، ناچار باید به تورم بالاتر تن دهد و برعکس اگر بخواهد تورم را مهار کند باید مقداری از رکود را بپذیرد.

زمان انتخابات تمام شده آقای رئیسی

این فعال اصلاح‌طلب یادآور شد: حالا زمان انتخابات شاید برخی بگویند اگر نامزدی دقیق درباره موضوعی حرف بزند درصدی از آرای او شاید ریزش کند اما الان انتخابات تمام و دولت نیز مستقر شده است. با این وجود هنوز جهت‌گیری روشنی در رویکرد دولت نمی‌بینیم. دلیل این است که مشاوران آقای رئیسی بسیار کم‌سواد هستند. به عبارت بهتر ایشان از مشاوران خبره بهره‌مند نیست بنابراین نمی‌داند که همه را‌حل‌ها را نمی‌شود با هم دنبال کرد و همه خوبی‌ها را نمی‌شود با هم به دست آورد.

وی با اشاره به برنامه وزرای کابینه ادامه داد: هیچ نکته اساسی از این برنامه به دست نمی‌آید چون یک‌سری متن‌هایی هستند که در قوانین مصوب مجلس بودند، همان‌ها را با قدری ویرایش دوباره مطرح کردند. تنها جمله‌ای که آقای رئیسی روی آن تکیه داشته موضوع فسادستیزی است اما این موضوع را همه می‌گویند! به عبارت دیگر کسی نمی‌آید بگوید «برنامه گسترش فساد را در دستور کارش دارد یا می‌خواهد درباره فساد اغماض کند».

این کارشناس مسائل سیاسی تأکید کرد: فسادستیزی اصولا باید یک روش، مرام و اخلاق باشد که زمینه و بستر برنامه‌ریزی قرار گیرد اما خودش به تنهایی برنامه محسوب نمی‌شود مثل یک تابلو نقاشی روی آن رنگ زمینه می‌زنند و بعد روی آن نقشی می‌کشند. بنابراین تا به امروز آقای رئیسی خیلی مشخص نکرده می‌خواهد مملکت را از نقطه موجود به کدام وضع مطلوب ببرد.

در حوزه‌های اجرایی آدم خوب بودن کافی نیست

وی با بیان این‌که دولت سیزدهم به آرزوها شکل دستورالعمل اجرایی داده، افزود: همه «آرزوها» و «باید انجام شود»ها را کنار هم قرار می‌دهند. در چند مورد دیدم آقای رئیسی دستورالعمل اجرایی می‌دهد که در آن‌ها یک‌سری آرزوها بیان می‌شود. مثلا می‌نویسند «سریعا به مشکلات خوزستان رسیدگی شود»، «سریعا مشکل معیشت مردم حل شود» و غیره اما مشخص نمی‌کنند از چه راهی باید این مشکلات رسیدگی شوند!

شیرزاد اظهار کرد: اعضای دولت آقای رئیسی این تصور را دارند که پیشینیان بلد نبودند، حال کار کردن نداشتند یا عُرضه آن را نداشتند اما ما خوب هستیم همه این کارها انجام خواهد شد. حال آن‌که به همین میزان که اعضای دولت سیزدهم خودشان را آدم‌های خوبی می‌دانند قبلی‌ها نیز خود را آدم‌های خوبی می‌دانستند ولی آدم خوب بودن در حوزه اجرایی کافی نیست بلکه باید دید برنامه و مدیریت او چقدر خوب است.

این مطالب را هم از دست ندهید:

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.