وقتی قاچاقچیان سفارش واردات خودرو می‌دهند؛ کشف خودروی کلاسیک تریموف انگلیسی!

در دنیای شاهکارهای خودروسازی، خودروهای تریموف ساخت انگلستان از سری خودروهای لوکس و لاکچری به شمار می‌روند که این روزها، بازماندگان این کلاس خودروها، در نوع خود منحصربفرد و کمیاب بشمار می‌رود و اغلب جنبه کلکسیونی دارند.

به گزارش تازه‌نیوز، به تازگی و به گفته سردار غلامرضا جعفری فرمانده انتظامی هرمزگان، مأموران انتظامی  ایست بازرسی «چراک» حین کنترل خودروهای  عبوری در محور مواصلاتی چراک به میناب، به یک دستگاه خودرو  سواری کوپه سیستم  تریموف  تیپ 123m6gt مشکوک و دستور ایست صادر کردند. طی انتقال خودرو به  پارکینگ و در بازرسی از آن مشخص گردید که شماره  موتور و شماره  شاسی با اسناد و مدارک همراه ماشین مغایرت دارد و از سال ۱۳۸۸تا کنون  فاقد بیمه و مدارک دارای تغییرات می‌باشد.

به نقل از فارس، سردار  جعفری  خاطر نشان کرد: ارزش ریالی خودرو  قاچاق کشف شده بنا به نظر کارشناسان اقتصادی ۱۰ میلیارد ریال می باشد. فرمانده انتظامی استان هرمزگان با اشاره به معرفی متهم به مراجع قضائی، تصریح کرد: پلیس در راستای تأمین امنیت  و فراهم کردن شرایط سالم اقتصادی در کشور، مقابله با قاچاق کالا و  مبارزه با قاچاقچیان را در دستور کار قرار داده است.

خودروهایی که برای سواری قاچاقی، قاچاق می‌شوند

به تازگی برخی از قاچاقچیان با انتقال خودروهای لوکس خارجی مانند انواع تویوتا و لکسوس شاسی بلند که عمدتا با قایق و به صورت شبانه و قاچاقی به سواحل هرمزگان آورده می‌شوند، مدارک خودروهای مشابه تصادفی را تهیه و با نصب پلاک خودروهای مشابه، از این خودروها برای تردد در کشور استفاده می‌کنند. با توجه به قیمت پایین خودروهای شاسی بلند دست دوم در کشورهای امارات و عمان و اختلاف قیمت بسیار فاحش با داخل کشور، لذا این دست از اقدامات صرفه اقتصادی یافته است.

به عنوان مثال یک خودروی شاسی بلند تویوتای لندکروز ۶ سیلندر مدل ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ را می‌توان در امارات با قیمت ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان خریداری کرد و این در حالی است که قیمت همین خودرو در ایران بین ۳.۵ تا ۵ میلیارد تومان است و لذا سبب شده تا قاچاقچیان دست به چنین اقداماتی در انتقال قاچاقی خودروها به داخل کشور زده و از آن حتی در انجام فعالیت‌های تبهکارانه استفاده کنند.

علی غلامی یک نمایشگاه‌دار هرمزگانی در این زمینه می‌گوید: خرید و فروش خودروهای قاچاقی عمدتا خارج از شبکه رسمی معاملاتی صورت می‌گیرد ولی صاحبان این خودروها با جابجایی پلاک خودروی مشابه و نصب آن بر روی خودروی قاچاق، با آن تردد می‌کنند.

وی افزود: برخی از انواع خودروهای کلاسیک نیز به قاچاقچیان برای انتقال به داخل کشور سفارش داده می‌شود که با تمرکز و اشراف بالای نیروی انتظامی و دریابانی در سال‌های اخیر، عملا این دست از سفارشات نیز بسیار بسیار کم شده است.

به گفته وی، وقتی یک خودروی لوکس مدل ۵ سال قبل اما شاسی بلند و با امکانات باورنکردنی و ایمنی بی نظیر را می‌توان با قیمت یک سمند یا دنا یا پژو پارس سوار شد، واقعا مردم با خودروهای بی کیفیت داخلی گرفتار شده اند و اگر دولت می‌توانست راهی برای واردات خودروهای حتی دست دوم به کشور باز کند، از شمار تلفات جاده‌ای نیز کاسته می‌شد.

بیشتر بخوانید:

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.