خال‌های سرطانی چه مشخصاتی دارند؟

ظهور خال روی پوست، یک اتفاق رایج در بین بسیاری از افراد است که معمولاً با کمی برجستگی از پوست متمایز می‌شود و رنگ آن قهوه ای، سیاه، قرمز و رنگ پوست است.

به گزارش تازه‌نیوز، در حالی که برخی از خال‌ها ممکن است سرطانی نباشند، بسیاری از افراد به دلیل ظاهرشان به از بین بردن آن‌ها متوسل می‌شوند. اما آیا از بین بردن خال ها اقدامی بی خطر است یا با خطراتی همراه است؟

برخلاف انتظار بسیاری از افراد، برخی تحقیقات علمی نشان داده اند که برداشتن خال ممکن است خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان داشته باشد. به گفته متخصصان، برداشتن خال‌ها می‌تواند باعث ابتلا به نوعی سرطان پوست معروف به «کارسینوم سلول بازال» شود که تهاجمی‌ترین نوع سرطان است؛ زیرا به بافت‌های اطراف ناحیه آسیب‌دیده حمله کرده و باعث تخریب آن می‌شود.

به نقل از باشگاه‌خبرنگاران، در میان نواحی مختلف بدن، گردن و سر جزء مستعدترین قسمت‌ها به کارسینوم سلول بازال هستند و متخصصان اخیراً متوجه افزایش قابل توجه ظهور این سرطان در ناحیه تنه شده‌اند.

علائم کارسینوم سلول بازال مانند لکه‌های قرمز مانند اگزما به نظر می‌رسند؛ اما ضخیم‌تر هستند و باعث ایجاد اسکار و عوارض می‌شوند. از آن جایی که تشخیص این سرطان و علائم آکنه اغلب دشوار است، معمولاً از بیوپسی پوست برای تشخیص این بیماری استفاده می‌شود.

علاوه بر افزایش خطر سرطان سلول بازال، متخصصان اشاره کرده اند که ممکن است خال‌ها حتی پس از برداشتن، مجددا حتی در اندازه‌هایی بزرگتر ظاهر شوند. چه این خا ل‌ها با لیزر زایل شده باشند چه با عمل جراحی برداشته شوند. به خصوص که در مورد دوم، محل زخم ممکن است در معرض آلودگی به عفونت قرار گیرد.

حقایقی دیگر در مورد خال

۱. خال‌ها رنگ‌های مختلفی دارند. از سیاه و قهوه‌ای گرفته تا بنفش و قرمز و همه خال‌ها برجسته نیستند و ممکن است تا حدودی صاف باشند.

۲. قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید در دوران کودکی باعث افزایش تعداد و ظهور خال‌ها به مرور زمان می‌شود و برای خانم‌ها معمولاً خال‌ها در دوران بارداری تیره‌تر و قابل مشاهده‌تر می‌شوند.

۳. ظهور آن‌ها فقط مربوط به افراد مسن نیست؛ زیرا خال‌ها معمولاً در سن سی سالگی ظاهر می‌شوند. همان طور که در نوزادان یا کودکان ظاهر می‌شوند.

۴. خال ممکن است در هر جایی از بدن از جمله پوست سر، گوش ها، پلک ها، لب‌ها و حتی نواحی حساس ظاهر شوند.

۵. افزایش تعداد خال‌ها با افزایش بروز ملانوم که به آن سرطان سلول‌های رنگی نیز می‌گویند، مرتبط است.

۶. صرف نظر از گزینه برداشتن آن ها، گاهی اوقات خال‌ها ممکن است خود به خود ناپدید شوند.

۷. از آن جایی که تشخیص سرطانی بودن یا نبودن خال اغلب دشوار است، در صورت مشاهده هرگونه تغییر با پزشک مشورت کنید.

ببیشتر بخوانید:

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.