قرارداد نفتی ایران و ونزوئلا باعث افزایش تحریم می‌شود؟

رویترز مدعی شده قرارداد سواپ نفت میان ایران و ونزوئلا بسته شده است و طبق آن قرار است ایران در ازای نفت خام ونزوئلا، میعانات گازی به این کشور بفرستد.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از تجارت‌نیوز ، رویترز مدعی شده بود که ایران و ونزوئلا قراردادی امضا کرده‌اند که طبق آن، ونزوئلا نفت سنگین خود را با میعانات گاز ایران سواپ می‌کند. این در حالی است که ایران و ونزوئلا هر دو مجبور به تحمل تحریم‌ها هستند. سعید میرترابی، کارشناس انرژی در همین باره می‌گوید: این قرارداد نفع زیادی برای ایران دارد و می‌توانیم از این راه‌های فرار استفاده کنیم تا تحریم‌ها را دور بزنیم.

رویترز به نقل از پنج منبع مدعی شده قرارداد سواپ نفت سنگین ونزوئلا با میعانات ایران بسته شده است. میرترابی توضیح می‌دهد: هر نوع تجارت و تهاتر نفتی به نفع کشور است. دلیل سوددهی این عمل واضح است. با شروع این فرآیند، تولید افزایش می‌یابد. حتی می‌توانیم با تجارت نفتی، اشتغال‌زایی کنیم و به صادرات فرآورده‌های نفتی هم فکر کنیم.

البته این در حالی است که رویترز ادعا کرده توافق سواپ میان ونزوئلا و ایران، ناقض تحریم‌هاست و مقامات آمریکایی در این چند ماه اخیر، فعالیت این دو کشور را بررسی می‌کرده‌اند. حالا هم می‌خواهند ببینند این توافق تا کجا پیش می‌رود.

سعید میرترابی ادامه می‌دهد: یکی از برنامه‌ها می‌تواند صادرات دوباره نفت خام دریافتی باشد. ایران می‌تواند نفت خام ونزوئلا را دوباره به کشوری دیگر صادر کند.

او در هر صورت ایران را منتفع می‌داند: اگر ونزوئلا به جای تهاتر کالا برای ما پول ارسال کنند هم از این پول استفاده می‌کنیم. در هر دو صورت به نفع ماست.

شرایط تحریمی ایران

ایران و ونزوئلا هر دو مجبور به تحمل تحریم‌های شدیدی هستند. آمریکا در سال ۲۰۱۹ مانع استفاده ونزوئلا از دلار آمریکا شد. ونزوئلا هم پس از آن مجبور شد سواپ نفتی خود را افزایش دهد.

ایران هم شرایط بهتری ندارد. تحریم‌های نفتی در این سال‌های اخیر بیش از هر زمان دیگر کمرشکن شده است. کار به جایی رسیده که مشتریان بزرگ ما مانند چین هم نفت عربستان را جایگزین نفت ایران کرده‌اند. اما این تمام ماجرا نیست ایران چند روز پیش هم سومین محموله سوختی خود را به لبنان فرستاد. محموله سوختی در حالی از ایران به لبنان ارسال شد که آمریکا سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هشدار داد: دولت آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه حزب‌الله وضع می‌کند و فشارها بر لبنان را افزایش می‌دهد.

حالا باید دید آیا تجارت نفتی ایران به کشورهای تحریم‌شده می‌تواند باعث رونق فروش نفت ما شود؟ آیا این کشورها توانایی پرداخت پول ایران را دارند؟

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.