رایزنی‌های موفقیت‌آمیز برای بازگشت استراماچونی

از قرار معلوم مسئولان باشگاه استقلال در رایزنی‌هایی که با مجلس و سازمان بازرسی کل کشور داشته‌اند، توانسته‌اند نظر موافق این دو نهاد را برای بازگشت استراماچونی جلب کنند.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از خبر ورزشی، مجید نامجومطلق مربی‌گری موقت استقلال در لیگ قهرمانان آسیا را به عهده خواهد داشت اما برخلاف برخی تصورات نتایج او در این بازی‌ها هیچ تأثیری در آینده مربی‌گری استقلال ندارد و این باشگاه مصر است هرطور شده استراماچونی را بازگرداند. آخرین اخبار و اطلاعات از باشگاه استقلال حکایت از این دارد که مسئولان این باشگاه در رایزنی‌هایی که با مجلس و سازمان بازرسی کل کشور داشته‌اند، توانسته‌اند نظر موافق این دو نهاد را برای بازگشت استراماچونی جلب کنند.

قانونی تصویب شده که اجازه نمی‌دهد مربیان خارجی به ایران بازگردند هرچند که این قانون به شدت با انتقاد کارشناسان فیفا هم مواجه شده و حتی ممکن است محرومیت‌هایی هم به همراه داشته باشد. حضور استراماچونی اما عمیقاً از لحاظ مالی به سود فوتبال ایران است.

باشگاه استقلال به هرشکل باید دستمزد عقب‌افتاده این مربی را پرداخت کند و چه تصمیمی بهتر از این‌که استراماچونی پول خود را در ازای کار در فوتبال ایران بگیرد. باشگاه استقلال که هزینه‌های نیامدن استراماچونی را می‌داند به همین دلیل دست روی نقاطی گذاشته و در حال رایزنی است تا فدراسیون فوتبال نیز در نهایت برای ماجرای استراماچونی استثنا قائل شده و اجازه دهد این مربی به ایران بازگردد.

تردیدی نیست اگر استراماچونی بازگردد به سود منافع ملی خواهد بود و در شرایطی که باشگاه‌ها نیز برای تأمین هزینه‌های دلاری خود با مشکلاتی مواجه اند حضور استراماچونی اقدامی به صرفه و کاملاً عاقلانه‌ است که ظاهراً حضور این مربی در حال تسریع‌شدن است و بعد از لیگ قهرمانان آسیا شاهد حضور او در استقلال خواهیم بود.

تنها مسأله‌ای که شاید این مربی را برای بازگشت به ایران منصرف کند، مسائل خانوادگی است. خبر می‌رسد که استراماچونی صاحب چهارمین فرزند خود هم شده و این مسأله قدری خانواده او را تحت تأثیر قرار داده است. درواقع تنها عاملی که شاید رأی این مربی را برای بازگشت به ایران بزند همین است وگرنه باشگاه استقلال حتی فکر پرداخت پول به این مربی را هم کرده و قرار است از طریق برخی واسطه‌ها که مورداعتماد باشگاه استقلال قرار دارند، حسابی در دبی گشوده شود تا استراماچونی بتواند پول خود را از باشگاه استقلال دریافت کرده و در سیستم مالی ایتالیا نیز مشکلی برایش ایجاد نشود.

با این تفاسیر همه‌چیز برای بازگشت استراماچونی فراهم است و این مربی می‌تواند فصل بعد روی نیمکت استقلال بنشیند اما اگر به دلایل خانوادگی استراماچونی نیاید باشگاه استقلال سراغ گزینه‌های دیگر خواهد رفت.

 

۲ مربی ایتالیایی و الکساندر نوری

در میان گزینه‌های استقلال نام والتر زنگا و دونادونی هم به چشم می‌خورد. این دو مربی هم در کنار استراماچونی گزینه‌های استقلال محسوب می‌شوند اما به این دلیل که استراماچونی در لیگ ایران سابقه دارد و هواداران نیز او را می‌‌خواهند بازگرداندن او راحت‌تر است و شاید قانون منع به کارگیری خارجی‌ها مانع حضور گزینه‌هایی همچون دونادونی و زنگا شود.

به همین دلایل باشگاه استقلال در عین حال تلاش‌هایی هم برای جلب نظر الکساندر نوری کرده است. این مربی که گذرنامه ایرانی دارد شامل منع قانون به کارگیری مربیان خارجی نمی‌شود و با این‌که در فوتبال آلمان فعالیت می‌کند اما به دلیل برخورداری از گذرنامه ایرانی برای حضور در ایران مسیر هموار‌تری در قیاس با مربیان خارجی دارد.

نوری نیز با باشگاه استقلال مذاکراتی انجام داده و پیشنهاد مالی هم ارائه کرده است. نوری حتی با فریدون زندی نیز برای حضور در ایران مذاکراتی انجام داده و هیچ بعید نیست اگر او سرمربی استقلال شود، زندی را هم به عنوان کمک به ایران بیاورد تا جمع دورگه‌ها در استقلال تکمیل شود.

 

گزینه‌های داخلی روی میز

باید توجه داشت که باشگاه استقلال نمی‌تواند دست روی دست بگذارد و در حالی که هم موضوع استراماچونی را پی‌گیری می‌کند و هم با دیگر مربیان خارجی مذاکراتی انجام داده و هم نظر مساعد نوری را جلب کرده اما در عین حال با مربیان داخلی هم مذاکراتی انجام داده است.

باشگاه استقلال به احتمال زیاد در صورت موفق نبودن پروژه بازگشت استراماچونی روی دو گزینه دست خواهد گذاشت. یکی محمود فکری است که زمزمه حضورش در استقلال پیش از انتخاب مطلق به عنوان مربی موقت نیز شنیده می‌شد و دیگری رسول خطیبی.

عمده دلیلی که باعث شده باشگاه استقلال با رسول خطیبی هم مذاکره کند پیروزی‌های این مربی با تیم ماشین‌سازی مقابل استقلال است. جالب است بدانید که خطیبی در بازی رفت استقلال را با استراماچونی برد و در بازی برگشت در حالی که این مربی ایتالیایی تازه جدا شده بود، توانست در ورزشگاه آزادی به سه امتیاز برسد. مدیران باشگاه استقلال به شدت از این نتیجه شگفت‌زده اند و شاید یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث شده او هم میان گزینه‌ها باشد همین مسأله مهم است.

البته گزینه‌های داخلی در مراحل آخر قرار دارند و همان‌طور که اشاره شد باشگاه استقلال به شدت دنبال بازگرداندن استراماچونی است تا هوادارانش را با حضور این مربی ایتالیایی خوشحال و امیدوار کند.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.