اثربخشی بالای این واکسن بر روی سالمندان

بر اساس نتایج آخرین آزمایش‌های انجام شده، واکسن تک دوز اسپوتنیک وی موسوم به اسپوتنیک لایت در سالمندان آرژانتینی، اثربخشی بالایی را نشان داد.

به گزارش تازه‎نیوز و به نقل از باشگاه خبرنگاران، بر اساس مطالعه‌ای که در نشریه لنست منتشر شده، واکسن اسپوتنیک‌ وی موسوم به اسپوتنیک لایت اثربخشی قوی را در سالمندان نشان داد، این واکسن به طور موثر از بیماری در ۴۱۵ هزار سالمند ساکن استان بوینس آیرس آرژانتین پیشگیری کرد.

طبق این مطالعه، تک دوز واکسن اسپوتنیک لایت در افراد ۶۰-۷۹ ساله ۷۸٫۶-۸۳٫۷ اثر عمومی در برابر کووید-۱۹ را نشان داده است، علاوه بر این اسپوتنیک لایت میزان اثربخشی در برابر بستری شدن در بیمارستان را ۸۲٫۱-۸۷٫۶ نشان داد.

به گفته محققان، مشابه سایر واکسن‌های کووید-۱۹، تجویز یک دوز واکسن اسپوتنیک لایت برای طیف وسیعی از پیامد‌های مربوط به کووید-۱۹ موثر بود.

اسپوتنیک لایت، یک واکسن سروتیپ آدنوویروس ۲۶ نوترکیب انسانی (rAd۲۶) است که بر اساس یک پلتفرم خوب مطالعه شده از ناقلین آدنوویروسی انسان که باعث سرماخوردگی می‌شود، انجام شده است. از ۱۴ سپتامبر ۲۰۲۱، واکسن اسپوتنیک لایت در بیش از (۱۸) کشور در دسترس است: این مطالعه بودجه خارجی دریافت نکرده است و محققان هیچگونه تضاد منافع صنعتی را فاش نکرده‌اند.

از آنجا که جمعیت واکسینه نشده دارونما دریافت نمی‌کند، هرگونه تغییر رفتاری در جمعیت واکسینه شده، مانند اصلاح اقدامات پیشگیرانه و فاصله گذاری اجتماعی، ممکن است منبع عدم قطعیت سیستماتیک باشد.

خواندن این مطالب نیز توصیه می‌شود:

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.